Елеватор знову «посівав» у Заводському кукурудзою

кукурузяний пил

Маленьке містечко в Лохвицькому районі має низку екологічних проблем. Серед них – кукурудзяна потерть – викиди елеватора великого агропідприємства «Райз», підпорядкованого компанії «UkrLandFarming» бізнесмена Олега Бахматюка. Практично щороку протягом хоча б кількох днів елеватор викидає у повітря кукурудзяний пил. Цього року значні викиди відбулися в середині жовтня.

Проблему озвучив перед колегами депутат Заводської міськради Сергій Шинкаренко. Від лушпиння на тих вулицях, у бік яких дме вітер, усе стає червоним, люди змушені дихати потертю. Білизну вивішувати немає сенсу – на неї налипають частинки зерна.

Як пояснив міський голова Віталій Сидоренко, керівник елеватора Олександр Бойко визнав провину. Нібито елеватор прийняв 11 тис. тонн зерна з якоюсь плівкою, від якої забилися пиловловлювачі. За кілька днів роботу зупинили і здійснили ремонтні роботи.

Коли компанія починала будівництво, обіцяла депутатам і керівникам міста, що підприємство буде екологічно чистим. Однак із моменту старту роботи на початку 2009-го Червонозаводським полетіли хмари кукурузяної потерті. Її було стільки, що двірники змітали в мішки.

Кукурудзяна потерть – викиди елеватора агропідприємства «Райз»

Щороку восени кукурудзяна потерть летіла в період від кількох днів до місяця. Щоразу керівники елеватора знаходили якісь причини і «відмазки» та обіцяли, що це більше не повториться. А люди пов’язують із лушпинням низку захворювань. Тим більше, кукурудза обробляється хімікатами і всі вони не можуть розкластися до осені. Коли в районі існувала санстанція, вона, певно, не просто так проводила вимірювання з протилежного боку напрямку вітру. І робила висновок, що викиди – в межах норми.

«Райзівський» елеватор, який викидає кукурузяний пил
«Райзівський» елеватор, фото 2016 року.

– Лушпиння, або кукурудзяна потерть – біологічно активна речовина, – каже лікар Микола Лисенко, завідувач Лохвицького центру первинної медицини. – Воно особливо небезпечне і провокує загострення хронічних хвороб у хворих на астму, алергічні захворювання та інші хвороби органів дихання. Окрім лушпиння, в повітрі розповсюджуються непомітні дрібні частинки.

Але в одному заводчанам пощастило. У липні ми писали про те, скільки небезпечних пилу та смороду викидає цех із виробництва паливних пелетів підприємця і депутата райради Сергія Грибовода. Зараз цех перестав куріти. Кажуть, фільтри там не встановили, а просто завезли іншу, суху сировину.

Олег ДОЛЕНКО.