Місцеві газети в Україні можуть масово зникнути

Українська асоціація медіа бізнесу (вона об’єднує 56 видавничих компаній України, що видають понад 250 друкованих та понад 350 цифрових медіа), Національна спілка журналістів України та Асоціація незалежних регіональних видавців України розповсюдили звернення до української влади. Підписалися під ним і працівники нашої редакції. Видавці й журналісти б’ють на сполох: місцеві газети можуть масово закритися, а поняття преса повністю зникне. Адже в результаті пандемії коронавірусу та запровадження карантину видавничий бізнес зазнав величезних збитків.

Загалом зневажливе ставлення до друкованого слова з боку української влади спостерігається давно. І хоча посадовці багато років поспіль обіцяють державну підтримку всім, хто пропагує українське слово, насправді все відбувається з точністю до навпаки.

Поліграфічні комбінати в Україні повністю знищені, папір доводиться завозити з-за кордону. Він постійно дорожчає, тож дорожчає й кінцевий продукт, вироблений з нього: газети, книги, журнали… Постійно зростають і податки. Та жодних податкових пільг чи інших преференцій, як у європейських країнах, українські редакції не отримують. А прості люди, заради яких ми й працюємо, з року в рік бідніють і змушені відмовляти собі в «духовній їжі». Тож місцеві газети ледь зводять кінці з кінцями.

Таке враження, що порівняно молоді люди, які прийшли до влади в Україні, ніколи не тримали в руках газети. А тому й не розуміють величезну роль, яку відіграють друковані ЗМІ в суспільстві. Наше обласне керівництво з гордістю заявляє, що не висвітлює результати своєї діяльності в друкованих виданнях. Кабінет Міністрів, оголошуючи карантинні заходи, забороняє торгівлю пресою та пов’язану з нею діяльність…

Для багатьох українців місцеві газети – єдине джерело актуальної інформації

Грандіозні плани щодо діджиталізації – це, звичайно, добре. Але поки що це лише плани (чи навіть мрії). Доки якісний Інтернет у сільській місцевості відсутній, доки наші бабусі й дідусі зі своєю злиденною пенсією не придбають і не навчаться користуватися комп’ютером чи смартфоном, відеозвернення керівників держави не знайдуть свого адресата в «глибинці». Єдиним джерелом актуальних новин, інформації про державну політику для багатьох людей були й залишаються газети. І ось ці люди – мільйони ні в чому невинних українців − опинилися в справжній ізоляції, причому не лише на час карантину.

Та, схоже, нашим керманичам це невтямки…

«Зупинка всіх видів бізнесу в умовах карантину створила загрозливу ситуацію для забезпечення громадян України якісною інформацією, яку готують та подають на сторінках газет, журналів та веб-сайтів видавничі компанії України.

Економічні втрати видавців за підсумками цього року прогнозуються на рівні 50-90% від рівня доходів 2019 року. Це означає, що велика кількість видань із місцевою сферою розповсюдження припинить своє існування – і цей процес уже йде», – заявляють українські видавці й журналісти у своєму зверненні.

Від грудня минулого року наша редакція веде постійні переговори з великими супермаркетами щодо продажу там «Панорами Полтавщини». На жаль, безрезультатно: нас не чують і воліють працювати з харківськими чи дніпропетровськими видавцями або посередниками. Українська асоціація медіа бізнесу теж веде подібні переговори в межах усієї України та намагається укласти з мережею «АТБ» угоду про обов’язковий продаж регіональних видань. І теж безрезультатно. Це приватні структури, тож вплинути на них ніхто не може.

А тим часом у Росії, яка ніколи не применшувала роль і значення пропаганди, видавці отримали дієву підтримку від своєї держави. Комітет Держдуми з інформаційної політики включив медіа компанії до переліку таких, що найбільше постраждали від кризи, спричиненої пандемією CОVID-19. Крім того, 12 травня ухвалив цілу низку заходів на підтримку редакцій та видавництв. Зокрема, пресу включено в перелік непродовольчих товарів першої необхідності, накладено заборону на зростання ціни газетного паперу, спрощено рекламне законодавство, встановлено для медіа компаній-орендарів нульову вартість оренди об’єктів державної та комунальної власності.

Українські видавці й журналісти ще в березні зверталися до уряду та просили запровадити подібні заходи. Зокрема пропонували дозволити продаж газет у супермаркетах та аптеках. Це б дозволило зробити місцеві газети доступними для читачів на час карантину. Але українська влада їх не почула…

Ситуація, що склалася, загрожує не лише існуванню незалежної преси, а й інформаційній безпеці в Україні. «Якщо російські медіа отримають підтримку у своїй державі, а українські медіа в цей час продовжуватимуть долати економічні наслідки пандемії коронавірусу самостійно, це суттєво збільшить ризики посилення інформаційного впливу на жителів України, збільшить загрози інформаційній безпеці України з боку Росії та створить нові потужні виклики під час передвиборчої кампанії», – наголошується у зверненні.

Зінаїда МАТЯШОВА.

На фото: А цю точку продажу преси навпроти входу до Центрального ринку закрили за рішенням адміністрації торгового закладу.
Фото автора