На Полтавщині налякали рейдерів… штабом захисту представників аграрного бізнесу

аграрний бізнес

Поки у стінах Верховної Ради точаться дискусії з питання : чи можуть українці продавати землю? – меткі ділки від аграрного бізнесу вже давно захоплюють десятками і сотнями гектарів родючі чорноземи. І їхні законні власники часто не можуть нічого вдіяти проти знахабнілих рейдерів, бо держава створила такий заплутаний механізм захисту власників земельних паїв, фермерів тощо, що скористатися їм практично не можливо. Навіть тоді, коли роками незаконно засівають землі державного фонду.

Але відтепер ситуація може дещо змінитися, бо на шляху тих, хто безкарно захоплює землю стануть обласні штаби захисту представників аграрного бізнесу від рейдерів. Схоже, на ці штаби покладають великі надії навіть в Кабміні, де днями на всеукраїнському рівні обговорювали проблему протидії рейдерство землі і ролі в цьому питанні створених штабів у регіонах. Про це сьогодні розповів учасникам апаратної наради в Полтавській ОДА її очільник Валерій Головко. І закликав широко інформувати населення про роботу штабів з протидії рейдерству з тим, щоб представники аграрного бізнесу знали до кого відтепер звертатися в разі захоплення землі або незаконного збору урожаю.

Керівником штабу захисту представників аграрного бізнесу від рейдерів на Полтавщині призначено заступника голови Полтавської ОДА Романа Товстого. В коментарі для «ПП» він зазначив, що штаб не тільки «засідає», але й має певні повноваження. Приміром, сприяє забезпеченню координації дій державних органів з питань захисту агровиробників, посиленню протидії незаконному захопленню землі та врожаю, протидіє порушенням земельного законодавства тощо. Правда, зізнався він, сам штаб не займається «фізичним» захистом землі агровиробників від рейдерів. Але в його складі є представники правоохоронних органів – поліції, прокуратури, СБУ тощо, які розслідуватимуть кожен випадок незаконного захоплення землі на Полтавщині.

«В разі, якщо ми дізнаємося про захват землі або незаконне вивезення врожаю, члени штабу негайно виїдуть на місце пригоди, припинять свавілля, а вже потім дадуть доручення правоохоронцям розібратися в ситуації…, – зазначив Р. Товстий.

У свою чергу начальник головного управління юстиції в Полтавській області Олег Тимченко сьогодні зазначив, що про штаб вже знають полтавські аграрії. І не лише знають, але й звертаються по допомогу. Лише за останні дні, за його інформацією, до штабу надійшло 11 телефонних дзвінків та вісім письмових звернень. Причому, зазначив він, звертаються з інформацією про рейдерство не лише аграрії, але керівники інших структур. Як, приміром, було у недавньому випадку із захопленням рейдерами гранітного кар’єру к Горішніх Плавнях.

В. Головко, аналізуючи причини земельного рейдерство на Полтавщині, наголосив, що цьому «беззаконню» сприяють приватні нотаріуси. Є чимало прикладів, коли дехто з них проводить подвійну реєстрацію права власності на земельні ділянки, що згодом надає рейдерам підстави майже законно захоплювати земельні ділянки, у яких вже є власники. Тому, зазначив В. Головко, у населення дуже низький рівень довіри до приватних нотаріусів. Люди більше довіряють державним нотаріусам, бо їхню роботу контролює держава.

О. Тимченко у розмові кореспондентом «ПП» зазначив, що головне управління юстиції таки впливає на несумлінних приватних нотаріусів. Приміром, нотаріуса, який сприяв спробі рейдерського захоплення гранітного кар’єру, покарали заборонивши тому доступ до Державного реєстру строком на три місяці. Інших методів впливу – позбавлення ліцензій, або порушення кримінальних справ проти нотаріусів, котрі вдалися до підробки документів, він на Полтавщині не знає…

На нараді вирішили, що відтепер керівництво штабу щотижня звітуватиме перед учасниками апаратної наради в ОДА про роботу штабу.

Олександр Брусенський

На фото: Р. Товстий – начальник обласного штабу захисту
представників аграрного бізнесу від рейдерів.
Фото автора.