На Полтавщині знову проведуть фестиваль документального кіно

Фестиваль документального кіно 2018 в Полтаві

У обласному центрі поціновувачі сучасного документального кіно ще діляться враженнями від перегляду стрічок одразу двох Всеукраїнських кінофестивалів документального кіно, які збирали глядачів у вересні 2018 року в кінозалах області, а вже надійшла звістка про те, що українські документалісти знову збираються на Полтавщину на фестиваль документального кіно.

«Мандрівники» фестивалю документального кіно і їхні кінострічки

Про те, що у гості до полтавців незабаром завітає так званий мандрівний фестиваль документального кіно про права людини, сьогодні журналістам розповіли його організатори на своїй прес-конференції. Правда, повідомлення про те, що «мандрівники» зазиватимуть полтавців на перегляд документальних кінострічок, назвати новиною можна з певними зауваженнями.

Як розповіли організатори кінофестивалю, Полтавщина вже вдванадцяте прийматиме мандрівний фестиваль документального кіно про права людини. А всього від народження йому 15 років. Протягом яких практично вся Україна змогла ознайомитися з кращими документальними стрічками про права людини, авторами яких є не лише вітчизняні кінематографісти, але й зарубіжні.

Цього разу передивитися кінострічки мандрівного кінофестивалю документального кіно про права людини Docudays UA матимуть змогу глядачі понад 200 українських міст і містечок. На Полтавщині, приміром, перегляд організують не лише в Полтаві, але й у Пирятині, Гадячі, Чутовому, Біликах Кобеляцького району тощо. Причомувідбуватимуться перегляди не лише в залах кінотеатрів та Будинків культури, а частіше в публічних місцях – офісах громадських об’єднань, залах бібліотек, шкіл тощо.

Організатори мандрівного кінофестивалю підібрали стрічки на тематику, яку назвали «Рівні рівності». Схоже, навіть самі популяризатори кінофестивалю на Полтавщині по-різному трактують зміст головної теми. Але, якщо вислухати їхні точки зору, то можна зробити висновок, що документальні кінострічки, які запропонують глядачам, присвячені суспільним викликам, пов’язаним з поняттям рівності. І висвітлюють вони проблеми груп людей, які найчастіше стикаються з нерівністю, зазнають дискримінації в суспільстві.

Коли українці полюблять документальне кіно?

Порушували на прес-конференції і питання недостатньої популярності документального кіно серед українського глядача. Підтвердження тому – майже порожні зали під час демонстрації документальних стрічок у Полтаві в рамках проведення двох недавніх Всеукраїнських кінофестивалів документального кіно. Чому український глядач байдужий до такого жанру?

Фестиваль документального кіно в Полтаві
Так проходила прес-конференція організаторів мандрівного фестивалю документального кіно Docudays UA.

«Можливо, тому, що люди втомилися від негативу, з яким щодня стикаються в житті, – припустила одна з організаторок прес-конференції Ганна Кіященко. – Тому не виняток, що на таких кінофестивалях найчастіше можна зустріти «організованих» глядачів – школярів, студентів тощо, яких приводять педагоги. Але кожен новий фестиваль документального кіно змінює відношення до документального жанру, як ми бачимо, і воно стає дедалі популярнішим».

Олена Бурім у свою чергу вважає, що документальне кіно недостатньо популярне в Україні через те, що у більшості глядачів ще відсутня культура сприймання його як самостійного жанру.

«Документальне кіно – це камерний вид мистецтва, і переглядати документальні кінострічки краще у невеликих залах. Кім того, глядачів необхідно готувати до зустрічі з ним», – пояснила вона.

Саме з цією метою організатори мандрівного фестивалю документального кіно про права людини заздалегідь почали просвітницьку роботу з популяризації свого дітища. Фестиваль документального кіно розпочнеться на Полтавщині 12 листопада і триватиме до 1 грудня. Увазі полтавців буде представлено 16 конкурсних документальних кінострічок.

Олександр Брусенський

Фото автора.