Полтавці привезли на лохвицькі вечорниці козацьку зброю

лохвицькі вечорниці

26 січня у Лохвиці відбулися вже другі поспіль лохвицькі вечорниці. Цього разу їх темою стала козацька зброя, яку учасники вивчали теоретично і на практиці.

У супроводі слайдів дослідниця історії Яніна Алєєва (громадська ініціатива «Моя провінція», ГО «Смарт країна») розповіла учасникам вечорниць про зброю, тактику ведення боїв. У читальній залі бібліотеки зібралися не лише маститі любителі історії, а й багато школярів. Вони слухали уважно, задавали чимало запитань. Бібліотекарі підготували виставку літератури, присвяченої козацькій зброї.

Яніна поділилася інформацією, яку неможливо прочитати в загальнодоступних джерелах. Тим паче, відомості про зброю і бойове обладнання козаків прийшли до нас переважно із зарубіжних історичних джерел, переплелися з легендами.

лохвицікі вечорниці
Аліна Здоровик навчає стрільбі з лука.

– Тема козацької зброї – дуже непроста, її до кінця ніхто ніколи не досліджував, – вважає Яніна. – Класична формула – історію пишуть переможці. Тож про відомості з історичних джерел не можна сказати, що вони вичерпні. Побутові речі, зброя, родовід можуть розповісти про хід історії та людей, які жили в минулому, значно більше, змушують по-іншому на все подивитися. Полтавщина – докорінно козацький регіон. Тут відбулося чимало важливих боїв, що підтверджують численні археологічні знахідки.

Як проходили лохвицькі вечорниці

Новиною для сучасників виявилися відомості, про спеціальні дивовижні та інженерно складні конструкції, які використовували козаки. Наприклад, гуляй-город – великі дерев’яні щити, які пересувалися на колесах. Прикриваючись ними, козаки поступово підходили до фортець, атакуючи через бійниці. Також виготовляли пересувні вежі, де знаходилися навіть гармати, і цю споруду тягли (котили), просуваючись до ворожого укріплення.

Але основною зброєю козаків була холодна, яку вони вважали чесною. Із вогнепальної стріляли по ворогах, яких зневажали. Із супротивником, якого шанували, билися на шаблях, на ножах. Із ножем козак не розлучався ніколи. Тож і практична частина вечорниць стала майстер-класом із кидання ножів, стріляння з лука та запускання японських сюрикенів.

лохвицькі вечорниці

Тренери Центру спеціальної підготовки «Скіф» (м. Полтава) на лохвицькі вечорниці привезли спеціальні щити-мішені та встановили їх на підготовленому службою благоустрою майданчику в парку Перемоги. Оскільки зброя справжня і може травмувати, тренери ні на крок не відходили від бажаючих її опанувати. Успішно стріляли й метали та отримали від цього величезне задоволення як діти від 6 років, так і дорослі аж до пенсійного віку.

лохвицькі вечорниці

На лохвицькі вечорниці Яніна запросила «Скіф», дізнавшись про нього зі сторінки у «Фейсбуці». Його основний тренер і засновник Сергій Скіфов проводить заняття на базі трьох навчальних закладів Полтави, організації зараз 2 роки. Має вищу педагогічну освіту психолога, недавно закінчив магістратуру за спеціальністю «Фізична культура і спорт», працює у тренінговому центрі Національної поліції. Брав участь у підготовці поліцейських, які відправлялися на службу в АТО, адже вони мають уміти виконувати завдання, навіть опинившись без вогнепальної зброї в руках.

– Пріоритетним напрямком діяльності «Скіфа» є рукопашний бій, йому на 80% присвячені тренування, – розповідає Аліна Здоровик, 15-річна помічниця Сергія. – Також метаємо ножі, сюрикени, займаємося іншою холодною зброєю, практичним вивченням будови пістолетів і автоматів. Навчаються у центрі як дорослі до 35 років, так і діти від 6. Наш досвід показує, що дівчатам цікавіше опановувати зброю, ніж хлопцям, хоч а їх у нас близько 20%. Наприклад, я спочатку пішла до центру займатися фітнесом, потім мене запросили на заняття з рукопашного бою, спробувала розбирати і збирати автомат. Урешті залишилася у старшій групі та стала помічницею тренера.

Для учасників лохвицьких вечорниць депутати міської та районної рад на вогнищі приготували великий казан козацького кулешу і відро глінтвейну.

Олег ДОЛЕНКО