Крізь терни до зірок

У обласному  центрі врочисто відзначили 120-річчя відомого полтавця, ім’я якого Ю.В. Кондратюк – учений-винахідник, котрий зробив видатний внесок у розробку теорії космічних польотів та ракетної техніки. Його ім’я носять Полтавський національний технічний університет та Полтавський музей авіації і космонавтики, а також одна з вулиць Полтави. Ю.В.Кондратюку встановлено в місті  на Ворсклі два пам’ятники.

Про світове визнання Ю.В. Кондратюка – автора багатьох ідей, що наблизили шлях людства до Всесвіту, свідчить той факт, що на зворотному боці Місяця, куди 1969 року вперше висадилися американські космонавти, на його честь названо один із кратерів. До речі, при підготовці польоту «Аполлону-11» та плануванні його посадки на Місяць, американці використали теоретичні розробки нашого земляка, викладені  Ю.В. Кондратюком у його книжці «Про завоювання міжпланетних просторів».

21 червня вклонитися піонеру теорії ракетної техніки у Полтавському музеї авіації і космонавтики зібралися чимало полтавців, котрі не лише у різні роки досліджували життєвий шлях Ю.В. Кондратюка, але й нині цікавляться віхами його наукової творчості. З цієї нагоди в музеї відкрили  тематичну виставку «Олександр Шаргей. Повернення імені». Інтрига заходу полягала в тому, що на виставці працівники музею вперше надали можливість відвідувачам ознайомитися з документами, які засвідчують, що Олександр Шаргей і Юрій Кондратюк – одна й  та ж людина. Саме цей факт – зміна імені й прізвища майбутнім розробником шляху до Місяця –довгі роки викликала суперечки в науковому світі. Опоненти, які захищають ім’я Ю.В. Кондратюк, який народивсь у Полтаві 1897 року в родині Шаргеїв, використовували будь-яку нагоду, щоб поставити під сумнів приналежність відомих наукових праць Шаргею – Кондратюку.  Справа дійшла навіть до того, що 1962 року керівництво Інституту природознавства і техніки АН СРСР вимушене було звернутись із офіційним запитом про визначення дат написання наукових праць, котрі були представлені як праці Ю.В. Кондратюка, та встановлення особи автора, до криміналістичної лабораторії Всесоюзного Інституту юридичних наук. Копії висновків експертизи  на початку 90-х років були передані до Полтавського музею авіації і космонавтики, де вони зберігалися окремо від документів, призначених для широкого загалу. Учора їх уперше презентували учасникам урочистостей, присвячених 120-річчю Ю.В. Кондратюка.  Експертизою, як вбачається з  висновків криміналістів, однозначно було доведено, що  О. Шаргей і Ю. Кондратюк – одна й та ж особа. І саме ним написані рукописи праць із теорії космонавтики.

Змінити ім’я полтавцю Олександру Шаргею допомогла мачуха. Надворі був 1921 рік, син дворянки та прапорщика царської армії при радянській владі вважався неблагонадійним. Саме того року помер від туберкульозу справжній Юрій Васильович Кондратюк – мешканець Луцька, родич знайомого її приятельки, – розповів директор Полтавського музею авіації і космонавтики Андрій Пушкарьов. –  Вона попросила у подруги дістати метрику небіжчика. Так О. Шаргей перевтілився в Ю. Кондратюка, з документами якого прожив решту свого життя».

Відвідувачам виставки продемонстрували ще чимало унікальних експонатів, пов’язаних із біографією Ю.В. Кондратюка. Зокрема, його книжку «Про завоювання міжпланетних просторів», яку він видав своїм коштом за свого життя, фотографії, що ілюструють головні віхи нелегкого життєвого шляху відомого земляка тощо.

Олександр Брусенський.

Фото автора.