Коронавірус уже на порозі

Коронавірус Covid-19

Коронавірус Covid-19 стрімко поширюється планетою. Поява перших пацієнтів в Україні – це питання кількох тижнів чи навіть днів. Україна вже готується до появи перших хворих на коронавірус. Системи цивільного захисту переведені в режим підвищеної готовності.

Заступник міністра охорони здоров’я України, головний санітарний лікар Віктор Ляшко поінформував, що всі лікарі пройшли відповідне навчання. Окрім того, запущено онлайн-курс для медиків про коронавірусну інфекцію, особливості її діагностики, забору матеріалу для дослідження. Також працює гаряча лінія для фахівців медичної спільноти – 1500.

Після горезвісних подій у Нових Санжарах фахівці МОЗ, очевидно, вирішили більше не проводити обсервацію людей, які побували в країнах, де виявлений смертельний коронавірус. Натомість вони розробили «Пам’ятку про самоізоляцію» людини, яка повертається з подорожі. І є підозра, що вона була в контакті з хворими на коронавірус. Таким особам рекомендують пройти «обсерватор у домашніх умовах», зменшивши контакти з родичами та іншими людьми, щоб запобігти можливому поширенню інфекції. Самоізоляція має виключити будь-які ситуації, коли ви тісно контактуєте з іншими людьми. Наприклад, близький контакт віч-на-віч на відстані менше, ніж 2 метри, або тривалістю понад 15 хвилин. Звертатися за медичною допомогою можна тільки після консультації по телефону. Якщо людина не впевнена, чи потребуєте вона самоізоляції, або не знає, до кого звернутися, радять телефонувати на Урядову гарячу лінію: 1545.

– Лікар тепер повинен працювати в рамках мобілізації, – інформує Віктор Ляшко. – Скажімо, якщо людина зателефонувала до свого сімейного лікаря і повідомила про те, що відвідувала країну, де зафіксовано випадки короновірусної інфекції, то він зобов’язаний взяти цю людину на контроль. А також  працювати спільно з епідеміологом, якщо в людини виявлено ускладнення хвороби.

Єдина клініка, де є тест-система на коронавірус, знаходиться в Києві

Журналісти одного зі всеукраїнських видань вирішили провести експеримент: звернулися за консультацією в одну з провідних приватних лікарень у Києві й повідомили, буцім хочуть записатися на прийом до лікаря із симптомами ГРВІ/грипу (які дуже схожі на симптоми коронавірусу). Втім, додали, що є нюанс: нещодавно вони повернулися з Китаю, де «гуляє» коронавірус. У відповідь почули: хворим бажано викликати лікаря додому. На запитання, чи є у лікарні спеціалізовані бригади для таких випадків, оператор пообіцяв уточнити інформацію і зв’язатися максимум через годину. Але ні за годину, ні за дві журналістам не передзвонили. Зателефонували лише надвечір і перепитали, чи ще актуальна їхня проблема?

Коронавірус Covid-19

На ствердну відповідь у лікарні повідомили, що вони в будь-якому разі не змогли б допомогти: у них немає спеціалізованого обладнання. І порекомендували звернутися до Олександрівської лікарні, де є інфекційне відділення. Представник лікарні додав, що це єдина клініка у Києві, де є тест-система на коронавірус.

Чи готові українські медики лікувати коронавірус?

Але ж у МОЗ стверджують, що всі заклади охорони здоров’я отримали методичні рекомендації щодо забору зразків та транспортування їх до лабораторії! Та, схоже, ознайомлення із цими рекомендаціями у міністерстві зовсім не контролюють. Так, продовжуючи експеримент, столичні журналісти зателефонували ще й сімейному лікареві. А він здивовано запитав, чи є взагалі в Україні тест-системи для виявлення нового коронавірусу? І розповів: МОЗ справді надіслало на електронну пошту лікарні номери наказів щодо короновірусу, алгоритм дій тощо. Але, за словами лікаря, «поки такої ситуації у країні немає, я не вдавався у деталі».

«Нас просто зібрали, сказали, що якщо висока температура під 39 – потрібно йти до пацієнта додому. Й надягати при цьому захисні маски. Людині основне – збивати температуру і пити багато рідини, як при будь-якій вірусній інфекції. Якщо людина в змозі сама прийти, нехай приходить. Якщо 39 температура – щоб не приходили в поліклініку й не розносили інфекцію», – повідомив він журналістам.

Поява Україні Covid-19 – це лише питання часу

Що тут додати? Держава ще раз нас «кинула», м’яко натякаючи, що «порятунок потопаючих – справа рук самих потопаючих».

Діагностика коронавірусу відбувається сьогодні лише на обладнанні, яке є у вірусологічній лабораторії Центру громадського здоров’я України. В інфекційних лікарнях є швидкі тести, що дають змогу діагностувати грип типу А і грип типу Б. І все.

Нагадаємо, за останніми даними коронавірус забрав життя понад 3 тисячі людей У світі. В Україні немає жодного лабораторно підтвердженого випадку Covid-19. Поки що. Поява коронавірусу в Україні – це питання кількох тижнів чи навіть днів…

Сергій МИКОЛЕНКО.