Жителі Остап’є повстали проти сільради й не дозволяють ігнорувати свою думку

Ми вже повідомляли про «повстання» в с. Остап’є Великобагачанського району: обурені бездіяльністю сільської ради, яка ігнорує процес децентралізації, люди скликали сходку та провели опитування. Більшість жителів с. Остап’є висловилася за приєднання до сусідньої Білоцерківської ОТГ. Це дуже не сподобалося керівництву села, яке бачить своє майбутнє в Решетилівській ОТГ. (Див. ПП:  “У с. Остап’є місцеві депутати ігнорують думку людей”  )

Сучасний світ стрімко змінюється. Він не такий, як 10 чи 20 років тому. Але чимало посадовців і досі живуть у якійсь викривленій реальності та послуговуються командно-адміністративними методами роботи. Це раніше секретар райкому міг грюкнути кулаком по столу та заборонити підконтрольним йому ЗМІ публікувати якусь неприємну для нього інформацію. Зараз же, крім кишенькових видань чи телебачення, є ще й незалежні ЗМІ, контролювати які неможливо. До того ж, тепер у відкритому доступі є декларації чиновників та депутатів, реєстри судових рішень і досудових розслідувань, інша інформація, яку дехто волів би приховати. Тому просто смішно звинувачувати журналістів у поширенні «особистих даних», узятих із відкритих джерел.

Не варто відкидати й той факт, що люди масово користуються гаджетами, фотографують та знімають на відео пікантні моменти, які не роблять честі посадовцям. Ця інформація блискавично поширюється в соцмережах. Проте дехто вірить, що зможе приховати правду, достатньо лише залякати людей. Але це призводить до протилежних результатів. Наш народ доволі терплячий, він довго зносить наругу, та зрештою таки пробуджується від сплячки й готовий до рішучих дій.

Пригадую, як рік тому вперше відвідала сходку в с. Остап’є й була вражена інертністю та байдужістю жителів села. Однак зараз остап’ян не впізнати! Вони переймаються майбутнім свого села, майбутнім своїх дітей і готові відстоювати свій вибір.

Але в сільраді не помічають цих змін і вірять, що зможуть, як і раніше, ігнорувати думку людей та робити що заманеться. Сесія сільради не визнала волевиявлення людей і призначила альтернативне опитування на 6 квітня.

У с. Остап’є залякували пенсіонерів та залучали до опитування дачників

Як розповідають жителі с. Остап’є, окремі депутати сільради відверто залякували селян (особливо пенсіонерів) та змушували голосувати за приєднання до Решетилівки.

Крім того, до опитування масово залучили людей, які не зареєстровані на території Остап’є, приміром, дачників. Але навіть це не допомогло: більшість опитаних жителів с. Остап’є воліє бачити себе у складі Білоцерківської громади.

Остап'є
У с. Остап’є протестують активісти.

Схоже, що місцева влада (точніше, та купка людей, яка її узурпувала, бо за Конституцією влада в Україні належить народові) нездатна визнати свій програш. І ні за що не хоче відмовитися від мрії приєднати Остап’є (нехай і насильно, проти волі людей) до Решетилівської ОТГ.

Які там перспективи для остап’ян? Чи є в центрі сусіднього району потужні підприємства та робочі місця? Чи створена належна соціальна інфраструктура, чи налагоджене зручне транспортне сполучення? Нічого цього немає. Певно, саме тому села Решетилівського району категорично відмовляються приєднуватися до свого рідного райцентру. На сьогодні з Решетилівською ОТГ пов’язала свою долю одна-єдина Потічанська сільська рада. Решта сіл проти.

Остап'є
Поліція опитує свідків у с. Остап’є.

То чому ж туди так наполегливо тягнуть своїх односельців керманичі Остап’я? Люди припускають, що їм пообіцяли збереження керівних посад. А це означає вільне розпорядження землею й коштами. Втрачати такі преференції ой як не хочеться! Імовірно, саме тому керівна верхівка с. Остап’є вирішила приховати результати референдуму. Члени комісії, які 6 квітня після підрахунку голосів підписали протоколи, мали б одразу отримати їх копії. Їм пообіцяли видати їх наступного дня. Та наступного дня протоколи… зникли. Голова й секретар комісії стверджують, що віддали їх у сільраду, а в сільраді кажуть, що в очі їх не бачили! Селяни змушені були викликати поліцію, щоб розшукала протоколи.

У с. Остап’є зникли протоколи, після чого секретар виконкому заявив про “рівний поділ” голосів

Сьогодні секретар виконкому сільради С. П. Дурицький заявив мені, що під час референдуму думки розділилися навпіл: 400 опитаних висловилися за Решетилівку й 400 – за Білоцерківку. Йому невтямки, що процес підрахунку голосів відбувався в присутності спостерігачів, і від початку й до кінця фільмувався на відео. Тому сфальшувати протокол не вдасться.
Я навідалася в Остап’є, щоб отримати коментар голови сільради І. С. Гладкого. Але той не захотів спілкуватися. А пан Дурицький, побачивши мене, одразу ж почав ображати, принижувати та виштовхувати з приміщення сільради. Йому, бачте, не сподобалася попередня стаття, особливо згадка про те, що його двічі притягували до кримінальної відповідальності.

Даруйте, Сергію Петровичу, але ж це Ви продали за безцінь сільський будинок культури приватній структурі. І саме Вас піймали за руку під час отримання хабаря. То чи варто в цьому звинувачувати газетну статтю?

Жителі с. Остап’є захистили журналістку від нападу секретаря виконкомун3

Остап'є
С. П. Дурицький іде в наступ. Ще мить – і він зриватиме в мене з шиї фотоапарат.

Далі – більше: С. П. Дурицький став перешкоджати моїй професійній діяльності й намагався зірвати з шиї фотоапарат. І, певно, він вийшов би переможцем із цієї сутички, якби не селяни, які дружно стали на мій захист. А я не стала потурати самоуправству посадовця й написала заяву в поліцію. Тепер чекаю адекватної реакції правоохоронців і сподіваюся, що проти пана Дурицького порушать іще одну (вже третю) кримінальну справу.

…Можна скільки завгодно бризкати слиною від люті, що не вдалося приховати правду. Та, як на мене, давно вже пора зрозуміти, що в сучасному світі заткнути рота сотням чи навіть тисячам людей неможливо. Тому, якщо афера не вдалася, чи не краще триматися скромно? Скромність, як відомо, додає гідності і вибачає, певною мірою, посередність…

Зінаїда МАТЯШОВА.

 Фото автора.