Коли необхідно скасовувати мораторій на продаж землі сільськогосподарського призначення

мораторій на продаж землі

На сьогодні близько 20 відсотків землі вже скуплено. У найближчий час землю можуть продати власники землі похилого віку, які не виїхали з села. Це здебільшого бідні люди, й бідність не продовжує їхнє життя. Бідний власник землі за мізерні кошти, які орендар дасть понад орендну плату, напише заповіт на орендаря або здасть йому в оренду на 50 років свій пай. Коли потрібно скасувати мораторій на продаж землі?

Чим пізніше скасують мораторій на продаж землі, тим більше буде власників землі дуже похилого віку, й тем дешевше зможуть орендарі отримати землю від них.

Після померлого власника землі орендар якомога дешевше оцінить землю й, сплативши невеликий податок з нерухомості (5% від оціненої вартості), забере її собі (фактично лише за частину річної орендної плати).

мораторій на продаж землі

Інші шляхи прихованого продажу землі:

  1. Договори емфітевзису до 100 і більше років;
  2. Договори оренди землі на 49-99 років;
  3. Отримана спадщина за купленими заповітами;
  4. Отримана спадщина за фіктивними заповітами;
  5. Отримана спадщина за рішеннями судів на осіб з подібними прізвищами (у разі домовленості з судом і сільрадою достатньо кількох «свідків»);
  6. Оформлена спадщина на іноземця й продана на законних підставах.
мораторій на продаж землі
Хто скупить землю, якщо не будуть застосовані на державному рівні запобіжники?

Хто скупить землю, якщо не будуть застосовані на державному рівні запобіжники?
Якщо на торгах будуть великі лоти, то вартість землі значно зросте, купити її зможуть лише потужні підприємства. Фермерські господарства не зможуть конкурувати з агрохолдингамим, спілки й асоціації фермерів ледь жевріють, тому нікому займатися залученням інвестицій, та й довіра в населення до наших фермерів невелика;
У разі дрібних лотів (1-5 га) у фермерів є шанс купити недорого землю.

Що повинні робити фермери в найближчий час

мораторій на продаж землі

Проаналізуємо негативний сценарій розвитку подій (хоча не хотілося би бачити такого).

Домагатися продовження дії мораторію на продаж землі на триваліший строк. Не допустити на свою територію високотехнологічних сільськогосподарських підприємств, які збільшать орендну плату та виступлять конкурентами.

Усім сільгоспвиробникам домовитися між собою й з органами Держгеокадастру/об’єднаними територіальними громадами, щоб останні подрібнили земельні ділянки державної та комунальної власності й виставляли на торги по одній через тривалий час, щоб «сторонні» фірми не перебили ціну й не почали конкурентну війну.

У кого є можливість, створити нове фермерське господарство, отримати землю в оренду та якомога швидше приватизувати її на членів своєї родини (членів фермерського господарства).

Мораторій на продаж землі: позитивний розвиток подій

Наша земля настільки родюча, що й на трьох-чотирьох гектарах можна непогано заробляти. Правда, тоді необхідно на землі працювати щодня та застосовувати новітні технології.

мораторій на продаж землі
Мені відомі такі випадки на Полтавщині. Одна родина, яка має лише два гектари землі, вирощує равликів і не бідкається; інший має близько десяти гектарів, на яких не вирощує зернові культури. Фермери, які займаються вирощуванням лише зернових, на мою думку, «динозаври», які «вимруть» поряд із конкурентами, які використовують науку й високі технології.

Великі агрохолдинги прагнуть отримати якнайбільше землі та якнайменше використати працю людини. У галузях економіки, які сповідують агрохолдинги, фермерські господарства можуть конкурувати лише у випадку отримання значних привілеїв з боку держави, тобто з гаманця всього населення України. Чи потрібно таке всім нам?

Щодо скасування мораторію на продаж землі вже через рік

Мені бачиться багато недоліків у питаннях оренди землі сільськогосподарського призначення, а оренда землі – це лакмусовий папір напередодні продажу землі. Так само, як зараз вирішуються спори щодо оренди, вирішуватимуться й спори щодо процедури продажу та обтяжень, які матимуть земельні ділянки, виставлені на торги.

мораторій на продаж землі

За Конституцією України людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Судова система України налаштована, як механізм дорогої адвокатури для орендаря і як поліцейська держава проти власника землі. Кожен фермер може згадати багато прикладів, які підтверджують це.

Зверніть увагу на публічну кадастрову карту України, й побачите, скільки земельних ділянок накладаються одна на одну. В одному з районів масив співпадіння земельних ділянок становить понад 2 гектари. Почали з’ясовувати. Документацію виконували дві різні землевпорядні організації з різних точок відліку. Сторони конфлікту третій рік розбираються.

мораторій на продаж землі

На жаль, судді мають низький рівень знань земельного законодавства. Вони не вміють розраховувати орендну плату, вважають, що коефіцієнт індексації землі й індекс інфляції − синоніми.
Можу навести приклад, коли позовну заяву про визнання неіснуючого договору земельної частки (паю) недійсним розглядав і позов задовольнив (!) суддя, який через два роки став суддею Верховного Суду. Крім того, цей суддя за один місяць у 2019 році ухвалив у Верховному Суді протилежні рішення за однаковими позовами.

Мушу констатувати й низький рівень знань земельного законодавства у моїх колег. Мені неодноразово доводилося стикатися з позовами про розірвання договору оренди землі, при цьому наводилися тільки підстави для визнання його недійсним.

Коли необхідно скасувати мораторій на продаж землі?

мораторій на продаж землі

Мораторій на продаж землі необхідно скасовувати якнайшвидше, але до цього прибрати всі наведені й не наведені мною недоліки законодавства, прописавши закони так, щоб ні поліція, ні прокуратура, ні судді не змогли їх перетлумачити на свій лад. Щоб періодична перевірка якості землі була обов’язковою для кожного: як для користувача, так і для власника.

А фермерам бажаю, отримавши землю в користування чи у власність, не забувати про передові технології обробітку ґрунту, щоб вирощувати сільськогосподарську продукцію такої вартості та якості, яка зробить збитковим імпорт аналогічної продукції до нашої держави.

Щодо правової допомоги, то нагадаю: вибудувати стратегію й тактику дій набагато простіше (і дешевше), ніж потім у судових інстанціях виправляти помилки.

В. І. СЕНКЕВИЧ,

адвокат, засновник Полтавського центру

юридичної допомоги «Земля і право».

Тел.: 066-426-37-73, 067-235-85-88.