Народні українські ляльки оселилися в залах краєзнавчого музею

мистецтво створення ляльок

23 листопада у Полтавському краєзнавчому музеї відкрилася виставка, головними учасниками якої стали педагоги декоративно-ужиткового та образотворчого мистецтва позашкільних навчальних закладів області. Відвідувачі мистецького заходу, який його організатори назвали «Колоритний світ народної іграшки – від минулого до сьогодення», мали чудову змогу ознайомитися з творчими роботами педагогів Полтавщини, які показують дітям мистецтво створення народних іграшок.

Виставка працюватиме в краєзнавчому музеї до 6 грудня 2018 року, її організували в рамках п’ятого обласного конкурсу мініатюр серед педагогів образотворчого мистецтва позашкільних навчальних закладів.

мистецтво створення народних іграшок
Виставка народних ляльок

Вчителі демонстрували мистецтво створення ляльок

На відкритті заходу наголошували на тому, що українська народна іграшка з її чарівним внутрішнім світом здавна манить до себе поціновувачів народних традицій, вабить своєю казковістю, спонукаючи школярів до творчості та розвитку фантазії. Допомогти їм у цьому покликані педагоги позашкільних навчальних закладів. А обласний конкурс мініатюр серед них проводиться якраз із метою розвитку творчого потенціалу самих учителів, їхнього самовираження та самовдосконалення, здобуття нового педагогічного досвіду та удосконалення професійної майстерності.

Мистецтво створення ляльок
Експозиція виставки

Педагоги, які взяли участь у конкурсі мініатюр, змагалися в кількох номінаціях. Зокрема, образотворче мистецтво (графіка, живопис), декоративний розпис, ліплення з солоного тіста, пластиліну, вишивка, в’язання гачком та спицями, художнє різьблення, ажурне випилювання, бісероплетіння, художнє ткацтво, вироби із текстилю, соломки, шкіри тощо.

На конкурс подали 103 роботи з 33 позашкільних закладів Полтавщини. Здається, що кожна з них усе ще зберігає тепло рук їхніх авторів, які формують естетичні почуття та смаки у своїх учнів, заохочують їх до вивчення культури рідного народу.

Вчителі образотворчого мистецтва та їхні «герої»

Серед учасників виставки чимало авторів, які вже здобували перемогу в подібних конкурсах. Приміром, народні ляльки Світлани Святелик, яка керує гуртком «Мистецтво нашого народу» Глобинського районного Центру дитячої та юнацької творчості. Привертає до себе увагу відвідувачів оригінальне панно керівниці гуртка «Чарівна майстерня» Полтавського міського Центру позашкільної освіти Олени Мандрегелі.

Ганна Горєлова
Ганна Горєлова

Цікаве художнє рішення теми народної української іграшки запропонувала вчителька із шестирічним стажем Наталя Китайгора – керівниця гуртка «Чарівний олівець» з Кременчука. А Ганна Горєлова – керівниця гуртка «Рукоділля» з Горішніх Плавнів, хоча ще молодий педагог із дворічним стажем, але вже завоювала прихильність журі не лише обласних конкурсів мініатюр, а й міжнародного на екологічну тематику, і Всеукраїнського «Фестивалю писанок-2017».

«Мене часто запитують: чи ще цікавить дітей народна іграшка, адже сьогодні у них багато сучасних забавок. Я з упевненістю відповідаю, що цікавить! – ділиться з «ПП» своїми враженнями від роботи з дітьми майстриня. – У гуртках, якими я керую, займаються діти від 6 до 16 років. Кожне заняття ми, педагоги, намагаємося перетворити на творчий процес, який має зацікавити дитину. Прищеплюємо нашим учням інтерес до минувшини, історії народної української ляльки, бажання виготовити її власноруч… Звісно, з віком у дітей змінюються інтереси, ми маємо це враховувати. Але потяг до самостійної творчості, вивчення історії народного мистецтва й іграшки зберігається».

мистецтво створювати ляльки своїми руками
Мистецтво створення народних іграшок власноруч

Українська народна іграшка, неважливо з якого матеріалу її зроблено – глини, соломи, тканини, ниток, дерева тощо, ще довго залишатиметься яскравим прикладом і самобутнім видом декоративно-прикладного мистецтва. Мистецтво, якого навчають юних полтавців їхні дорослі наставники-вчителі. Виявляється, вони самі не проти «погратися в ляльки», виставляючи на суд глядачів свої роботи.

Олександр Брусенський

Фото автора.