Напівпотуги: нерест риби, а ринки Полтавщини завалені рибою

На Полтавщині почався нерест риби, під час якого традиційно заборонено її вилов, а на порушників цієї заборони чекають чималі штрафи. Утім, операція «Нерест-2018», яка триває в регіоні вже другий місяць, не дає очікуваних результатів, адже рибу браконьєри як ловили, так і ловлять.

Коли нерест риби, вона сама запливає на приватні подвір’я браконьєрів…

Операцію «Нерест-2018» у понеділок 14 травня обговорювали на оперативній нараді в Полтавській ОДА. Про ситуацію на водоймах з охороною рибних ресурсів під час нересту учасників наради інформували директор департаменту  екології та природних ресурсів Полтавської ОДА Ігор Піддубний та інші посадовці.

– Результати роботи з охорони рибних запасів за половину нерестової кампанії 2018 року майже такі, як показники усього двомісячника 2017 року, – констатував І. Піддубний. – Так, станом на 8 травня вилучено 989 знарядь лову, а 2017 року за весь нерест – 1189. Склали 447 протоколів (2017 рік – 323), вилучили 7658 кг риби (2017 рік – 8607) та затримали 41 плавзасіб (2017 рік – 76).

Правда, заявив посадовець, ситуація могла бути значно кращою, якби, приміром, Державна екологічна інспекція в Полтавській області (начальник Вадим Осипенко) активніше долучалася до протидії браконьєрам. На думку І. Піддубного, рибінспектори працюють мляво і, схоже, не зацікавлені в протидії тим, хто під час нересту закидає сітки у водойми. Так, чотири держінспектори екологічної інспекції за час «Нересту-2018» вилучили у браконьєрів всього чотири кг риби та одну сітку. Це при тому, що на Полтавщині лише Полтавським рибоохоронним патрулем  вилучено у браконьєрів під час нересту понад 4,5 тонни незаконно виловленої риби та 532 сіток…

Чому держінспектори, кількість яких разом із представниками Нацполіції області становить 1360 чоловік, не можуть покласти край браконьєрству під час нересту риби? Певною мірою на це запитання «ПП» відповів старший державний інспектор Юрій Антоненко з Оржицького району. За його словами, ускладнює боротьбу з браконьєрством на водоймах недосконала законодавча база, яка розв’язує руки браконьєрам і заганяє в глухий кут тих, хто з ними бореться.

– За рішенням судів браконьєри платять штрафи 340 грн, а от збитки від виловленої риби, які становлять від 70 до 100 тис. грн і навіть більше, вони не відшкодовують. І це плачевно, бо породжує безкарність і не поповнюється державна казна, – говорить Ю. Антоненко.

Крім того, констатує держінспектор, боротися з браконьєрами стає дедалі складніше, адже ті добре знають усі прогалини в законодавстві й сповна цим користуються.

– Риба під час нересту приходить у прибережну смугу, браконьєри в цей час ставлять старі сітки, самі роздягаються до плавок. А коли інспектор заскочить їх, викидають сітки в очерет, самі виходять і заявляють, що вони… відпочивали на березі річки. Довести провину в такому випадку дуже складно, –бідкається Ю. Антоненко. І додає:

– Ситуацію з браконьєрством ускладнює й те, що сьогодні практично вся природозахисна зона уздовж берегів річок та водойм незаконно зайнята під городи та дачі. Позначається на ситуації й безробіття, через що чимало полтавців вдаються до браконьєрства. Ми обслуговуємо затоку в районі 16 населених пунктів. Ще 2–3 роки тому там була прибережна смуга завширшки 100 метрів. Але зараз, у порушення водного і земельного кодексів, прибережна смуга повністю розорана. Картоплю, приміром, вже саджають ледь не в очерет, беруть і приватизують дачні ділянки тощо. Тож коли вода піднімається, риба іде нереститися в очерет у приватних господарствах. Це теж ускладнює роботу інспекторів.

Нерест риби, а боротьба з браконьєрами нагадує напівпотуги, вважає керівник Полтавщини

Вислухавши всіх, хто доповідав про проведення операції «Нерест-2018», голова Полтавської ОДА Валерій Головко не приховував свого невдоволення ситуацією з охороною рибних ресурсів під час нересту. За його словами, якщо Полтавщина має достатньо біоресурсів, це не означає, що їх можна безкарно знищувати. Особливо під час нересту риби. Він визнав, що чинне законодавство «не діє в повному обсязі» і не надає широких повноважень тим, хто має боротися з браконьєрством. Особливо обурювало В. Головка те, що під час нересту, коли заборонено вилов риби, її таки можна ловити. Приміром, на вудку з одним гачком. Це, переконаний керманич регіону, лише сприяє браконьєрству, адже важко проконтролювати, скільки рибалка насправді упіймав риби. Більш того, дивувався він, під час нересту, коли рибу не дозволяється виловлювати, цехи з переробки риби в області працюють на повну потужність, а ринки буквально завалені рибою.

– Цьогорічна програма (Нерест-2018» – авт.) не зовсім ефективна у плані діяльності окремих підрозділів. Це стосується і Державної екоінспекції у Полтавській області: потрібно покращити роботу із залучення додаткових структур, які дали б можливість природоохоронній інспекції працювати більш ефективно, – наголосив голова Полтавської ОДА В. Головко. І пригрозив, що в разі подальшої неефективної роботи Держінспекції в Полтавській області він доповість про це Міністру екології і попросить вжити дієвих заходів до керівника інспекції.

До речі, начальник Управління державного агентства рибного господарства у Полтавській області Оксана Кулинич пояснила журналісту «ПП», що вилов риби під час нересту таки дозволяється. Тому, констатувала вона, кількість риби на ринках області помітно не збільшилася. Крім того, що рибу можна ловити на вудку з одним гачком, рибу дозволено виловлювати у чималих об’ємах і зі ставків. Їх орендарі мають на це право навіть під час нересту, адже вони самі зариблюють водойми. До того ж, поінформувала О. Кулинич, рибу до Полтавщини під час нересту, як і в інші дні, легально завозять з інших областей. Інспекція перевіряє всі дозвільні документи і дозволяє її реалізацію.

На нараді вирішили продовжувати наступ на браконьєрів. І не лише під час нересту риби, але й у інші дні. Не залишивши їм жодного шансу…

Олександр Брусенський
На фото: Ю. Антоненко і О. Кулинич. Фото автора.