Гроші на піар і спроба поділити бюджет

20 грудня 2019 року у Полтаві відбудуться одразу дві сесії: Полтавської обласної та Полтавської міської рад. На обох планують ухвалити відповідні кошториси на наступний рік, тож уже зараз обговорюють їх на депутатських комісіях та домовляються, як поділити бюджет.

Наступного року в Україні відбудуться чергові місцеві вибори (до обласних, районних, міських, сільських і селищних рад). Це період, коли політичні сили нарешті згадують про виборців і всіляко їх задобрюють: установлюють дитячі майданчики, роздають аптечки, окуляри чи гречку. І, звичайно ж, на кожному кроці тицяють газетки, в яких рапортують про зроблене.

У Кременчуці планують видавати “соціальну” газету за 9,6 млн грн

У Кременчуці неабияке обурення викликала ініціатива міського голови В. Малецького, який запропонував видавати газету «Кременчуцькі новини». І виділити на це з міського бюджету 9,6 млн грн.

Ініціатива Малецького неабияк обурила кременчужан, адже ці кошти можна спрямувати на інші, нагальніші проблеми. На сайті міської ради з’явилася петиція з вимогою спрямувати «зайві» 9,6 млн на закупівлю парт у навчальні заклади, на надання медичних послуг або ремонт доріг і тротуарів. Петиція за одну добу набрала 250 голосів! А видання «Телеграф» опублікувало статтю з промовистою назвою: «Робити дороги й лікувати людей мерія буде газетою».

Кременчуцькі журналісти стурбовані ще й тим, що «соціальна» газета з накладом 40 тис. примірників може позбавити їх потенційних читачів. Люди зараз бідні, тож коли з’явиться безплатне видання (нехай і сумнівного змісту), можуть відмовитися передплачувати чи купувати той же «Телеграф».

Полтавські депутати хочуть поділити бюджет по-новому

А ось у Полтаві подібна ситуація існує вже багато років. І полтавські газети працюють в умовах нерівної конкуренції. Міська рада з року в рік спрямовує мільйони гривень із бюджету на передплату окремим пільговикам газети «Полтавський вісник». Раніше міськрада була засновником цього видання, та коли торік «Вісник» вирушив у самостійне плавання (і зрештою потрапив до рук такої собі Касян Т. Г., яку пов’язують із депутатом і колишнім мером А. Матковським), міськрада продовжила фінансувати вже приватну газету за кошти платників податків.

Та після того, як А. Матковський подався «в опозицію», більшість у раді відмовилася фінансувати «Вісник». У редакції цю новину зустріли як трагедію. Головний редактор Юрій Іванов на сторінках «Полтавського вісника» та на телеканалах, пов’язаних із тим же А. Матковським, усіляко соромить депутатів, які позбавили ветеранів «улюбленої газети». Хоча незрозуміло, чому влада передплачувала «улюблену газету» лише певній частині ветеранів та інвалідів, а решті відмовляла?

Певно, усвідомивши, що передплатників треба самим залучати, редакція вдвічі знизила ціну на передплату: тепер «Вісник» коштує 204 грн на рік (плюс 15,30 грн за оформлення абонемента). Журналістам, які звикли до ситого життя й загалом до тепличних умов існування, невтямки: треба просто робити газету цікавою. Принаймні, писати правду.

В одному з останніх номерів «Полтавського вісника» полтавців запевняють: «Бойко та Чепурко вирішили вкрасти автомобіль «Нива» для Удовіченка». Лише вдумайтеся в абсурд цього заголовка! Автор статті стверджує, що лідер «Рідного міста» О. Удовіченко має автомобіль «Лексус». То навіщо йому якась радянська «Нива», до того ж розбита в ДТП за участі попереднього заступника міського голови та начальника одного з комунальних підприємств?

Читати цю нісенітницю просто смішно. І трохи сумно: це ж як треба не поважати своїх читачів та вважати несповна розуму, щоб «упарювати» їм таку єресь! То чи варто сподіватися, що розумна людина віддасть свої кровні за газету, яка замість правди лише вихваляє А. Матковського та обливає брудом його політичних опонентів?

Міськраді газети непотрібні, всі гроші підуть посереднику

Та Бог із ним, із «Вісником». Як кажуть, святе місце порожнім не буває. На наступній сесії Полтавської міської ради депутати планують ухвалити Програму висвітлення діяльності органів місцевого самоврядування на 2020 рік та виділити на неї 4998000 грн. Ці гроші спрямують ТОВ «Студія «Місто» (Центральний), ФОП Могилі І. Л. і неназваній рекламній агенції. Тобто замість того, щоб провести відкритий конкурс серед редакцій (як неодноразово обіцяли депутати) та напряму укласти угоди з найтиражнішими газетами, найвідвідуванішими сайтами, міськрада віддає майже 5 млн грн посередникові. Хто він, ми розповімо в одному з наступних номерів.

Схоже, що мер Кременчука В. Малецький чудово розуміє, наскільки важливий піар, особливо напередодні виборів, а ось полтавські депутати більше цінують гроші, які можна роздати «своїм». Саме за цим принципом і планують поділити бюджет.

Зінаїда МАТЯШОВА.

Депутати Полтавської міської ради виконують Гімн під час відкриття одного із пленарних засідань. Фото автора