Мамай і Деркач знову разом. Але тепер у судовому засіданні…

судове засідання

Попри те, що минуло вже два місяці відтоді, коли депутати Полтавської міськради достроково припинили повноваження градоначальника обласного центру Олександра Мамая, цікавість полтавців до «палацового перевороту» в міськраді все ще не вщухає. Відправлений у відставку очільник Полтави, схоже, не має наміру пробачити депутатам цього демаршу і намагається поновитися на посаді. Хоча раніше заявляв, що в разі зняття з посади він не судитиметься, а «встане і піде»… Сьогодні мало відбутися судове засідання.

О. Мамай про судове засідання: «Я сам собі адвокат»…

судове засідання колишніх депутатів
Журналісти чекають початку судового засідання за позовом Мамая

13 листопада 2018 року в Полтавському окружному адміністративному суді мало відбутися друге судове засідання за позовом О. Мамая до Полтавської міської ради, в якому він вимагає визнати протиправним та скасування рішення міськради про його звільнення, та поновити його на роботі. Про неабиякій інтерес до справи свідчило те, що на судове засідання прибули представники багатьох місцевих ЗМІ і навіть журналісти столичних видань. Перед початком судового засідання О. Мамай погодився відповісти на запитання «ПП».

судове засідання за позовом Мамая
О. Мамай в суді

Олександре Федоровичу, вже на друге судове засідання Ви приходите без адвоката…

– Чому немає адвоката? У позові всього п’ять пунктів… Чого тут судиться разом з адвокатом? А те, що проти мене виставили справжню армію юристів, це від того, що вони невпевнені в перемозі. А я сам собі адвокат…

– А чим наразі займається відставлений міський голова? Кажуть, що Ви серйозно перейнялися станом свого здоров’я…

– Наразі я фактично нічим не займаюся… Більше часу проводжу на свіжому повітрі. Щодо інформації про те, що я «поправляю» своє здоров’я, то воно в мене нормальне, і я ніколи не скаржився на своє здоров’я. З цим усе гаразд. Я тепер більше в лісі гуляю, більше думаю, будую плани на майбутнє…

– Плани на майбутнє, очевидно, ґрунтуються на уроках минулого? Якби можна було все розкрутити назад…

– Якщо все «розкрутити» назад? Кажуть, що я не призначив сесію на їхню вимогу… Потім вони самі призначили сесію, і я прийшов її проводити, але ж вони мене випхали з тієї сесії… Кворуму не було. Якби таке сталося за часів, приміром, Кучми чи Радянського Союзу, то цим питанням, як мінімум, займалася б СБУ. Що тут незрозумілого?

– Ви казали, що в разі, якщо Вас усунуть з посади, то судитися не будете…

– Правильно, я таке казав. Але ж зробіть усе по закону! Повинна бути сесія, я сам внесу на цю сесію в порядок денний питання про мою відставку. Проголосуйте, будь ласка, і я сам встану і піду… Тільки зробіть це, як положено: заведіть тих нових депутатів, офіційно їх зареєструйте… Ви ж знаєте, як у Верховній Раді вчинили, коли кілька депутатів пішли працювати до ЦВК: прийшли нові депутати, їх зареєстрували, представили на пленарній сесії, вони склали присягу і лише після того їм видали картки для голосування… Чому в нас так не зробили?

– Судове засідання проходить неупереджено? Якось Ви натякнули на те, що, мовляв, Вам судитися в Полтаві – марна справа, адже всі знають, у чиїх руках цей суд…

судове засідання за позовом О. Мамая
Члени судової колегії у справі О. Мамая

– Усі мої попередні клопотання задоволені судом, з міськради надали суду потрібні документи. Тож претензій не маю… А от мої опоненти припустилися багатьох помилок, порушивши процедуру дострокового припинення повноважень міського голови: зібрати 21 підпис депутатів, «вивісити» на сайті за 20 днів до сесії, обговорити це питання на комісії тощо. Процедура чітко прописана в законі, тож її необхідно було дотримуватися. До того, потрібно було сповістити територіальну громаду, щоб знали, що будуть знімати міського голову, можливо, хтось з її представників виступив би… Можливо, я сам би виступив. Якщо навіть судять ґвалтівника або вбивцю, їм надають останнє слово. Навіть тоді, коли всі знають, що їм дадуть пожиттєве покарання. А я навіть і не знав, що мене зніматимуть…

– Якщо Вам удасться виграти справу і поновиться на посаді, будете готові знову пройти весь цей шлях «імпічменту»?

– Звісно, так! Я планую й далі працювати, створити більшість у міськраді. Якщо вони не захочуть більшості, хай мене знову звільняють. Але за процедурою, яка передбачена законом… А то навіть у бюлетенях вони замість «за», «проти» і «утримався», як належить, поставили лише «за» і «проти»… Хіба це дрібниця? І чи потрібний мені адвокат, щоб довести суду незаконність мого звільнення…

Судове засідання про поновлення О. Мамая на посаді міського голови не відбулося

Через хворобу одного із членів судейської колегії сьогоднішнє судове засідання не відбулося. Розгляд справи перенесли на 11.00 5 грудня 2018 року.

О. Деркач: «Мене звільнили, коли я перебувала у відпустці…»

Сьогодні ж, але в іншій залі судових засідань Полтавського окружного адміністративного суду розглядали справу за позовом до Полтавської міської виборчої комісії одразу шести депутатів Полтавської міськради: Оксани Деркач, Світлани Бондарєвої, Тимофія Гаєвого, Івана Діденка, Володимира Корнійчука та Ярослава Мартинюка.

Правда, у самій міськраді їх називають уже колишніми, бо їх позбавили депутатських мандатів. А О. Деркач ще й посади – секретаря міськради. Як відомо, ще один колишній депутат Полтавської міськради Денис Поліщук, якого міська виборча комісія теж позбавила депутатського мандату, судові перегони щодо свого поновлення програв.

Ці депутати, яких у кулуарах сесії називали «тушками», вийшли із фракцій своїх політичних партій – «Рідне місто», СДП, «Самопоміч», «Свобода», під прапорами яких були обрані до міськради, і перейшли до більшості, яку контролював О. Мамай. Однопартійці не пробачили зради і організували збір підписів серед полтавців за їхнє відкликання із міськради. Що й було зроблене. Тож тепер і вони втяглися в судові перегони, відстоюючи свої повноваження депутатів Полтавської міськради.

О. Деркач теж прокоментувала «ПП» судове засідання

судове засідання
Оксана Деркач на судовому засіданні

«Я вже не пам’ятаю, яке це засідання за черговістю… У нас три справи у трьох суддів. Сьогодні розглядатиметься спільний позов від шести депутатів Полтавської міськради. Ми оскаржуємо рішення міської територіально виборчої комісії, хочемо довести те, що вона допустила дуже багато порушень, припиняючи наші повноваження. Зокрема, не дотрималися закону про статус депутатів під час процедури позбавлення нас депутатських мандатів.

Також я подала позов про незаконне звільнення мене з посади, адже мене звільнили під час перебування у відпустці. За трудовим законодавством це неприпустимо…

Відбувається затягування судового процесу з боку відповідача: вони довго не надавали необхідні матеріали, ми чекали… Нам ще необхідно витребувати значну частину матеріалів, щоб мати більше доказів незаконних дій стосовно нас. Ми хочемо, приміром, отримати всі підписні листи і подивитися їхнє оформлення. Я переконана, що сесії, де нас позбавляли мандатів депутатів а потім ще й знімали мене з посади, були незаконними. Тож, сподіваємося, що суд врахує всі ці обставини».

Олександр Брусенський

Фото автора.