Кому насправді болить свиняча справа?

африканська чума свиней (АЧС)

Полтавська область, визнають її керманичі, встановила своєрідний антирекорд, вийшовши на перше місце в Україні по розповсюдженню серед регіонів захворювання, що має назву африканська чума свиней (АЧС). За даними прес-служби Полтавської ОДА з початку року область має найбільшу кількість випадків хвороби – 44. У районах, де виявлені випадки АЧС знищено тисячі свиней загальною вагою майже 478 тонн. Що завдало регіону та тим, хто утримує п’ятачків і хрюшок близько 86 млн. грн непрямих збитків…

Африканська чума свиней (АЧС), люди і свині: хто кого?

Справді, ситуація з безконтрольним поширенням на Полтавщині АЧС набула таких масштабів, що влада вимушена вже не обмежуватися лише констатацією чергового випадку спалаху АЧС, але й спробувати розібратися в справжніх причинах розповсюдження цієї хвороби.

африканська чума свиней (АЧС)

Африканська чума свиней (АЧС) не тільки не залишає шансів вижити свиням, яких нині тримають не тільки в свинокомплексах, але й приватних господарствах. Через АЧС величезних збитків зазнають як фермери, так і прості селяни. Якщо останнім коштом держави ще бодай якось компенсують збитки від знищення свиней, заражених страшним вірусом, то другим – ні.

Кількість свиней у господарствах області через АЧС та небажання розводити свиней, що стало дуже ризикованою справою, поступово зменшується. Так, за офіційними статистичними даними, якщо в липні 2018 року у господарствах всіх форм власності на Полтавщині було 345,7 тисяч свиней, то вже в серпні – 344, у вересні – 340,2, у жовтні – 327,1 тисяча… Відповідно до зменшення кількості свиней зростає ціна на свинину та сало. Вони вже стали недоступними для чималої кількості полтавців. Перш за все, пенсіонерів.

Поширення африканської чуми свиней (АЧС) на Полтавщині

Днями в обласному центрі провели засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії, де обговорювали ситуацію поширенням АЧС на Полтавщині. Учасники наради визнали, що африканська чума свиней (АЧС) крокує регіоном дуже швидко. Причому, захворювання вражає як домашніх тварин, так і диких кабанів. Котрі, в свою чергу розносять смертельний вірус хвороби населеними пунктами, які межують із місцями їхнього проживання.

африканська чума свиней (АЧС)

2018 року, як і минулоріч, на Полтавщині майже постійно якийсь з районів перебували під карантином, встановленим через виникнення АЧС не лише в окремих приватних господарствах, але і спеціалізованих сільгосппідприємствах.

За інформацією обласного управління з питань надзвичайних ситуацій, лише протягом серпня-вересня 2018 року карантин було встановлено у чотирьох районах області. Зокрема, у Миргородському, де поблизу селища Декабристів у дослідному господарстві імені «Декабристів» виявили свиней, інфікованих вірусом африканської чуми свиней; у Котелевському, де на території свиноферми СТОВ «Промінь» тварини захворіли на АЧС; у Лубенському, в якому вірус АЧС виявили на території свинотоварної ферми «Перлина»; Кобеляцькому, де свині захворіли в підсобному господарстві Ліщинівського психоневрологічного інтернату. Наразі там карантин ще триває…

«Ми бачимо успіхи наших фермерів, які займаються тваринництвом. І завжди намагаємося допомагати у розвитку господарств. Але, на жаль, стаються і такі випадки, як африканська чума свиней (АЧС). Ми спільно вирішуємо усі питання. Уже дав доручення профільним начальникам управлінь та департаментів по вирішенню цієї проблеми. Я впевнений – спільно ми впораємося з ситуацією», – оптимістично заявив на засіданні комісії заступник голови Полтавської ОДА Роман Товстий.

Маленький вірус АЧС і мільйонні збитки: свині гинуть тисячами

африканська чума свиней (АЧС)
Керівник ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області Геннадій Пікуль

Іншої думки щодо безконтрольного поширення АЧС на Полтавщині деякі громадські активісти, котрі нищівно критикують представників влади за нібито бездіяльність у справі запобіганню поширення АЧС регіоном. Об’єктом критики став, зокрема, керівник ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області Геннадій Пікуль, який, на переконання активістів, провали роботу по протидії АЧС на Полтавщині. У своєму коментарі для «ПП» щодо ситуації з поширенням АЧС в області, Г. Пікуль зазначив, що протистояти цій пошесті в умовах, коли в селянських та фермерських господарствах їхні власники самі не дбають про «біологічну» безпеку, дуже важко.

«Основною причиною виникнення африканської чуми свиней (АЧС) в області по сільським та фермерським господарствам є недотримання вимог біологічної безпеки. Деякі господарства не мають якісної огорожі свого господарства, у інших вона є, але вона простягається не на всю визначену територію, – констатує Г. Пікуль. – Це дозволяє бродячим тваринам потрапляти у середину господарств. Є випадки, коли відсутні пристосовані ветсанпропускники, змінний одяг у персоналу, який працює зі свинями. А деякі працівники у власних господарствах тримають свиней в умовах, які не відповідають нормам. Спеціальних засобів захисту свиней від АЧС не існує. Основні шляхи профілактики – закритий режим роботи у господарствах та дотримання усіх вимог біозахисту тварин…».

Чи можуть спеціалісти управління Держпродспоживслужби ефективно протистояти поширенню африканської чуми свиней (АЧС)?

Очевидно, що за таких умов – ні. Тим більше, як стверджують в управлінні, відповідальність за збереження поголів’я свиней лежить тільки на керівниках господарств. Але вони можуть впливати на ситуацію, примушуючи власників тваринних ферм та приватних господарство дбати про біологічну безпеку. А тим, хто вперто ігнорує вимоги утримання тварин, примусово припинятимуть роботу господарств через судові рішення. На Полтавщині, каже Г. Пікуль, така практика вже є. Так, управління Держпродспоживслужби звернулося з судовими позовами від до фермерів, в господарствах яких виявили спалах АЧС через очевидну недбалість. Через це, приміром, у травні 2018 року фермерству ПСП «Святослав» у Котелевському районі заборонили розводити свиней.

Захворювання свиней на АЧС стає головним болем для всіх українців, адже вірус смертельної для тварин хвороби безперешкодно гуляє й іншими, крім Полтавщини, регіонами. Приміром, з початку 2018 року в Україні зафіксовано вже понад 120 випадків хвороби «свинячої» хвороби. А за даними Асоціації свинарів України, торік через АЧС вітчизняна свинарська галузь зазнала збитків у 12 млн. доларів. Скільки хрюшок і п’ятачків поляжуть від хвороби цього року, ще не підрахували. Але, якщо судити з прикладу Полтавщини, де, приміром, лише у селі Степне Полтавського району за раз умертвили та спалили понад 1000 свиней, заражених вірусом АЧС, збитки від пошесті виявляться не меншими.

Держпродспоживслужба напоготові, але африканська чума свиней (АЧС) поширюється далі

Чи можна вберегти тварин від вірусу АЧС? Офіційно вважають, що вилікувати вже заражених тварин не можна, вони приречені на загибель, а от запобігти поширенню АЧС можна. Приміром, в обласному управлінні з питань надзвичайних ситуацій навіть розробили спеціальну пам’ятку з цього питання.

«Африканська чума свиней (АЧС) – висококонтагіозне захворювання домашніх і диких тварин. Вакцин для профілактики хвороби і медикаментів для лікування не існує. Вірус надзвичайно стійкий до високої температури і може зберігатися місяцями в тушах свиней, крові, фекаліях, у замороженому чи копченому м’ясі.
Основним джерелом поширення інфекції є хворі тварини, що виділяють у навколишнє середовище вірус із секретами й екскретами.

Тварини заражаються через предмети відходу, травний тракт із інфікованими кормами й водою, через дихальні шляхи й ушкоджену шкіру. Механічними переносниками вірусу можуть бути птахи, домашні й дикі тварини, гризуни, нашкірні паразити (деякі види кліщів і воші), що були в контакті із хворими й загиблими свинями. Інкубаційний період захворювання залежить від кількості вірусу, що поступив до організму, стану тварини, важкість перебігу може тривати від 2 до 6 діб…».

З ініціативи Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області з 22 по 25 жовтня проводяться семінари щодо практичного застосування «Інструкції з профілактики та боротьби з африканською чумою свиней». До участі в них залучають керівників та ветеринарних лікарів господарств всіх форм власності, які розводять та утримують свиней, і виробляють продукцію із свинини.

Також на семінари запросили власників мисливських господарств, які знаходяться на території Полтавської області, голів об’єднаних територіальних громад, сільських, селищних рад тощо. Семінари проводять на території Гадяцького, Миргородського, Гребінківського, Лубенського, Глобинського, Кобеляцького та Чутівського районів, а також при Полтавській обласній державній лікарні ветеринарної медицини. Отже, Африканська чума свиней (АЧС) не має шансів на подальше поширення. Чекаємо результатів?

Александр Брусенский

Фото автора.