Філія Національного військово-історичного музею України – Музей важкої бомбардувальної авіації в Полтаві запрошує на екскурсію

Музей авіації, створений дбайливими руками військових авіаторів у Полтаві, зажив своєї слави давно. От тільки потрапити на територію військової частини щастило далеко не всім. Однак 2,5 роки тому – 1 вересня 2016 року – статус закладу змінився. Відтоді це Філія Національного військово-історичного музею України – Музей важкої бомбардувальної авіації.

Складається Музей авіації з паркової зони, експозиції в приміщенні та відкритої стоянки авіаційної техніки. Проходячи через паркову зону, відвідувачі мимоволі стишують крок на Алеї прапорів ЗСУ, шанобливо схиляють голови на Алеї Героїв 184-го гвардійського ВБАП та з цікавістю проходять Алеєю зенітно-артелерійського озброєння.

Утім, музей авіації викликає величезну цікавість на кожному кроці. Експозиції в приміщенні – це цілих 13 залів, що докладно розповідають про історію та світову значимість важкої бомбардувальної авіації у Полтаві. Тут зібрано та дбайливо оформлено в тематичні експозиції силу-силенну історичних документів, фото і особистих речей авіаторів, а також фрагменти техніки, нагороди тощо.

Ту-16К
Ту-16К

Та, певно, найцікавіша частина – відкрита стоянка авіаційної техніки зі справжнісінькими літаками! Тільки тут знаходиться унікальний, єдиний у світі музейний експонат – літак Ту-160 «Білий лебідь» (за класифікацією НАТО – «Блекджек») та єдиний в Україні літак Ту-95МС (за класифікацією НАТО – «Ведмідь»), а також літаки: Ту-22М3, Ту-22, Ту-16, Ту-134УБЛ, Су-15, Ан-2 гвинтокрили: Мі-8 та Мі-2.

Про музей авіації ПП вже згадувала (Див. ПП: «Музей авіації у Полтаві») А зараз хотілося б розповісти про авіаційну техніку.

Музей авіації в Полтаві: найцікавіші експонати

Філія Національного військово-історичного музею України – Музей важкої бомбардувальної авіації — унікальний авіаційний музей просто неба Полтави.

Ту-160 «Білий Лебідь»

Ту-160 «Білий Лебідь» отримав цю назву за свій характерний зовнішній вигляд. На сьогодні експонат який, знаходиться в Полтавському музеї авіації – єдиний уцілілий в Україні літак.

музей авіації в Полтаві: Ту-160 «Білий Лебідь»
Ту-160 «Білий Лебідь»

Решту порізали в рамках американо-українських домовленостей про роззброєння. Хоча в Росії літаки цього типу досі експлуатуються ВКС РФ. Перший політ було здійснено 18 грудня 1981 року, а перші два серійні літаки надійшли до 184 Гвардійського Полтавсько-Берлінського Червонопрапорного ВБАП, що у місті Прилуки Чернігівської області, 25 квітня 1987 року.

Ту-160 «Білий Лебідь» в музеї авіації Полтави
Ту-160 «Білий Лебідь»: кабіна пілота

У спадок від СРСР Україна успадкувала 19 Ту-160, частина з яких була утилізована через невідповідність військовій доктрині стратегічної авіації, а частина була передана Росії як плата за газ. Варто підкреслити, що цей унікальний музейний експонат працівники музею напрочуд дбайливо доглядають, за що їм особлива подяка.

Ту-95МС

Ту-95МС є одним із символів Холодної війни, призначався для знищення стратегічних об’єктів у глибокому тилу ворога за будь яких погодних умов і в будь який час доби. Розроблений та прийнятий на озброєння в 50-х роках минулого століття.

музей авіації в Полтаві: літак Ту-95МС
Ту-95МС

Цей експонат – один з трьох екземплярів, що залишилися після утилізації Україною всіх типів зброї масового ураження в рамках програми Нанна-Лугара у 1998 році. Після переговорів між Україною і Росією російській стороні було передано три Ту-95МС і вісім Ту-160 з партією крилатих ракет до них в обмін на списання Росією частини боргу за газ. Інші літаки цього типу, що перебували на озброєнні ВПС України, списано та утилізовано.

Ту-22

Ту-22, перший надзвуковий бомбардувальник-ракетоносець, мав на меті замінити застрарілі на той час Ту-16. Перший політ цього літака відбувся 21 червня 1957 р. Ту-16 випускався до 1969 року, літак мав багато модифікацій: розвідник, бомбардувальник, постановник перешкод тощо.

музей авіації в Полтаві: Ту-22
Ту-22

Всього було побудовано 311 літаків різних модифікацій. Даний експонат музею базувався в 341ВБАП, смт. Озерне, що на Житомирщині. У складі ВПС України літаки цього типу прослужили до початку 90х років, після чого були зняті з експлуатації.

Ту-22
Ту-22

Ту-16К

Ту-16К – перший радянський реактивний бомбардувальник-ракетоносець, прийнятий на озброєння у травні 1953 року. Це перший реактивний літак, який був на озброєнні СРСР і міг нести ядерну зброю, а саме крилаті ракети КСР-2 із ядерним зарядом. Експонат музею раніше належав 260 ВБАП у місті Стрий.

Ту-16К в музеї авіації в Полтаві
Ту-16К

Після розпаду Радянського Союзу ВПС України отримали 121 літаків даного типу різних модифікацій, на озброєнні ВПС України вони протримались до середини 90-х років, після чого були списані та утилізовані.

Музей авіації працює щоденно крім понеділка з 10 до 17 години. Вартість квитків та докладнішу інформацію можна дізнатися на сайті музею за посиланням mvba.com.ua

Галина СЕМЕНЕНКО

Адрій АНТИПЕНКО (розповідає про літаки)

Фото: Андрій Антипенко