Вироби майстрині з Пісок – у Миргороді, Києві й Мадриді

Надія Буциченко

Майже два роки в селі Піски на Лохвиччині діє майстерня «Світ рукоділля», де майстриня Надія Буциченко створює дивовижні твори декоративно-вжиткового мистецтва. Із дитинства Надія Дмитрівна зрозуміла, що це – її справжнє покликання, проте досі не перетворила захоплення на вигідний бізнес і не покладаючи рук працює для односельців.

– Рукоділлям я захопилася, мабуть, від моменту народження, – Надія Дмитрівна проводить екскурсію майстернею. – Я з багатодітної сім’ї, батьки не могли купити всім дітям усе, що вони бажають. Якось малою я розрізала штору й пошила спідницю. А потім навчилася і вишивати, і шити. У мами була звичайнісінька швейна машина «Подольск». Бувало, потайки від мами спробую шити – нитку замотає. Тоді мама сердиться. А вже у 8 класі я придбала власну машинку. Навчилася шити сама. А потім, уже в дорослому житті, я власною працею заробила на всі необхідні машини.

У майстерні – дві швейні машини та два оверлоки. Біля крайньої машини з рідкокристалічним екраном, під’єднаної до ноутбука, висять котушки ниток усіх кольорів райдуги. Це вишивальна машина, яка може вишити візерунок, закладений у її пам’ять, може перевести у вишивку будь-яке цифрове чи відскановане зображення.

Надія Буциченко
Вишивальна машина – добра помічниця, але ручну роботу вона не витіснила.

Але Надія Буциченко не полишає зайняття ручною вишивкою, постійно вдосконалюється, розширює асортимент технік, у яких працює. Звичайно, найпопулярніші типові рушники та сорочки, вишиті хрестиком. Але серед робіт можна зустріти, наприклад, подушки, де поєднані вишивка гладдю й бісер, використана килимова набивна техніка. А ще вишивку Надія використовує як при виготовленні одягу для людей, так і для… ляльок.

Надія Буциченко
Вишитий рушник із власним сюжетом.

Ляльки Надії Буциченко – це окрема частина захоплення

Майстриня створює для них цілі гардероби та набори аксесуарів – від сумочок до парасольок.

Надія захоплюється величезною кількістю видів рукоділля і постійно опановує щось нове. Дивлячись на її роботи, не віриться, що одна людина стільки може і стільки встигає. Якось систематизувати твори складно, бо поруч, наприклад, магніт на холодильник у формі морозива й вишита емблема пісківського футбольного клубу «Прогрес» (певно, емблеми мають містичний вплив чи то надихають на тренування і вдосконалення – цього року клуб упевнено лідирує в чемпіонаті району). Чимало й в’язаних виробів. Головне – Надія не копіює чужі твори, а втілює власні ідеї, придумує візерунки й орнаменти. Вміє навіть створювати з гіпсокартону фігурні стелі. Володіє перукарською справою, безкоштовно стриже школярів.

Подушка у техніці «буфи» Надії Буциченко
Подушка у техніці «буфи».

Надія Буциченко говорить, що багато знайомих радять їй добре заробляти на своїй творчості. Тим паче, нині багато майстринь вигідно продають вироби через Інтернет, для цього досить розміщувати фото в соцмережах.

– А я не погоджуюся, – хитає головою Надія. – В мене помірні ціни, бо це рідне село. Мені приємно бути корисною людям, займаючись справою до душі. А заробіток… Хоча б на хліб! Спасибі, за оренду приміщення плачу небагато, машини економні. Значні затрати йдуть лише на опалення взимку. Цього року мені виповнюється 50, рукоділлям займалася все життя, а майстерню відкрила лише зараз, бо вдома самій працювати нудно.

Майстерня «Світ рукоділля» Надії Буциченко

Майстерня розташована навпроти школи, діти часто заходять сюди, як на виставку. Господиня пропонує їм безкоштовно навчатися рукоділлю, але бажаючих у час комп’ютерних технологій мало. Доки діти майстрині навчалися у школі, охоче брали уроки їхні товариші. Навіть хлопці самі плели собі теплі шкарпетки.

Надія Буциченко
Об’ємна марина у техніці «папертоль».

Взагалі ж Надія Буциченко дуже багато чого робить для односельців безкоштовно або за символічну ціну. В пошитих нею костюмах виступають пісківські самодіяльні пісенні й танцювальні колективи, школярі. Чимало робіт вона щедро без приводів роздаровує односельцям. Оригінальні вироби продає дешевше, ніж коштує китайський ширпотреб. Наприклад, дитячу сорочку-вишиванку – за 250 грн, а сувеніри – за 20. Можна було б нормально заробляти на пошитті постільної білизни, але до рутини душа не лежить.

 Надія Буциченко
Орнамент машинної вишивки для сорочки.

Особливе місце серед робіт Надії займають вази із квітами, які важко відрізнити від живих. Це не просто сувеніри – у квіти вмонтовані світлодіодні гірлянди і вони покликані заповнювати інтер’єр м’яким інтимним світлом. Інші квіти виконують функцію прикрас для волосся, одягу. Саме квіти-світильники мають велику популярність. Донька майстрині навіть проводила у Мадриді, де мешкають усі троє дорослих дітей Надії Дмитрівни, виставку маминих творів. Найбільше уваги відвідувачів привернули саме ці предмети інтер’єру. А маленька Ніколь, онучка майстрині, у Іспанії грається м’якими іграшками, виготовленими бабусею.

Надія Буциченко
Здаля декоративні світильники важко відрізнити від живих квітів.

Виставки робіт Надії Буциченко проходять у рідному селі, в райцентрі. А деякі роботи демонструються навіть у Миргороді й Києві.

Олег ДОЛЕНКО.

Фото автора