На Полтавщині можуть з’явитися шерифи. А можуть і не з’явитися…

шерифи

Місцеві активісти самотужки шукають шляхи захисту від злочинності іодин із них – сільські шерифи. Про те, як забезпечити безпеку полтавців у віддалених населених пунктах, де немає дільничних офіцерів поліції, або навіть їхніх помічників, сьогодні говорили у Полтавській облдержадміністрації.

Ситуація із рівнем злочинності на Полтавщині доводить, що найуразливішими від свавілля злочинців, як і раніше, залишаються жителі віддалених сіл. Ситуація майже не змінилася із створенням об’єднаних територіальних громад (ОТГ), адже дільничних все одне не вистачає і люди залишаються сам-на-сам зі своїми проблемами. Не покладаючи великих сподівань на владу, у громадах шукають різні шляхи для забезпечення безпеки полтавців. Згадують, приміром, про загони самооборони. Як фермери області, котрі організували їх для захисту від рекетирів і бандитів. Або дружинників, котрі пильнують порядок у окремих населених пунктах. Але ці заходи тимчасові і результату помітного не дають, бо у віддалених селах, як і раніше, немає людини, котра б відповідала за правопорядок і мала на це делеговані державою повноваження.

Поділитися досвідом охорони правопорядку у населених пунктах до Полтави прибули гості із Херсонської області, де активно втілюють у життя проект «Шерифи для нових громад». Цей проект його ініціатори, зокрема, із Благодійної організації «Фонд милосердя та здоров’я» разом із Громадською організацією «Інформаційний ресурсний центр «Правовий простір», хочуть реалізувати як в Херсонській, так і в Полтавській і Харківській областях. Керівник проекту Наталя Бімбірайте розповіла кореспонденту «ПП», що активісти приїхали до Полтави не з порожніми руками, а маючи досвід забезпечення безпеки у ОТГ Херсонщини. У тому регіоні, наголосила Н. Бімбірайте, сьогодні взагалі шерифи один дільничний офіцер «обслуговує 5-15 населених пунктів. Більшість з яких – віддалені села, до яких поліція дістається дуже рідко.

Як правило, лише тоді, коли там стається якась пригода або кривава драма. Тому місцеві активісти самотужки шукають шляхи захисту. Один із яких – призначення сільських шерифів. Як у селі Стара Зубрівка, де правопорядком успішно опікується шериф та його помічник. Обидва шерифи, інформує гостя, місцеві чоловіки. Шериф, колишній міліціонер, працює на посаді інспектора сільради, його помічник – водієм. Вдаватися до роботи «під прикриттям» зізнається Н. Бімбірайте, доводиться через те, що законодавчо шерифи в Україні не передбачені. Як і не визначені їхні повноваження та умови оплати праці тощо. Тому у ОТГ вимушені вдаватися до таких маніпуляцій, аби мати в селі людей, котрі беруть на себе тягар підтримання правопорядку.

Уже перші місяці роботи доморощені шерифи на Херсонщині продемонстрували, що їхня робота дуже потрібна населенню. І їхній досвід може стати в нагоді іншим регіонам. Власне, для пропаганди такого досвіду і приїхали до Полтави херсонські активісти. Але не лише для цього. Гості вивчатимуть і досвід ОТГ Полтавщини, де так само переймаються безпекою населення та занепокоєні тим, що в селах не бачать місяцями правоохоронців.

Юрій Шинкарчук, заступник шерифи міського голови Решетилівки, який на зібранні представляв Решетилівську ОТГ, у свою чергу розповів «ПП», що вважає нинішній захід дуже корисним і вчасним, адже проблема безпеки населення, зокрема Решетилівської ОТГ, сьогодні болить всім. Ідею введення посад шерифів він підтримує. Але наголошує на тому, що держава має якомога швидше ухвалити законодавчу базу, яка б дозволяла керівникам ОТГ призначати людей, відповідальних за охорону правопорядку, визначати їхні повноваження, гарантії безпеки, умови роботи, оплати тощо. Нині, каже Ю. Шинкарчук, в громадах питаннями безпеки переймаються інтуїтивно, бо позбавлені законодавчих підстав. А поліція, у тому ж Решетилівському районі, більше переймається охороною порядку в районі. А от у віддалених селах цю функцію могли б взяти на себе шерифи…

Участь у обговоренні «проблеми шерифів» взяли і представники ГУ Нацполіції Полтавщини. Зокрема, керівниця дільничних офіцерів поліції області підполковник Жанна Ахіджанян та її заступник Сергій Гавловський. Офіцери розповіли, що наразі Національна поліція України працює над втіленням проекту так званих «поліцейських станцій». Окрім дільничного, який на визначеній дільниці буде здійснювати щоденний прийом громадян, при станції працюватиме ще й група реагування патрульної поліції та ювенальний інспектор. Роль дільничного включає постійний контакт з людьми, які проживають на території обслуговування, а також координацію роботи груп реагування. На Полтавщині проект вже стартував у Карлівському районі (Ланівська ОТГ), на черзі – Зіньківщина (смт. Опошня) та Лубенщина.

На нараді говорили й про те, що в ролі шерифів можуть виступати і громадяни, яких рекомендуватимуть місцеві Центри зайнятості. Охорону громадського порядку можна прирівняти до громадських робіт із залученням безробітних. У такому разі шерифи матимуть не лише зарплату, але й певні соціальні гарантії своєї діяльності.

Олександр Брусенський
На фото 2.: Н. Бімбірайте
На фото 3.: Ю. Шинкарчук.
Фото автора.