Музей УСБУ Полтавщини: від минулого до сучасності

музей

Кожен музей, як і людина, має свою долю, яка складаються по-різному. Одні з них широковідомі і популярні. У їхніх залах постійно тісно від екскурсій. Інші, нижчі за рангом, своє музейне життя проживають тихо і непомітно, задовольняючись, як правило, періодичною увагою випадкових або так званих «організованих» відвідувачів, котрі надовго не затримуються біля експозицій.

Є музеї, котрі не претендують на популярність через свою специфічність і одночасно унікальність. Переважно це народні та відомчі заклади, де зберігаються експонати, котрі розповідають про історію підприємств, навчальних закладів, різних установ тощо. Хоча, підмічено, що саме такі музеї викликають щирий інтерес у тих, хто вперше переступає їхній поріг. І не лише унікальністю експонатів, але й дивною внутрішньою атмосферою, яка панує у їхніх затишних і малолюдних залах.

Розглядати їхні експонати – наче гортати сторінки сімейних фотоальбомів, в яких зберігаються світлини, на яких закарбовані події, пам’ятні для родині, але невідомі широкому загалу. Підкупає й те, що самобутній музей – плід творіння рук тих, хто сам має або мав безпосереднє відношення до творення історії підприємства чи закладу.

Музей УСБУ в Полтавській області поправу вважають одним з кращих.

Є і в Полтаві один з таких самодіяльних музеїв. Правда, його двері відчинені не для всіх бажаючих, а щоб потрапити до його зали, необхідно пройти складну процедуру, пов’язану з отриманням перепустки та навіть доглядом особистий речей. Це музей УСБУ в Полтавській області, який поправу вважають одним з кращих в «системі».

музей

Музей спецслужби створювали «для себе», бо в його єдиній, але дуже просторій залі, проводять не загальнодоступні екскурсії, а скоріш «камерні» заходи. Там складають військову присягу працівники СБУ, які вступили на службу, або вручають службові посвідчення своїм працівникам тощо. Інша категорія постійних відвідувачів – ветерани обласного управління СБУ, котрим завжди в управлінні раді.

Документи, які зберігає музей – оригінали. Таких не ви побачите у жодному з музеїв. Його творці дуже прискіпливо ставилися до того, аби вони не потрапили в розпорядження сторонніх і не стали відомі широкому загалу. Приміром, тут зберігаються перші посвідчення чекістів 1918 року. Є навіть оригінал посвідчення співробітника військової розвідки часів війни – знаменитого СМЕРШ… Один із експонатів, яким дуже пишається музей, – манекен, вбраний у темно-синій парадний мундир жандармського ротмістру кінця 19-го століття. Реконструкцію форменого одягу виконано до найменших дрібниць. В музеї стверджують, що іншого такого експонату, який би з такою достовірністю давав уяву про форму тодішніх жандармів, немає в жодному музеї України.

Музей У СБУ Полтавщини зібрав унікальні предмети з минулих епох: раритетну зброю, робочі посвідчення і секретні документи.

Експозиції музею УСБУ систематизовані по історичним періодам: від діяльності органів держбезпеки ще дореволюційних років, до теперішнього часу. Експонати – мовчазні свідки не лише найважливіших фактів з біографії полтавських чекістів, але й найтрагічніших часів в історії УРСР. Є експонати, котрі розповідають про сумнозвісні моменти діяльності ВЧК в перші післяреволюційні роки. Або НКВС в 30-х роках минулого століття, пов’язані з участю чекістів в організації масових репресій та каральних заходів під час Голодомору.

музей

До речі, в 30-ті роки на Полтавщині було заарештовано 12469 осіб, з яких 5673 розстріляли. Більшість смертних вироків виконували в підвалі обласного управління НКВС. Тіла страчених полтавців вночі вивозили за місто і ховали неподалік селища Триби у Полтавському районі. Музей також розповідає не лише про цю страшну сторінку в історії спецслужби, але й про долю її співробітників. Багато з них самі стали жертвами безжальної машини беззаконня і репресій. У 1937-1938 роках у Полтавські області було заарештовано 80 співробітників НКВС. Чимало з них розстріляли або позбавили волі на тривалі строки.

Інша експозиція розповідає про важкі часи Другої світової війни, на фронтах якої загинули тисячі працівників спецслужби. Чекісти внесли помітний внесок не лише в організацію оборони області, але й агентурно-розвідувальну діяльність під час окупації фашистами Полтавщини. Окупованому регіону противник придавав дуже важливе значення.

музей
Керівник прес-групи УСБУ в Полтавській області підполковник Олексій Скрильник демонструє експонат, який дає уявлення про те, якими шляхами на Полтавщину потрапляють наркотики.

Варто лише нагадати, що сам Гітлер навідувався до Полтави, де дислокувався штаб армій групи «Південь», діяла розгалужена мережа диверсійних та контр розвідувальних шкіл Абвера. У Полтаві органи радянської контррозвідки успішно проникли на територію розвід школи Абвера «Оріон» і вели в ній агентурну роботу, що зводило нанівець багато планів гітлерівської розвідки.

25 березня – День служби безпеки України

Відображена в експозиціях відомчого музею і роль працівників УСБУ в післявоєнні часи, при ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, під час радянсько-афганської війни тощо. Події останніх часів в Україні, зокрема, проведення АТО і боротьба с сепаратизмом, відображені на окремому стенді. Експонатів там ще не багато, бо чимало співробітників УСБУ й нині перебувають у відрядженні в зоні АТО і, ризикуючи життям, проводять небезпечну роботу по протидії терористам і російським найманцям…

Олександр Брусенський

На фото: експонати музею

Фото автора