«Мідне литво у християнських традиціях» − виставка, що вражає

«Мідне литво у християнських традиціях» − виставка, що вражає

Ми анонсували виставку християнських хрестів та ікон, відлитих із міді, з колекції відомого полтавського мецената Олексія Петренка. Зокрема зазначали, що там демонструватимуться давні й унікальні речі (наприклад, хрести часів Київської Русі). Однак те, що побачили на виставці «Мідне литво у християнських традиціях», відверто вразило.

− Я сам вражений, − говорить Олексій Миколайович, − Одна справа, коли береш до рук ці речі поодинці, й зовсім інша, коли бачиш їх разом.

Тому щиро радимо: знайдіть час та завітайте до Полтавського художнього музею (Галереї мистецтв), де демонструється виставка «Мідне литво у християнських традиціях», щоб доторкнутися до святинь, які супроводжували по життю наших пращурів.

«Мідне литво у християнських традиціях» − виставка, що вражає
О. М. Петренко на відкритті виставки «Мідне литво у християнських традиціях».

На виставці «Мідне литво у християнських традиціях» представлено близько 400 наперсних і натільних хрестів, 49 литих ікон, а також складні ікони (їх зазвичай клали в кишеню чи брали в дорогу), енколпіони (своєрідні шухлядки, в яких зберігалися частинки мощей святих або списки священних християнських книг) та кіотні хрести. Усе це колекціонер збирав протягом 10 років.

 На виставці «Мідне литво у християнських традиціях»

На виставці «Мідне литво у християнських традиціях», яка демонструється в Полтавському художньому музеї (галереї мистецтв), представлені експонати із зібрання Олексія Петренка. Їх колекціонер збирав по крихтах 10 років.

Виставка «Мідне литво у християнських традиціях» − це велика й шляхетна справа

− Традиція виготовлення литих мідних ювелірних прикрас склалася ще в дохристиянську епоху, − розповів Олексій Петренко. – Разом із християнством із Візантії в Київську Русь прийшло й церковне мистецтво, будь-яка декоративна деталь якого була глибоко символічною. Першим символом віри для вчорашнього язичника став натільний хрест (тільник). Спочатку натільні хрести масово завозили з Візантії, та дуже скоро стали виготовляти й на Русі. Фантазія майстрів-ливарників була безмежною: тільник мав десятки різноманітних форм.

На виставці «Мідне литво у християнських традиціях» представлені хрести типів «розп’яття», «листок», «штурвал».

Виставка «Мідне литво у християнських традиціях»
Ці унікальні експонати колекціонер збирав 10 років.

Привітати О. М. Петренка прийшли колеги, митці, друзі та поціновувачі прекрасного. Архиєпископ Полтавський і Кременчуцький Федір зазначив, що, збираючи унікальні речі та роблячи їх надбанням широкого загалу, колекціонер займається духовним просвітництвом. А це велика й шляхетна справа.

Виставка «Мідне литво у християнських традиціях»
Квіти від Ольги Курчакової.

О. М. Петренко подарував Владиці великий хрест із с. Писарівка Новосанжарського району. Він, вочевидь, колись був у храмі, якого вже не існує (на його місці збудовано школу). Меценат вірить, що колись у селі з’явиться храм, тож сподівається, що подарований хрест покладе початок його відродженню.

На відкриття виставки «Мідне литво у християнських традиціях» прийшов Владика Федір.

Зінаїда МАТЯШОВА.

Фото, відео автора.