Під час засідання комісії з розміщення тимчасових споруд жоден підприємець не отримав дозволу на розміщення МАФу

засідання комісії з розміщення тимчасових споруд

10 грудня відбулося засідання комісії з розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності на території Полтави

Полтава – місто, яке всуціль заставлене так званими малими архітектурними формами: кіосками, лотками з крамом, пересувними кофейнями тощо. Когось це дратує (особливо в центрі), комусь, навпаки, створює додаткові зручності. Справді, вулична торгівля дозволяє скупитися дуже швидко: не треба йти в супермаркети, де зазвичай черги, залишати речі в камерах схову (додатковий згаяний час), блукати серед численних полиць із різноманітними товарами.

Бути чи не бути вуличній торгівлі у Полтаві, й вирішували 10 грудня під час засідання комісії з розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності на території Полтави.

Склад комісії оновили. Тепер замість колишньої заступниці міського голови Ольги Борисенко її очолила новопризначена заступниця міського голови Тетяна Юрченко. Як акцентував на початку засідання депутат Вадим Ямщиков, комісія працює по-новому: вона відкрита, на її засідання запрошують представників патрульної поліції та ради підприємців, журналістів.

Під час засідання комісії з розміщення тимчасових споруд розглядали заяви підприємців, у яких закінчився термін дозволів на розміщення тимчасових споруд, і які звернулися до комісії з проханням продовжити їх іще на рік.

Як бачимо, підприємці отримують дозволи лише на рік, що не додає упевненості в майбутньому. Як за такої невизначеності розвивати бізнес? Зрештою, як знайти сумлінного найманого працівника на тимчасову роботу? І, мабуть, саме через цю невпевненість торгові кіоски у Полтаві часом обдерті, занедбані, непривабливі.

 засідання комісії з розміщення тимчасових споруд
Під час засідання комісії. Фото автора.

Члени комісії, вирішуючи долю підприємців, неодноразово звертали увагу на зовнішній вигляд споруд.

Під час засідання комісії з розміщення тимчасових споруд відмовили всім без винятку підприємцям

Забігаючи наперед, зазначимо, що жодному із 17 підприємців, заяви яких розглянули під час засідання комісії з розміщення тимчасових споруд, дозволу так і не надали.

У кількох випадках відмовою було те, що неподалік уже є магазини. Це на чиновницькій мові називалося «виходячи з позицій раціональності й доцільності». Даруйте, але магазинів у обласному центрі ніде не бракує, особливо в центрі, неподалік транспортних зупинок. А підприємці мають бажання торгувати саме в таких місцях. То невже малий бізнес у Полтаві приречений на знищення? Невже у покупців не буде вибору?

Та все ж найчастіше підставою для відмови було порушення правил установлення тимчасових споруд. Виявилося, що багато кіосків стоять на зупинках транспорту, закривають огляд водіям, розташовані майже впритул до житлових будинків, навчальних закладів, перекривають шляхи виходу у випадку пожежі чи іншої надзвичайної події.

Цікаво, що кіоски, про які йдеться, з’явилися в тому чи іншому місці не рік чи два тому: вони стоять уже багато років. Отже, попри “доцільність і раціональність”, хтось же купує товар не в магазині, а саме в кіоску (інакше який сенс підприємцеві торгувати). Не менш цікаво, що це, як правило, не один, а одразу кілька МАФів. То як підприємці отримували дозволи раніше й зокрема рік тому? І чи справедливо, що одним підприємцям відмовили в наданні дозволу, а решті сусідніх кіосків – ні?

Члени комісії запевнили: коли в сусідів добіжить кінця термін дозволу й вони звернуться за його продовженням, то теж отримають відмову.

Крім того, присутні звернули увагу на той факт, що деякі споруди, зазначені як тимчасові пересувні, насправді є стаціонарними. Тож підприємцям надали доручення узаконити своє торгове місце вже як стаціонарну споруду. А це значить, що їм доведеться по другому колу збирати всі дозвільні документи.

«А чи зможуть підприємці погодити саме стаціонарну споруду?», – поцікавився присутній на комісії депутат Т. Синяговський. «Це вже їхня проблема», – відповів, як відрізав, один із членів комісії.

засідання комісії з розміщення тимчасових споруд
Кіоск «Канцтовари» на розі вул. Стрітенській і Небесної Сотні не отримав погодження поліції, й тепер його збираються демонтувати. Фото автора.

Зазначимо, що в цьому випадку нарікати слід не на міських депутатів чи членів комісії, а на українське законодавство, яке постійно змінюється. Наприклад, раніше в нормативних документах не було жодної відмінності між тимчасовими стаціонарними та тимчасовими пересувними спорудами. Отож підприємці й не зорієнтувалися (або їх неправильно зорієнтували посадовці міськвиконкому). Стоїть десятки років на одному місці кіоск, а як його назвати, далекі від тонкощів законодавства люди часом не знають. І не факт, що, отримавши дозвіл на стаціонарну тимчасову споруду, підприємець через певний час знову не опиниться в такій же ситуації, як зараз. Бо в будь-який час у законодавство можуть внести якісь нові зміни…

До речі, мобільні кав’ярні «Кафка», які цілком підпадають під визначення тимчасових пересувних споруд (вони на колесах, їх привозять зранку та забирають увечері), теж не отримали дозволів на розміщення вздовж центральної вул. Соборності. Найбільше нарікань було в патрульної поліції, адже кавярні розміщені майже впритул до проїжджої частини. Депутати ж вирішили звільнити від них центр міста.

Спочатку дві кав’ярні все ж отримали дозволи, але члени комісії засумнівалися в правильному підрахунку голосів і вирішили голосувати повторно. Інтернет-видання «Полтавщина» припускає: вся справа в тому, що кав’ярні належать ФОП Бакуменко О. М., а це – рідна сестра В. М. Бакуменка, чоловіка Ірини Климко, падчерки екс-мера м. Полтави О. Мамая.

Слушну пропозицію під час засідання комісії з розміщення тимчасових споруд висловив депутат Д. Сенчакович. Він вважає, що членам комісії потрібно виробити загальні вимоги до розміщення МАФів на вулицях Полтави. Крім того, зустрітися з підприємцями та обговорити подальші перспективи торгівлі на вулицях обласного центру. Викорінити її навряд чи вдасться. Навіть «виходячи з позицій раціональності й доцільності». Бо це чиїсь робочі місця, зарплати, а отже, й податки в бюджет міста.

Зінаїда МАТЯШОВА.