Навчання в Польщі: 5 нових міфів

Алена Катаєва, директор навчального центру "Фелісія"

Нині вже нікого не здивуєш можливістю отримати освіту за кордоном, особливо в сусідній Польщі. Та чим більше українців прокладають шлях до Євросоюзу через освіту, тим більше з’являється міфів про навчання в Польщі та інших країнах. Щоб розвіяти їх, ми запросили до розмови керівника Міжнародного освітнього центру «Фелісія» та проекту «Освіта без кордонів» у Полтавському та Харківському регіонах Олену Катаєву.

Керівник освітноьго центру “Фелісія” розвіює міфи про навчання в Польщі

– Олено Степанівно, дев’ять років тому освітній центр «Фелісія» одним із перших на Полтавщині почав готувати та направляти на навчання за кордон абітурієнтів. За цей період послугами центру скористалося майже 500 жителів області. Й увесь час Ваша організація веде широку просвітницьку роботу про студентське життя та освіту в Європі.

– Ми прагнемо, щоб полтавці мали доступ до достовірної інформації та якісних послуг, адже саме такий підхід допоможе зробити усвідомлений вибір на користь освіти в Україні чи за кордоном, – говорить О.Катаєва. – Тому й організовуємо навчальні семінари, консультації, зустрічі з випускниками нашого центру, які вже навчаються в Польщі. Та якщо на початку своєї діяльності я пояснювала батькам, що навчатися за кордоном безпечно й доступно, то зараз у дітей та батьків виникають інші запитання щодо ринку освітніх послуг. Тому й створюються нові міфи. Спробую спростувати найбільш поширені з них.

Міф 1. У Польщі неякісна освіта

Республіка Польща стрімко набирає обертів у політиці та економіці. Деякі видання навіть прогнозують їй лідерські позиції в Євросоюзі. Значною мірою цьому сприяли реформи в освітній галузі. На прикладах наших випускників ми бачимо, що навчання в польських ВНЗ дає великі перспективи працевлаштування в різних країнах світу. Близько 80-90% випускників, які вступали у виші Польщі через проект «Освіта без кордонів», працевлаштовуються вПольщі, Швеції, Великобританії тощо. А ті українці, які повертаються додому з польськими дипломами, знаходять тут високооплачувану роботу.

Міф 2. Треба навчатися лише в державних закладах

Якість вищої освіти в Польщі не залежить від форми власності ВНЗ, й усі без винятку виші висувають доволі суворі вимоги акредитації. Але в державних університетах більший акцент на академічному навчанні, а в приватних – на отриманні практичного досвіду, професійній підготовці фахівців. Так, наприклад, в Університеті логістики міста Познань студенти 9 годин на тиждень відвідують теоретичні заняття, а ще 9 годин проходять платні стажування на підприємствах. А при працевлаштуванні роботодавці передусім звертають увагу на знання та вміння випускника, а не диплом. То чи має значення, де ви навчаєтесь?

Міф 3. У ВНЗ Польщі приймають без екзаменів, ЗНО та конкурсу атестатів

Багато польських вишів проводять зарахування без іспитів, окрім знання польської мови. Але деякі напрямки (передусім творчі: архітектура, живопис, хореографія, музика) потребують додаткових екзаменів. Крім того, будьте готові, що деякі виші проводять співбесіди чи звертають увагу на бал в атестаті з профільних предметів. Тому краще звернутися до Центру «Фелісія» та дізнатися про вимоги, які висуває ВНЗ, до якого ви хочете вступити.

Міф 4. Щоб навчатись у Польщі, знати польську мову не обов’язково.

Це не так. Навпаки, подаючи документи, українці мають додавати сертифікат на рівень знання польської мови В1. Водночас більшість вишів Польщі пропонують курси польської мови при своїх закладах. Однак досвід показує, що отриманих на курсах знань може вистачити для вступу, але недостатньо для подальшого навчання. Скажу більше: навіть ті українці, які отримують високий рівень знань із польської мови у центрі «Фелісія» (єдиний на Полтавщині, що має акредитацію польського університету), по приїзді до Польщі потребують певного часу для мовної адаптації.

Міф 5. Краще подавати документи безпосередньо до ВНЗ, а не через агенції

Справді, кожен абітурієнт може напряму подавати документи до польських ВНЗ. Однак багато питань виникає через складну процедуру апостилізації та нострифікації документів, при адаптації дітей у чужому місті, державі, у зв’язку із захворюванням, складнощами у навчанні, оформленні юридичних документів тощо. Супровід з боку Центру допомагає уникнути багатьох проблем та помилок.

Міжнародний освітній центр “Фелісія”: платіть за навчання, а не за обман

– Чим більшим попитом користується навчання за кордоном, тим більше шахраїв з’являється на ринку посередницьких послуг. Будьте обережними при виборі агенції чи окремих осіб, послугами яких хочете скористатися, – застерігає Олена Катаєва. – Навіть декотрі працівники польських вишів українського походження намагаються заробити на своїх. На жаль, нам відомі факти з надання таких «послуг» навіть випускниками-полтавцями.

Останнім часом стали надходити скарги від жителів райцентрів та м. Полтави на невідомих осіб, які діють від імені нашого освітнього центру чи проекту «Освіта без кордонів» та надають неправдиву інформацію. Тому дуже прошу: якщо виникають хоча б найменші сумніви щодо людей, які доносять неоднозначну інформацію, то заходьте на наш офіційний сайт (www.felisiya.com), звіряйте контакті дані, а краще зателефонуйте в офіс і запитайте, чи працює така людина? Звертайтеся до перевіреного агентства та отримуйте всю необхідну інформацію. Платіть за навчання, а не за обман.

Зінаїда МАТЯШОВА

На фото: О.С. Катаева