Медична реформа зсередини: Чи вистачить всім полтавцям сімейних лікарів?

підписання декларації з лікарем

Процес підписання декларації з лікарем на Полтавщині набирає обертів. Щодня з ранку попід дверима лікарських кабінетів вишиковуються у черзі полтавці, щоб встигнути до часу «Ч» обрати собі сімейних лікарів і підписати з ними декларацію.

Якщо вірити запевнення чиновників, то Полтавщина в цій широко розрекламованій компанії не пасе задніх. Хоча і не увійшла до трійці лідерів регіонів, де найбільше укладено угод з лікарями, чого вимагає медична реформа.

Про нестачу сімейних лікарів та брак комп’ютерів

підписання декларації з сімейним лікарем
Як підписати декларацію з сімейним лікарем

Певним чином «підхльостує» до активності наший земляків й те, що вже з середини 2018 року до лікарів-спеціалістів не можна буде потрапити на прийом без направлення «свого» сімейного лікаря. Можливо тому, як повідомляють в обласному департаменті охорони здоров’я, щодня зростає кількість бажаючих підписати декларацію з лікарем. Станом на 20 квітня в області підписали декларації вже 76,5 тисяч полтавців пройшли форму підписання декларації з лікарем.

Між містами і районами триває негласне змагання за те, де активніше укладають декларації з лікарями. Миргород, який випереджав ще кілька днів інші міста області, наразі поступився Кременчуку, де підписано трохи більше семи тисяч декларацій. Полтава може похвалитися 6400 підписаних декларацій. А от місто-курорт тепер посідає третє місце – 5455 підписані декларації.

Підписання декларації з лікарем – які перешкоди чекають на пацієнтів?

Змагання на випередки триває: пацієнти хочуть встигнути і вскочити в останній вагон, в якому «їхатимуть» всього 2000 пацієнтів, яких може обслуговувати сімейний лікар, самі лікарі теж не мають наміру затягувати «процес», бо він не лише забирає багато часу, але й формує базу майбутніх пацієнтів, за якими ходять гроші, як запевняють ідеологи медичної реформи.

Але, попри переможні реляції чиновників, підписання декларації з лікарем на Полтавщині проходить не так гладко, як про це вони звітують. Хоча, полтавців і запевняють, що підписання декларації з лікарем – процес необтяжливий і забирає всього 10-15 хвилин, але при цьому замовчують, що на шляху до кабінету сімейного лікаря пацієнтів чекають чимало перешкод.

Про що можна сьогодні почути ледь не на кожному кроці від тих, хто вже підписав декларацію, але бодай спробував це зробити. Саме спробував, адже з першого «заходу» можна і не підписати…

Як підписати декларацію з лікарем? Дослідження “ПП”

Кореспондент “ПП” вирішив сам провести експеримент з підписання декларації з лікарем. Але спочатку завітав до кабінету завідуючої амбулаторією сімейної медицини, що на вулиці Маршала Бірюзова в Полтаві, Яніни Канівець, щоб дізнатися її враження від процедури підписання декларації з лікарем. На запитання журналіста, яке нині непокоїть багатьох мешканців обласного центру: – Чи вистачить на всіх полтавців сімейних лікарів, адже вони відтепер можуть обслуговувати не більше 2000 пацієнтів, хоча в Полтаві на одного сімейного лікаря сьогодні приходиться 3500-3700 пацієнтів, керівниця мед закладу непевно відповіла, що за її припущеннями лікарів, зокрема, в її амбулаторії на мікрорайон Браїлки, який вона обслуговує, має вистачити.

Правда, при цьому не захотіла назвати кількість приписаних до амбулаторії полтавців і кількість сімейних лікарів, які в ній працюють. Мовляв, на це необхідно отримати дозвіл її керівництва. Не бачить завідуюча і ускладнень через те, що у лікарів, які підписують декларації, в кабінетах немає комп’ютерів. А декларацію, як відомо, укладають в електронному варіанті. Тобто, без комп’ютера аж ніяк. Проте, комп’ютер є лише в її кабінеті та ще двох лікарів. Правда, ті малопотужні і під час роботи в Інтернеті «глючать». Тож, лікарі приходять до її кабінету і на «її» комп’ютері, який працює «нормально», заповнюють всі необхідні форми, потрібні ля підписання декларації з лікарем.

І принтер в амбулаторії всього один – теж у кабінеті завідуючої. Отже, лікарі так само мають приходити до її кабінету, щоб роздруковувати бланки декларацій. Із графіка прийому амбулаторії, можна дізнатися, що сімейних лікарів там всього вісім. Тобто, якщо не враховувати комп’ютера завідуючої, яка сама не підписує декларації, то лише двоє з них мають в кабінетах комп’ютери. Але малопотужні для такої роботи. Комп’ютерної техніки обіцяють добавити, зазначила Я. Канівець, але коли – невідомо.

У черзі до сімейного лікаря: сварки між хворими і «підписантами»

Перше, що впадає в очі, коли переступаєш поріг амбулаторії, черги попід дверима кабінетів сімейних лікарів, з якими підписують декларації. В них марнують час як ті, хто прийшов лише підписати декларації, так і ті, хто занедужав. Час від часу між хворими і здоровими спалахують перепалки. Перші вважають, що лікар має спочатку прийняти їх, а вже потім зайнятися «паперовою» роботою. Другі наполягають на тому, що вони теж не з власної волі прийшли до лікаря, а «за планом» медичної реформи. Аби потрапити до лікаря журналісту довелося вистояти в черзі дві години десять хвилин. Хоча перед ним було всього вісім людей. Були й такі «підписанти», які простояли в черзі по три години.

Сама процедура підписання декларації з лікарем справді нескладна. Лікар записує паспортні дані, номер ідентифікаційного коду і номер мобільного телефону. А потім з цим папірцем надовго іде до кабінету завідуючої, щоб все це перевести в електронну форму і після підтвердження системою, роздрукувати декларацію, яку підписують медик і пацієнт…

Того дня, коли кореспондент «ПП» маявся в черзі до лікаря, той встигнув в години прийому – з 13.00 до 18.00, підписати декларації всього з дев’ятьма пацієнтами. Гальмувало процес підписання й те, що лікар працював сам, адже медичних сестер амбулаторії відправили на курси. Отже, не складно вирахувати скільки часу забирає цей процес у середньо статичного лікаря звичайної районної амбулаторії сімейної медицини, в кабінеті якого немає комп’ютеру. Так само не складно вирахувати, на скільки часу затягнеться процес підписання декларації з сімейним лікарем з такими темпами.

Підписати декларацію з лікарем у визначений час встигнуть далеко не всі полтавці

За прогнозами процес підписання декларації з лікарем у визначений термін завершений не буде, а перед закінченням компанії у лікарнях утворяться неймовірні черги. Адже жителям обласного центру необхідно встигнути потрапити у число тих двох тисяч пацієнтів, з якими лікар має право підписати угоду про обслуговування. А хто обслуговуватиме решту – 1-1,5 тисячі «його» пацієнтів, схоже, до пуття ніхто не знає. І говорити про це не хоче…

Хоча, можливо, до цього і не дійде. Стомлені стоянням у черзі полтавці очікують, що вся ця «компанія» підписання декларації з лікарем закінчиться пшиком. Ідеологам медичної реформи або доведеться відмовитися від встановленої кількості пацієнтів, яких може обслуговувати сімейний лікар, або дозволити йому укладати угоди із значно більшою, ніж 2000, кількістю пацієнтів. Добряче покритикувавши, і навіть виматюкавши ініціаторів медичної реформи, які «загнали людей» в черги, ті, хто годинами стояв попід дверима кабінету лікаря не виключали й того, що в.о міністра охорони здоров’я Супрун таки незабаром виженуть з посади. Після чого, зважаючи на негативне ставлення населення до реформи, її або скасують, або оголосять про відтермінування її початку…

Олександр Брусенський