На ярмарок по…роботу

центр зайнятості

За офіційними даними Полтавського обласного центру зайнятості на сьогодні в області на офіційному обліку перебувають біля 14 тисяч наших земляків, котрі шукають роботу. У той же час, безробітнім пропонували в цьому році до 60 тисяч вакансій…

Очевидний парадокс, який склався між пропозицією і попитом на ринку праці на Полтавщині необізнаних дивує. А от тих, хто шукає роботу і вже дещо на цьому порозумівся, – ні. Справді, якщо вірити запевненням спеціалістів центрів зайнятості, то сьогодні в регіоні вже говорять не про безробіття, в звичному розумінні цього слова, а про хронічний брак робочої сили. Полтавські підприємства реально відчувають кадровий голод і пропонують роботу десяткам і сотням полтавцям щодня.

Ярмарок вакансій: полтавці шукають роботу, а роботодавці – працівників

центр зайнятості

Працевлаштуватися сьогодні можна кількома шляхами. Приміром, самому обходити підприємства і вивчати пропозиції. Або дізнаватися про вакансії з оголошень.

А можна знайти роботу, завітавши на ярмарок вакансій, який влаштовує полтавський центр зайнятості. Такі ярмарки зайнятості вже давно зажили непоганої слави поміж полтавців, котрі серйозно налаштовані на працевлаштування. Або хочуть вивчити стан справ на ринку праці в області і оцінити власні можливості та поспілкуватися з представниками роботодавців, щоб отримати відповіді на запитання, котрі зазвичай виникають у таких ситуаціях.

Черговий такий ярмарок вакансій центр зайнятості провів у Полтаві 25 жовтня в приміщенні обласного Центру естетичного виховання учнівської молоді. Скористатися можливістю знайти роботу сюди прийшли сотні полтавців ще задовго до початку роботи ярмарку. Коли вони заповнили залу, де виставили стенди з оголошеннями про вільні робочі місця, та сиділи у відведених місцях представники підприємств, де шукають кадри, стало зрозуміло, наскільки міцно безробіття затисло у свої лещата полтавців. По роботу прийшли і молоді – студенти, і старі – люди предпенсійного віку. Усі вони уважно вивчали пропозиції, соціальні гарантії, які обіцяли роботодавці, допитувалися про місце роботи та умови праці тощо. Звісно, головним питання скрізь було питання про зарплату…

Обіцяв пан – кожух дам, та слово його тепле…

центр зайнятості

З зарплатою, як виявилося, складніше. Приміром, розповіла «ПП» директор Полтавського обласного центру зайнятості Катерина Клавдієва, у середньому роботодавці на Полтавщині пропонують «стартову» зарплату у сумі 4700 гривень. Правда, зауважила вона, це на початку «кар’єри», а потім обіцяють різні доплати – за стаж, кваліфікацію, складність роботи тощо. Але – то згодом. А сьогодні відвідувачам ярмарку, який влаштував Полтавський центр зайнятості, можна було розраховувати саме на «стартову» платню.

Так, звісно замало, погоджуються представники підприємств. Але звідки взяти гроші на пристойну зарплату? Один із кадровиків полтавського підприємства, котрий бере участь у кожному ярмарку для безробітних, поділився з кореспондентом «ПП» секретом: зарплату формують після того, як продадуть продукцію. А перед тим необхідно знайти замовлення. Тож, більше 4-5 тисяч «на руки» аж ніяк не виходить. Принаймні, на їхньому підприємстві.

центр зайнятості

До того ж, нарікав кадровик, хоча бажаючих працевлаштуватися «хоча греблю гати», але знайти справжніх спеціалістів дуже важко. Приміром, підприємству потрібні сьогодні економісти. Здавалося б, їх на обліку центр зайнятості має достатньо. Так і є: приходять по оголошенню економісти – колишні працівники банків, різних установ, вчорашні бухгалтери або випускники вишів тощо. А от зустріти поміж них економіста – практика, який бодай би рік попрацював на виробництві і досконало знав роботу економіста виробничого підприємства, майже нереально.

центр зайнятості
П. Петренко.

Така сама проблема, нарікав кадровик, і з робітничими кадрами слюсарями, сантехніками, формувальниками тощо. Готових працевлаштуватися на цю зарплату начебто достатньо. Але чимало з претендентів, вже побувавши рік-другий в ранзі безробітного, відвикли від виробничої дисципліни, втратили кваліфікацію, і їм складно знову налаштуватися на робочий лад. Біда і в тому, не приховував кадровик, що чимало з «роботяг» не облишили згубної звички пиячити. Тому нині на підприємстві на роботу беруть з випробувальним строком: якщо слюсар запиячить, його можна звільнити без зайвих формальностей…

Директор Полтавської міськрайонної філії Полтавського обласного центру зайнятості Петро Петренко, в свою чергу пояснив журналісту, що у Полтаві, зокрема, платять на підприємствах більше. В середньому до восьми тисяч гривень на місяць. А у Полтавському районі працівникам сільгосппідприємств під час жнив – зокрема, трактористам та комбайнерам, до 15 тисяч гривень. Правда, після того, як збіжжя звезли до комор, їх переводять на «мінімалку»…

Для Польщі робітничі кадри на Полтавщині ще є, але…

Дивлячись на кількість бажаючих знайти роботу на ярмарку, котрі буквально заполонили залу, один з відвідувачів, який спілкувався з представниками ЗМІ, зазначив, що ще не всі безробітні полтавці подалися на заробітки за кордон. Зокрема, до Польщі, куди сьогодні щомісяця виїжджають за офіційними даними не менше 73 тисяч українців.

центр зайнятості

Відвідувачі ярмарку прийшли на захід з надією, що ще не все для них втрачено і на Батьківщині, де вони хочуть жити і працювати. Звісно, за пристойну платню. Але, як свідчить досвід, так не виходить: вітчизняні роботодавці не поспішають збільшувати заплати. Очевидно розраховуючи на те, що завелика кількість безробітних в Україні і, зокрема, на Полтавщині, дозволить їм і надалі тримати своїх наймитів на голодному пайку.

Правда, не всі. Як свідчить досвід промислових Кременчука і Горішніх Плавнів, там можна заробити і до 15-20 тисяч на місяць. Звісно, не Польща, але ж…

П. Петренко також підкреслив, що останнім часом спостерігається тенденція, коли заробітчани все частіше повертаються додому. Не все так добре за кордоном, як обіцяють. Тож, вкусивши тамтешнього нелегкого хліба, дехто з полтавців вже знову приїхали на батьківщину. Адже овчинка вичинки не варта, якщо мова іде про різницю у зарплаті в дну-дві тисячі гривні, каже П. Петренко. І якщо поталанить, то і вдома можна заробити. Саме для цього центр зайнятості і влаштовує ярмарки для безробітних.

Олександр Брусенський

На фото: 1. П. Петренко. 2. Ілюстрації. Фото автора.