Чи встигнуть субсидії за зростанням тарифів на газ, воду, тепло?

Україна – держава субсидіантів, доходять висновку всі, хто аналізує економічний стан та рівень здатності українців оплачувати комунальні послуги. За різними підрахунками, від 43 до 50 відсотків українських сімей сьогодні отримують субсидії – допомогу від держави на оплату житлово-комунальних послуг. Причому «правила гри» уряд час від часу змінює. Наразі знову заговорили про те, що через здорожчання газу, тепла та води буде проведена монетизація субсидії.

Монетизація субсидії після здорожчання газу, тепла та води

На Полтавщині субсидії отримують 72% домогосподарств. Тож будь-які «новації» від уряду в плані нарахування та виплати субсидії, монетизація субсидії, а особливо – визначення кола тих, хто може претендувати на фінансову допомогу від держави, неабияк непокоять найбідніших полтавців.

монетизація субсидії
Директор обласного департаменту праці та соціального захисту населення Людмила Корнієнко

Можливо тому в Полтавській ОДА про субсидії говорять дуже часто, тримаючи, як кажуть руку на пульсі. Приміром, 19 листопада там аналізували стан призначення житлових субсидій на опалювальний період 2018-2019 року. Директор обласного департаменту праці та соціального захисту населення Людмила Корнієнко поінформувала, що в області вже перераховано житлові субсидії за жовтень для 219 тисяч сімей. Причому 54 тисячі сімей звернулися по субсидії вперше.

За прогнозами фахівців департаменту, ще майже 30 тисяч полтавських сімей звернуться по субсидії трохи пізніше. Очевидно, після здорожчання плати за тепло та воду. Про що на нараді розповіли представники обласних підприємств «Полтаватеплоенерго» та «Полтававодоканал». На першому підприємстві говорять про подорожчання тепла, що викликано здорожчанням газу, з 1 січня 2019 року. Водоканальці вже добилися зростання тарифів на свій «продукт», і полтавці платитимуть за воду та водовідведення більше вже найближчим часом.

За словами Л. Корнієнко, у ззв’язку зі зростанням тарифів ще цього року кілька разів перераховуватимуть субсидії. Зокрема, монетизація субсидії планується з 1 листопада на газ, потім на воду та тепло.

«Монетизація суюсидії на опалювальний сезон у зв’язку зі здорожчанням газу з 1 листопада розпочалося лише 3 листопада. На сьогоднішні всі сім’ї отримали повідомлення про розмір субсидії за жовтень», – повідомила директорка департаменту . – Після призначення субсидії всі наступні підвищення тарифів не повинні позначитись на одержувачах субсидій. Тому працівники управлінь проводять перерахунки, відповідно, збільшується розмір субсидії, а не частка, яку сплачує одержувач», – наголосила Л. Корнієнко.

10 – 15 грудня всі, хто отримують субсидії, отримають квитанції про їх розмір за листопад та на весь опалювальний сезон, запевнила Л. Корнієнко.

Замість субсидії «живі» гроші?

Схоже, розмовам про так звану монетизацію субсидій і пільг незабаром покладуть край. Принаймні, про це вкотре заявили в уряді. На підкріплення цих намірів Міністерство соціальної політики обнародувало проект постанови про надання пільг і субсидій у грошовій формі (монетизація субсидії) та найближчим часом має намір винести його на розгляд засідання Кабінету міністрів. Про це повідомляється на сайті teplo.gov.ua.

монетизація субсидії

«Уже з січня 2019 року вся сума допомоги від уряду для нових одержувачів субсидії надходитиме безпосередньо на банківський рахунок субсидіанта в державному банку. Рахунок матиме спеціальний режим використання. Тобто кошти першочергово будуть спрямовуватися на оплату послуг за спожитий газ, тепло, електроенергію й воду», – йдеться у повідомленні.

Якщо сім’я заощаджувала, за результатами опалювального сезону залишок коштів на рахунку вона зможе використати на свій розсуд. Сума зекономлених грошей залежить винятково від родини», – додають в уряді.

Монетизація субсидії відбуватиметься в три етапи

«Уряд планує максимально автоматизувати цей процес, щоб основне навантаження лягло на управління соцзахисту, банківські установи та надавачів послуг, і українцям не довелося бігти в банк відкривати рахунки чи доносити додаткові документи», – сказано в повідомленні.

З 1 січня 2019 року «живі кошти» на банківський рахунок надходитимуть тим, хто вперше звертається за допомогою. Тобто усі ті, хто подаватимуть документи на субсидії в січні, вже отримуватимуть гроші на оплату комуналки на свій банківський рахунок.

З 1 травня 2019 року монетизація субсидії торкнеться тих, хто отримує субсидії чи пільги вже багато років, в тому числі користується допомогою в літній період. Це приблизно 3 мільйони домогосподарств.

З 1 жовтня 2019 року запрацює повномасштабна монетизація субсидії, коли кожен, хто отримує житлові субсидії чи пільги, отримуватиме їх готівкою.

При цьому правила надання житлових субсидій не змінюються. Розмір допомоги й надалі залежатиме лише від двох факторів – від розміру витрат на комуналку та від доходів громадян. Змінюється лише алгоритм її виплати, так звана монетизація субсидії…

Олександр Брусенський

Фото автора