Неуважні журналісти й «фейсбучні активісти» звинуватили Лохвицьку міськраду в корупції

меблі для першокласників

У Лохвиці скандал: міську раду звинувачують у закупівлі для першокласників меблів за ціною, яка в 14 разів перевищує реальну. То ж які меблі для першокласників закупили?

Як повідомили у відділі освіти Лохвицької міськради, перша стаття про закупівлю з посиланням сайт prozorro.gov.ua з’явилася на одному з полтавських інформаційних сайтів. А потім «клони» статті розповсюдилися на просторах Інтернету. І врешті посилання на одну з версій розмістили у лохвицьких групах Фейсбуку. Тільки на сторінці «Лохвиця. Історія і сьогодення.» користувачі дискутували так, що написали 173 коментарі.

Ось що пишуть у згаданій статті про меблі для першокласників:
«11 червня відділ освіти міської ради у Лохвиці підписав договір з ФОП Костіров Андрій Андрійович на 7 комплектів шкільних меблів для Нової школи. У комплект, який придбали, входять стіл та стілець для Нової української школи (НУШ). Дані меблі для першокласників мають виготовляти відповідно до державних стандарті України. Загальна сума закупівлі становить 199755 гривень. Тобто, якщо рахувати ціну одного окремого комплекту виходить, що він коштує понад 28 тисяч гривень.

– Якщо перевірити ціни на цей товар в Інтернеті, то найдорожчий комплект коштуватиме до 2000 гривень. Отже, переплата склала майже 184 000 гривень, а це понад 1325 %, – коментує Олександр Довгошей, аналітик ГО «Інституту аналітики та адвокації», яка є членом «Dozorro-спільноти».

У Лохвиці місраду звинувачують у корупції через закупівлю меблів для першокласників

Насправді йдеться не про комплект «стіл+ стілець», а про комплект меблів для цілого класу. Людям, які живуть далеко від Лохвиці, не видалося дивним, що другий рік поспіль міськрада купує 7 комплектів «стіл + стілець». Якщо слідувати цій логіці, в 1 клас на території Лохвицької ОТГ приходить по 7 першокласників (столи-парти розраховані на одного учня – це стандарт НУШ). Але й місцеві користувачі «Фейсбуку» не звернули на це увагу.

меблі для першокласників
Так виглядають придбані цього року Лохвицькою міськрадою столи та стільці. Фото надане відділом освіти Лохвицької міськради.

Міський голова Віктор Радько одразу пояснив, що стаття – наслідок чи то помилки, чи то неуважності. І що 7 комплектів – це для 7 класів у 3 школах Лохвиці та Васильківській. І полилося… У групі «Лохвиця» користувачі грубо звинувачували міськраду й міського голову в корупції, не розібравшись. Після докладних роз’яснень усе одно наполягали на своєму. Обурювалися, що не купують меблі для першокласників місцевого виробника, хоча вони мають відповідати затвердженому Кабміном стандарту.

Насправді ж винне слово «комплект»

У комплекти для трьох класів гімназії №1 входить 24, 24 і 27 столів і стільців, у двох класах школи №2 буде по 15 і 19 учнів, у Лохвицькій третій – один клас із 18 учнів, а в селі Васильки – 5 першокласників. Отже, всього купили 132 комплекти «стіл + стілець» по 1513,30 грн. Можливо, 1–2 комплекти – запасні, на випадок, якщо в Лохвицьку ОТГ приїде сім’я з першокласником. Меблі для першокласників привезли у школи ще в червні. Вони відрізняються від придбаних торік лише кольорами і закріпленим на столах приладдям. Першокласникам меблі дуже сподобалися.

Дешевше деякі міськради купити меблі для першокласників НУШ примудрилися, але не факт, що вони не гірші. Наприклад, у Кіровоградській області купили по 1280 грн., а Чернігівська міськрада – по 876 грн.

меблі для першокласників
Аналогічні меблі у Лохвицькій гімназії 1 вересня 2018 р.

Лохвицька міськрада планує написати листи журналістам, які написали й розповсюдили фейк. У «Фейсбуці» за звинувачення ніхто поки що не попросив вибачення, а модератори однієї зі сторінок видалили як посилання на статтю, так і всі коментарі.

Такі нападки провокують на різні висновки й підозри. Приміром, чи була б такою агресивною реакція на фейкову статтю про меблі для першокласників, якби не наближення місцевих виборів?

«Фейсбучним активістам» же хочеться побажати замість того, щоб витрачати час на дискусії та марні спроби піймати керівників місцевого самоврядування на корупції там, де вона практично неможлива, зайнятися реальним контролем. Наприклад, перевіряти роботу вагового комплексу в якості громадських помічників. Або під час розчистки річки земснарядом дивитися, відстоюється пульпа, чи стікає назад у річку. Або рахувати, скільки кузовів каменю привозять при будівництві перемичок на Сулі та звірити об’єм із проектним, за який підряднику заплачені гроші.

Олег ДОЛЕНКО.

Фото автора.