Музей авіації у Полтаві

музей авіації у Полтаві

Музей авіації у Полтаві виходить на міжнарожний рівень. На сьогоднішньому засіданні колегії Полтавської ОДА обговорювали поміж інших і питання збереження культурної спадщини Полтавської області, її розвиток та популяризацію. Згадали Полтавську філію Національного військово-історичного музею України «Полтавський музей важкої бомбардувальної авіації».

Як відомо, Національний військово-історичний музей України віднедавна поповнився новою філією – Полтавським музеєм важкої бомбардувальної авіації. А обласний центр отримав музейний заклад у статусі національного. Статус філії Національного військово-історичного музею України музей авіації у Полтаві формально отримав ще у другій половині 2016 року. Свої двері для перших відвідувачів він офіційно відчинив лише 14 жовтня 2017 року – в День захисників України та свята Пресвятої Богородиці.

музей авіації у Полтаві

Музей авіації у Полтаві – це дійсно привабливий туристичний комплекс

Як зазначила у своєму виступі на колегії, в.о. обласного управління культури Валентина Вождаєнко, «На сьогодні музей авіації у Полтаві – це дійсно привабливий комплекс туристичний, який найбільш запитуваний. Але він іще виходить і на міжнародний рівень. Йдеться про «Операцію Френтік», яка тривала в 44-му році. На сьогодні американці хочуть будувати повноцінний пам’ятник за рахунок коштів США і, можливо, Італії. Це те, що буде розбудовуватися у нас на Полтавщині…».

Директор Полтавської філії музею Віктор Дейнега розповів кореспонденту «ПП», що протягом 2017 року в музеї проведено 326 екскурсій по основних експозиціях та виставках, учасниками яких стали майже 4,5 тисячі відвідувачів. А всього в 2017 році музей авіації у Полтаві відвідали 13562 чоловіки. Велику увагу працівники музею приділяють міжнародному співробітництву. Так, у відкритті нових музейних експозицій брали участь військова делегація армії США на чолі з Командувачем Сухопутних військ Збройних Сил США в Європі генерал-лейтенантом Беном Ходжесом. Торік музей авіації у Полтаві відвідали громадяни Литви, Швейцарії, США, Туреччини, Великобританії, Марокко, Чехії, Австралії, Ізраїлю, Білорусі, Угорщини, Німеччини, Данії, Японії, Швеції, Венесуели, Іспанії, Польщі, Китаю, Італії та інших держав.

музей авіації у Полтаві

Операція «Френтик», 75-річчя від початку якої відзначатимуть у 2019 році, вважає В. Дейнега, справді може стати помітною подією не лише в житті музею, але й обласного центру і навіть України. Працівники музею доклали чимало зусиль для пошуку історичних свідчень про цю операцію. Під час неї з полтавського військового аеродрому в 1944 році американські літаки-велетні Б-17 злітали на бомбардування об’єктів нацистів у Європі. Нині в музею створили оновлену експозицію, присвячену операції «Френтик».

музей авіації у Полтаві

Працівники музею зібрали чимало історичних документів, які проливають світло на спільну радянсько-американську операцію «Френтік»

Почесне право відкрити її та меморіальну дошку про початок 2 червня 1944 року операції «Френтік» представили директору Національного військово-історичного музею України В. Таранцю та Командуючому Сухопутних військ Збройних Сил США в Європі генерал-лейтенанту Бену Ходжесу. Під час підготовки матеріалів при створенні нової музейної експозиції «Операція «Френтік» стала в нагоді інформація від представників Збройних Сил США. Зокрема, військового аташе армії США в Україні полковника Пола Шміта, Командувача Сухопутних військ Збройних Сил США в Європі генерал-лейтенанта Бена Ходжеса, інших військовослужбовців американської армії.

Генерал-лейтенант Б.Ходжес подарував Музею збірник розсекречених матеріалів спецслужб США щодо підготовки, організації та проведення операції «Френтік». Помічник Військового аташе при Посольстві США в Україні підполковник Ерік Адамс надав в подарунок Музею пам’ятний знак «U.S. DEFENSE ATTACHE OFFICE».

Нині працівники музею продовжують збирати історичні документи, які проливають світло на спільну радянсько-американську операцію «Френтік» та участь у ній військовослужбовців Полтавського гарнізону.

Олександр Брусенський

На фото: музей авіації у Полтаві