На Полтавщині середня вартість новорічної ялинки становить 38 грн, а штраф за самовільно зрубану лісові красуню – 399 – 1852 грн

Лісівники Полтавщини розгорнули активну торгівлю новорічними ялинками (https://panoram.com.ua/2017/12/07/news-668-2/). За даними обласного управління лісового та мисливського господарства, вже в перший тиждень грудня було реалізовано 35700 новорічних ялинок, при плані на передноворічний сезон – 70 000. Середня вартість новорічної ялинки по лісгоспах становить 38 гривень. Лідерами з продажу залишаються ДП «Гадяцький лісгосп» та «Полтавський лісгосп».

Разом із тим, лісівники застерігають полтавців від самовільних вирубок ялинок. У даному випадку, як кажуть, шкурка вичинки не варта, адже порушникам доведеться сплатити доволі великий штраф. Приміром, за рубку дерева діаметром до 10 см. штраф становить 399,27 грн. За дерево діаметром 14-18 см штраф становить уже 1852 гривні. Це значно долрожче, ніж середня вартість новорічної ялинки, яку продають лісгоспи.

Так само не варто купувати ялинки з «рук», адже їх також дуже часто рубають самовільно. У прес-службі обласного управління нагадують, що всі новорічні ялинки продають зі спеціальним маркуванням. До 2014 року воно здійснювалося бірками, які виготовлялися з пластику. Враховуючи необхідності здешевлення процесу маркування новорічних ялинок, було знайдено значно вигіднішу альтернативу біркам – самоклейні етикетки. Це дозволило майже втричі скоротити витрати на маркування ялинок. При цьому слід зауважити, що повторне їх використання неможливе, оскільки виготовляється зі спеціального паперу, що повністю руйнується при спробі їх розклеювання. На думку експертів, саме завдяки такому маркуванню, яке за ціною значно доступніше, ніж бірки, тіньовий ринок новорічних ялинок зменшився майже вдвічі.

Самоклейні етикетки містять індивідуальний номер та відповідний йому штрих код, який заноситься до єдиної системи електронного обліку деревини. Внести дані і перевірити походження можна на сайті https://www.ukrforest.com. У випадку, якщо інформація на сайті відсутня – це може свідчити, про сумнівне походження ялинки.

Олександр Брусенський