Нові правила надання субсидій

призначення субсидій

27 квітня 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 329, якою запроваджено оновлений порядок надання житлових субсидій. Постанова про призначення субсидій набрала чинності з 01.05.2018 року.

Раніше субсидію перепризначали на новий період раз на рік у травні й окремо розраховували її розмір на літній і зимовий період. Тепер це відбуватиметься двічі на рік: у травні й жовтні.

Преважній більшості громадян, які отримують субсидії і не мають щойно куплених предметів розкоші, нових автомобілів, а також якщо у складі сімей немає працездатних осіб, що декларують нульові ставки доходу (загалом це приблизно 80-85% нинішніх субсидіантів), державна допомога, як і раніше, призначатиметься автоматично. Їм звертатися до органів соціального захисту не потрібно.

Кому треба звернутися, щоб отримати субсидію

порядок призначення субсидій

За підрахунками, близько 15% сімей доведеться повторно подавати заяву й декларацію, щоб отримати субсидію. Отже, з 1 травня право на субсидії втратять домогосподарства, якщо у їх складі є:

 •  непрацюючі особи працездатного віку, в яких або відсутні доходи, або вони менші від мінімальної заробітної плати;
 • внутрішньо переміщені особи (зможуть оформити субсидію без договору оренди житла – лише на підставі заяви і декларації, з зазначенням складу домогосподарства);
 • особи, члени сім’ї яких не зареєстровані за адресою домогосподарства (якщо чоловік (дружина) отримувача субсидії або осіб, з урахуванням яких призначалась субсидія, зареєстровані за іншою адресою);
 • особи, які є орендарями житлових приміщень (будинків);
 • особи, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично в ньому не проживають (тобто субсидія призначалась на підставі рішення комісії, без урахування до складу сім’ї таких осіб);
 • сім’ям, в яких відбулися зміни у складі сім’ї;
 • сім’ям, які станом на травень 2018 року мають прострочену понад 2 місяці заборгованість з оплати за житлово-комунальні послуги в сумі, що перевищує 20 неоподаткованих прожиткових мінімумів (340 грн), та не погасять її до червня 2018 року.

Крім того, заяву та декларацію необхідно подати сім’ям, які звертаються з заявою про призначення субсидій на тверде паливо та скраплений газ. А також сім’ям, які не отримували субсидію в опалювальний сезон у зв’язку з перевищенням обов’язкового відсотку платежу розміру плати за житлово-комунальні послуги в межах соціальних норм.

Доповнено перелік умов, за яких призначення субсидій не відбуватиметься

призначення субсидії

До внесення змін субсидія не призначалася, якщо будь-хто зі складу сім’ї протягом 12 місяців перед призначенням (перепризначенням) житлової субсидії купив/оплатив послуги на суму, що перевищує 50 тис. грн.

Із 1 травня 2018 року береться до уваги не лише купівля/оплата послуг на суму понад 50,0 тис. грн, а й набуття в інший законний спосіб (отримання в спадщину, в дар тощо) права власності на земельну ділянку, квартиру (будинок), транспортний засіб (механізм), будівельні матеріали, інші товари довгострокового вжитку на суму 50 тис. грн протягом 12 місяців перед призначенням (перепризначенням) субсидії. Ці умови поширюються й на членів сім’ї особи, яка звернулася за призначенням житлової субсидії.

Призначення субсидій на наступний період: які обставини впливають на відмову в наданні державної допомоги

Субсидія не призначається (зокрема на наступний період), якщо:

 • загальна площа квартири перевищує 120 кв. м; індивідуального будинку – 200 кв. м (крім дитячих будинків сімейного типу та прийомних сімей, а також сімей, у яких не менш ніж рік проживають троє і більше дітей, з урахуванням тих, над якими встановлено опіку чи піклування);
 • будь-хто зі складу домогосподарства або член сім’ї  має у володінні автомобіль, якому менш ніж п’ять років, крім мопеда та автомобіля, наданого органом соціального захисту населення;
 • у складі сім’ї члена домогосподарства є особи, що досягли 18–річного віку, в яких відсутні доходи, або доходи менші від мінімальної заробітної плати. Винятком є особи, які в період, за який враховуються доходи, навчалися за денною формою навчання або були зареєстровані в службі зайнятості як такі, що шукають роботу, і навчалися в центрах професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості, або отримували пенсію, стипендію, державну допомогу;
 • домогосподарство має наявну прострочену понад 2 міс. заборгованість з оплати житлово-комунальних послуг або обов’язкової частки платежу за житлово-комунальні послуги, загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

призначення субсидії

У таких випадках призначення субсидій відбувається з початку опалювального (неопалювального) сезону за умови документального підтвердження сплати заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження заборгованості в судовому порядку (ухвали про відкриття провадження у справі) протягом двох місяців із початку такого сезону. В іншому випадку – з місяця, наступного за тим, в якому документально підтверджено сплату заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження заборгованості в судовому порядку (ухвали про відкриття провадження у справі).

За наявності вказаних обставин призначення субсидій здійснюється за рішенням комісії, виходячи з конкретних обставин, що склалися, крім випадків, коли площа квартири перевищує 120 кв.м (будинків – 200 кв.м).

Рішення про відмову в перепризначенні або призначення субсидій в таких випадках приймається комісією на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.

Змінено підхід призначення субсидій при розрахунку доходів

Відтепер під час призначення субсидій враховуються доходи не лише особи, яка звертається за субсидією, але й членів її сім’ї, які зареєстровані (фактично поживають) за іншою адресою. При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються.

Для розрахунку субсидії враховуються доходи членів домогосподарства, а також членів сім’ї особи, які досягли 14–річного віку станом на початок періоду, за який враховуються такі доходи. При цьому дохід у вигляді заробітної плати враховується після сплати податку на доходи фізичних осіб.

Про що необхідно повідомляти органи соцзахисту щоб отримати субсидію

призначення субсидій

Громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов’язаний протягом 30 календарних днів проінформувати управління соціального захисту населення про такі обставини:

 • зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) членів домогосподарства (орендар, внутрішньо переміщена особа, які фактично проживають у житловому приміщенні (будинку), їх соціального статусу;
 • зміни у складі сім’ї;
 • зміну переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання;
 • зміну переліку витрат на управління багатоквартирним будинком;
 • зміну управителя, виконавця комунальних послуг, створення об’єднання;
 • наявність у володінні осіб, з урахуванням яких призначено субсидію, а також у членів їхніх сімей, транспортного засобу, з дати випуску якого не минуло 5 років;
 • купівлі (набуття права власності/оплати послуг на суму 50 тис. грн) протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням (перепризначенням) субсидії.

У разі зміни складу зареєстрованих (тих, що фактично проживають) у житловому приміщенні (будинку) осіб, складу сім’ї члена домогосподарства подаються нові заява та декларація.

Увага! Громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидій та на визначення її розміру.
У разі неповідомлення про зміни надання чи призначення субсидій припиняється, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається до бюджету.

Людмила КОРНІЄНКО,

директор Департаменту соціального захисту

населення Полтавської ОДА.