Коли відремонтують дорогу в Заводське?

дорога Млини – Піски в Заводське Лохвицького району

14 вересня із 12 до 13 години громадські активісти перекрили дорогу Млини – Піски, вимагаючи її ремонту від власника і влади різних рівнів. У Лохвицькій РДА і Заводській міськраді пояснюють, що виконавець ремонтних робіт уже визначений і майже вся сума для їх оплати є. Однак організатори вважають, що в такий спосіб наближають час капітального ремонту.

Стан дороги А18 12 162 (Млини – Піски), яка в межах Заводського проходить вулицею Ватутіна, критики не витримує давно. Можливо, цю дорогу вдалося б відремонтувати раніше, якби Заводська міськрада не чекала, що це зробить самостійно Агенція місцевих доріг, на балансі якої знаходиться шлях. Адже саме шляхом співфінансування ремонтують дороги в багатьох селах Лохвиччини. Міськрада зрозуміла, що далі чекати не варто, минулого року. Восени коштом Заводського вулицю Ватутіна підлатали, виготовили проект на справжній ремонт. І якби не процедурні питання, він, можливо, був би вже виконаний.

Заводчанин Віталій Карножицький вирішив організувати акцію перекриття дороги Млини – Піски 14 вересня на пішохідному переході масиву Брисі

«Неодноразові звернення та зустрічі з владою всіх рівнів результату не принесли! У їх все по «накатаній» схемі: одні кажуть, що дорога не їхня, а інші – не там кому поставили в тендерних папірцях! Насправді громаді байдуже, хто власник цієї дороги та хто має робити її капітальний ремонт, у місті є мер і цього має вистачити! Ремонт обіцяли розпочати, ще в серпні, але «віз і нині там», – написав Віталій Леонідович у запрошенні, яке розмістив у «Фейсбуці».

Акція відбулася напередодні святкування Дня міста Заводського. Перекриття тривало із 12 до 13 години.
Акція 14 вересня. Фото: Liza Fajna.

Акція відбулася напередодні святкування Дня міста Заводського. Перекриття дороги Млини – Піски тривало із 12 до 13 години.

– Спочатку по переходу ходили близько 10 чоловік, до кінця їх число збільшилося до 20. Люди, приєднуючись, казали, що не знали про проведення акції – не всі читають місцеві газети та повідомлення у «Фейсбуці». Як організатор, я заздалегідь повідомив поліцію. Копи були присутні, забезпечили правопорядок, зауважень нам не робили.

Більшість водіїв розверталися та їхали іншими шляхами. Мешканці Брисів перекрили автопокришками найближчий об’їзний шлях ґрунтовкою повз двори. Але частина водіїв, першочергово таксисти, яким постійно доводиться долати дорогу з перешкодами, принципово стояли біля місця перекриття, долучившись до акції. Водіїв, які поспішали, наприклад, по життєво необхідні ліки, пропускали.

Ця дорога Млини – Піски розбита і аварійно-небезпечна не рік і не два. Після першого невдалого тендера вже провели другий тендер із визначення підрядника, але гарантії, що ремонт відбудеться, немає. Терпіти далі нікуди, треба «підстрікати» чиновників до дій. Тому в разі, якщо протягом одного-двох тижнів роботи не почнуться, ми проведемо вже не попереджувальну, а справжню акцію. Перекриємо трасу Р-60 у Млинах, об’їхати її складно.

Чому дорогу Млини – Піски досі не відремонтували, «ПП» детально розповів заступник голови Лохвицької РДА Олександр Єсіков.

– Раніше дорога Млини – Піски знаходилась на балансі «Укравтодору», на даний час передана Агентству місцевих доріг Полтавської області, яке знаходиться на балансі ОДА. Відповідно, вже 2 роки за цю дорогу відповідає ОДА в особі Олексія Басана, який керує цим підприємством. Служба автомобільних доріг мала чітку систему роботи в плані залучення коштів згідно договорів про спільну діяльність, який укладався між нею і відповідною сільською чи міською радою. Служба залишала місцевим радам право вибору підрядника, а сама лише здійснювала функцію технічного нагляду. Такою можливістю користувалися практично всі сільські й міські ради нашого району. На жаль, Заводська (тоді ще Червонозаводська) міська рада цим правом не користувалася. Один рік депутати виділили 100 тис. грн, але «перекинули» їх потім на інший напрямок роботи, який вважали важливішим. У результаті дорога по вул. Ватутіна руйнувалася й далі, першочергово великоваговим транспортом. Законно по дорозі мають право рухатися машини до 24 т, але, як показав ваговий комплекс, маса перевищувала й 65 т.

2017–2018 року міськрада зрозуміла, що треба вкладати свої кошти, щоб отримати на ремонт державні. Після неодноразових нагадувань, прохань і пропозицій Заводська міськрада останньою з-поміж низки сільрад зробила свій проект. 2018 року вона виділила 200 тис. грн для часткового ямкового ремонту по вул. Ватутіна. Латки, які й зараз стоять, поклало ДП «Лохвицький шлях».

У план робіт дорога Млини – Піски була включена ще на початку цього року

Не зважаючи на всі нюанси і «підводні течії», ми з Володимиром Рязановим відстоювали необхідність ремонту в ОДА, мотивуючи це тим, що міськрада має проект, його експертизу й готова до співфінансування. Міськрада виділила для співфінансування 2 млн грн. Ще 4 млн грн надійде з державного бюджету.

дорога Млини – Піски в Заводське Лохвицького району
Стан дороги А18 12 162 у квітні цього року. Фото автора.

Тендер проводить Агентство місцевих доріг Полтавської області. Перший тендер відбувся на початку літа, але Антимонопольний комітет виявив порушення, результати визнані недійсними. Удруге тендер відбувся днями. Перемогло, запропонувавши найнижчу ціну, підприємство з Луганщини. Але воно не надало своєчасно повний комплект передбачених документів. Тож переможцем визнано підприємство з Лубен, яке за ціною стало другим у списку. Із 11 до 21 вересня інші учасники тендеру мають право оскаржити результат. Якщо скарг не буде, Агентство і підрядник укладуть договір, одразу почнуться роботи. Заводська міськрада ще не перерахувала гроші на рахунок районного фінуправління, обіцяє це зробити, як тільки буде підписаний договір. Потім кошти мають надійти у обласний бюджет і вже звідти – підряднику. За такою схемою працювали Бодаквянська і Ригівська сільради, де дороги вже відремонтовані. З середини вересня починаються роботи в Жабівській сільраді, яка виділила 180 тис грн своїх, решта – співучасть.

Чому акція з перекриття дороги Млини – Піски не прискорить ремонт

– Чи може акція з перекриттям наблизити початок ремонту?

– Ні, тому що законом передбачені норми й терміни при проведенні тендерів. На мою думку, користі від акції немає ніякої. Хіба що вона принесе незручність тим, кому треба їхати дорогою. Але проводити її – законне право людей.

Також Олександр Олександрович порадив активістам влаштовувати акції, спрямовані на обмеження руху нашими дорогами ваговозів понад 24 т. Які, рухаються, наприклад, від підприємства навпроти Заводської школи №2. Це справді допоможе зберегти дороги.

Станом на 10 вересня на ремонт доріг району протягом 2019 року з різних джерел залучено понад 22 млн грн. З кожним роком ця сума зростає в рази і залишається все менше доріг у критичному стані настільки, як, наприклад, дорога із Лохвиці до Вирішального, лише частину якої полатали цього року.

Те саме підтвердив і міський голова Заводського Віталій Сидоренко.

– Перший тендер відбувся, але в обох учасників документи були не в порядку. У другому було троє учасників. Переможцем став другий, Лубенське дорожнє управління №9, термін оскарження спливає в суботу, 21 вересня. Якщо не виникне юридичних нюансів, 23 вересня буде підписаний договір і одразу почнуться роботи. Всі зацікавлені здійснити їх за підходящих погодних умов.

Організатори акції, певно, не зверталися з питаннями до Агентства місцевих доріг, взагалі не спілкуються з міськрадою. Інакше знали б, що проведено тендер, виділені гроші і т. д. Перекриття не прискорить ремонт.

Не вирішене лише питання, де взяти ще 730 тис. грн, бо переможець виграв із сумою 6 млн 730 тис. грн. І якщо ми не додамо грошей, дорогу відремонтують на меншу суму.

Як бачимо, для протидії корупції, ефективного використання коштів законом передбачено ряд процедур, обійти які неможливо. А приступити до ремонтних робіт дороги Млини – Піски за наявності грошей «уже завтра» можна хіба у себе вдома, найнявши «шабашників».

С. НІКОНОВ