Атака кровососів. Як не бути покусаним?

Комарі

Цього літа на жителів Полтавщини нападають цілі хмари кровосисних комах і вберегтися від них досить складно. Комарі та мошки дивним чином не розмножувалися дуже масово до кінця травня. Але пройшли зливи, наповнилися водою болота, утворилися калюжі, наступила сприятлива для розвитку спека – і вилетіло їх у десятки разів більше, ніж у попередні роки.

Ми зібрали поради, як захиститися від мошок і комарів, доповнили їх власним досвідом.

Щоб розуміти, як уберегтися від гнусу, треба знати його біологічні особливості. Попри різне систематичне положення, у комарів і мошок вони подібні.

Комарі протикають шкіру, а мошка розгризає

Самці імаго (дорослих особин, які й п’ють нашу кров) живляться соком чи нектаром рослин. Кров потрібна самицям, які, напившись її, відкладають яйця. Стадії яйця, личинки й лялечки живуть у воді. Лишень мошкам потрібна вода проточна, а комарам – будь-яка. Личинки лише деяких родів комарів і мошок хижі, живляться вони переважно рослинами.

мошка
Кров потрібна самицям, які, напившись її, відкладають яйця.

Звісно, зовсім небагато особин може знайти «жертву», а потім водойму та вдало відкласти яйця. Але таких досить, щоб популяції відновлювалися. Середня тривалість життя самиці комара набагато більша, ніж у самця і залежить від харчування і температури навколишнього середовища. У лабораторних умовах на вуглеводному харчуванні при температурі 25°C комарі-самиці живуть в середньому 43 дні, при 20°C – 57 днів, а при 10–15°С – 114–119 днів; в разі відсутності харчування тривалість життя сильно скорочується. Тривалість життя самців у всіх випадках при 25 °C вона становить всього 19 днів.

Зимують комарі у дорослій стадії, їх можна зустріти на стінах погребів чи підвалів. Або навіть клубком на зразок рою бджіл у дуплі дерева. Лихо тому, хто занесе до помешкання такий «рій» – комарі невдовзі відігріються і нападуть.

У більшості людей без надмірних алергічних реакцій укуси комарів легко заживають. А от малесенька мошка може призвести до великого набряку, наступного нагноєння. Це через різні отрути, які перешкоджають згортанню крові, та механізм укусу. «Губи» комара складені в трубочку-хоботок, він проколює шкіру і п’є з капіляра. Мошка розгризає шкіру і п’є кров, яка виступає. Ще гірші ґедзі, які роблять багато надрізів, ніби лезом дряпаючи шкіру. На щастя, одяг здатні прокусити лише комарі.

Дужче ваблять комарів вагітні й ті, хто випив алкоголю і не помив ноги

Найпоширеніший комар роду Кулекс називається також пискуном. Самиці у період спарювання привертають увагу самців характерним тонким звуком, що нагадує писк, який створюють за допомогою крил. Комарі вловлюють звукові коливання своїми чутливими вусиками. Комарі-самиці пищать трохи тонше самців, молоді – не так, як старі. І комарі-самці це чують і роблять вибір на користь дорослих самиць.

комарі
Середня тривалість життя самиці комара набагато більша, ніж у самця і залежить від харчування і температури навколишнього середовища.

Дехто навіть намагався зробити бізнес, використовуючи псевдонаукову теорію, буцім ультразвук відлякує комарів. Одна бразильська радіостанція транслювала програми, додаючи в сигнал писк частотою 15 кГц, який не здатне почути людське вухо. Буцім варто слухачам під час відпочинку слухати радіо – і гнус не заважатиме. Звісно, ніякого ефекту від того не було. Тим паче, далеко не кожна акустична система здатна відтворити цю частоту, особливо динамік портативного приймача.

Чого бояться комарі

Насправді комара можна злякати звуком, але низькочастотним, який утворюється при тріпотінні крил бабки (стрекози). Бабки – хижаки, як і коники (попри ненаукове запевняння у пісеньці, що коник не чіпав і козявку та з мухами дружив). Комарі та мошки – чудова здобич для бабок, які знищують немало шкідливих комах. Автор бачив у лапах бабки-коромисла навіть колорадського жука.

комарі карикатура
Здається, комарі цього літа мають саме такий вигляд

Про використання для відлякування комарів звуку частоти бабки (інфразвук 20–170 Гц) поки що не відомо. Такий звук відтворюють лише спеціальні динаміки-сабвуфери і він може становити загрозу для людей. А от легенда про ультразвук так прижилася, що навіть на смартфон можна завантажити програму-відлякувач і знаходяться люди, які стверджують, буцім вона діє. Автору ж вуличні продавці товарів якось пропонували ліхтарик із насадкою, що відлякує комарів якимось містичним чином. Певен, хтось повірив…

Нам же залишається лише радіти, що в Україні гнус майже не переносить хвороб і летальні наслідки укусів бувають лише у худоби. Звісно, людство має в арсеналі чимало смертельної «зброї», здатне якщо не винищити, то зменшити популяції гнусу. Але ж у природі все пов’язано. І личинки комарів та мошок – основний корм багатьох видів риб. У часи радянського підкорення природи знищували гнус, заливаючи водойми тонкою плівкою нафтопродуктів. Борються й біологічними методами. Наприклад, заводять у водоймах рибу гамбузію, яка живиться личинками і ефективно допомагає контролювати розмноження комарів, першочергово – малярійних. «Хімія» ж дійшла до того, що, наприклад, для проведення свята під відкритим небом можна замовити послуги спеціальних компаній – і вони оброблять територію так, що гнусу не буде.

комарі
Що робити, якщо вкусив комар

Багато років поспіль навіть студентів-біологів учили, що комарі знаходять жертву, відчуваючи тепло. За результатами теперішніх досліджень, вони вловлюють запах тіла. Тож у будь-якому випадку до людини, яка виконує фізичну роботу, нагрівається й пітніє, злітаються кровососи. Тож розумні люди відганяють гнус гілочкою, інші махають руками, виділяючи тепло і запах. Особливо приваблює комарів животик вагітних – його температура на 1 градус вища, ніж усього тіла, шкіра дужче пітніє. Як переконують японські вчені, найбільше комарі люблять «щасливих» володарів I групи крoві. Також привабливішими стають ті, хто вживав алкоголь, навіть одну пляшку пива. І, звісно, ті, хто не мився. Тож збираєтеся на пікнік – ретельно покупайтеся.

Спіраль від комарів можна палити лише при відкритих вікнах

комарі, захист
Захист від комарів

Тепер перейдемо до практики. У приміщенні захиститися від гнусу легко. Досить не залишати відкритими вікна і двері в темний час, завістити кватирки сіткою чи оснастити сітками металопластикові вікна. Якщо комарі та мошки все ж налетіли, допоможуть фуміганти. Звісно, вони не можуть бути абсолютно нешкідливими для людини, якщо вбивають комарів. Тому слід перед використанням уважно прочитати інструкцію, знайти попередження про можливі ризики для дітей і алергіків, умови використання. Це рідкі, тверді й газоподібні хімічні препарати.

Найчастіше в наших магазинах можна побачити фуміганти двох типів: піротехнічні (паруюча спіраль) і електричні (електронагрівальний апарат і пластини або колба зі шкідливою для комах речовиною-інсектицидом).

Спіралі особливо годяться для заміських будинків, де ще не проведено електрику, а також на відкритому повітрі – на риболовлі або пікніку. У використанні вони дуже прості: треба просто підпалити пресовану спіраль, яка буде диміти. У квартирі такий вид антикомариного захисту можна використовувати тільки при відчинених вікнах і короткочасно, щоб інсектицид не подіяв на вас. Рідинні і пластинчасті електрофумігатори – один із найбезпечніших видів захисту і дозволяється навіть дітям і вагітним. Вони починають діяти через 10–12 хвилин після включення в розетку, комарі втрачають до вас інтерес через 1–2 години.
«Без хімії» у приміщенні допоможе половинка лимона, у зріз якої ввіткнуті бутони гвоздики. Покладіть це біля ліжка на ніч.

Комарі перестають реагувати на відлякувальні засоби

комарі
Засоби від комарів не можуть бути абсолютно нешкідливими для людини, якщо вбивають комарів

Захиститися на відкритому просторі допоможуть численні хімічні засоби. Виробники обіцяють їх не токсичність для людини, але за умови правильного використання. Радити одні засоби і критикувати інші безглуздо, бо часто куплений позаторік ідентичний крем діє, а потім виробник щось змінює і комарі обліплюють намазані ним ділянки тіла. Буває, правда, що обліплюють, тичуться «носиками», але майже не кусають.

Велика кількість кремів та спреїв тим не менш не є надійною панацеєю. Учені зі Швеції та Великобританії серйозно стурбовані тим, що комахи з часом перестають реагувати на відлякувальні засоби. Річ у тім, що більшість препаратів складено на основі діетілтолуаміду (DEET), запах якого неприємний для комарів. У ході природного відбору через мутації або генетичні зміни в рецепторах органів чуття комах близько 10 % комарів вже не реагують на сучасні препарати. З часом їх кількість зростатиме, припускають учені. Щоб не допустити «свавілля» з боку кровопивців, новатори в усьому світі працюють над розробками нових пасток.

Тривалість дії препаратів залежить від концентрації токсичних речовин. Найбільш «довготривалі» репеленти вищої категорії. У них міститься 30–40% активної речовини. Вони діють до п’яти годин. У препаратах другої категорії концентрація 20–25%, вони захищають від комах до трьох годин. Найбільш «короткі» містять не більше 10% і діють не більше двох годин. Зате ними можуть користуватися навіть вагітні й маленькі діти.

З усіх репелентів найбільш безпечними вважаються лосьйони, креми та емульсії – вони повільніше всмоктуються через шкіру, а також, на відміну від аерозолів, не загрожують очам і дихальних шляхах людини. Всі препарати рекомендують наносити на суху шкіру. У спекотну погоду хімічними засобами краще взагалі не користуватися. У Інтернеті є повідомлення про новинку – антикомарині браслети, які діють до 140 годин.

Цибуля з часником надійно відлякує комах, але й людей теж

комарі бояться часнику
Часник надійно відлякує комах

Тим, хто боїться «хімії», стануть у пригоді народні засоби. Цього літа, коли на городі неможливо працювати у спеку, а щойно сонце починає сідати, автор перевірив особисто пару з них – розчин ваніліну та часник і цибулю. Коли обривав стрілки-квітконоси часнику та цибулі, які перешкоджають гарному врожаю, був повністю оббризканим соком. Суміш була такою ядучою, що ні комарі, ні мошки навіть не підлітали. Потім навіть після ретельного миття запах залишився. Звісно, такий, що і людей відлякує. Тож цей спосіб допоможе лише у певних ситуаціях.

Гвоздика. Ті, хто не пам’ятає, яким популярним за радянських часів був одеколон «Гвоздика» саме через здатність відлякувати комарів, можуть знайти свідчення про це навіть у художній літературі. Візьміть висушені нерозкриті квіткові бутони гвоздикового дерева. Залийте вміст п’ятиграмового пакетика склянкою води і прокип’ятіть протягом 15 хвилин. Невелику кількість відвару змішайте з будь-яким одеколоном і нанесіть на відкриті ділянки шкіри. Цей засіб захищатиме до двох годин.

комарі бояться ефірні олії
Ефірні олії проти комарів

Ефірні олії. Найголовнішою зброєю в боротьбі з комарами є той запах, який вони не переносять, наприклад, запах анісу, евкаліпту, базиліка або гвоздики. Купіть ефірну олію цих рослин, додайте кілька крапель в будь-яку основу (крем, молочко) і змащуйте відкриті ділянки шкіри. Ефірна олія чайного дерева добре усуває свербіж і подразнення після укусів.

Хвойний запахи. Пікнік зазвичай не обходиться без розведення багаття. Киньте в багаття ялинові шишки, які можна знайти в лісі, або підсушені гілки хвойних дерев.

Риб’ячий жир. Змастіть відкриті ділянки тіла риб’ячим жиром, комарі не люблять цей запах і не будуть турбувати деякий час.

комарі і народні засоби
Половинка лимона, у зріз якої ввіткнуті бутони гвоздики.

Кедрова олія славиться своїми чудовими лікувальними властивостями. Комарі не переносять її запах, хоча особливого запаху кедрова олія і не має. Змастіть відкриті ділянки шкіри цією олією і насолоджуйтеся прогулянкою.

Можна використовувати дрібно нарізане свіже листя і квітки черемхи або базиліка.
Персидська, далматська чи кавказька ромашка. Сушені суцвіття, стебла і листя цих видів ромашки, подрібнені в порошок, вражають нервові клітини комах.

Жодна комаха не доторкнеться до обличчя, якщо вмиватися відваром з коріння полину. Приготувати його просто: жменю рубаних коренів заливають 1,5 л води, доводять до кипіння і настоюють.
Камфора. Випаріть у приміщенні 100 г камфори на водяній бані, і захист від комарів забезпечений на цілу ніч.

У регіонах Росії, де на природу годі й потикатися з відкритими ділянками тіла, без сітки на голові, прийнято вищезгадані засоби заливати у пляшечки з пульверизаторами та обприскуватися – готових репелентів «не напасешся». Особливо часто використовують розчин ваніліну (не ванільного цукру!!!). Ванілін не токсичний, можна оббризкати навіть покривало дитячої коляски – і кровососи не намагатимуться під нього залізти.

Якщо комарі та мошки вже покусали, треба зменшити свербіж. Допомагають холодний душ після прогулянки, настоянка календули, спеціальні креми, розчин соди, сік лимона.

Олег ДОЛЕНКО.