Реформувати – не значить ліквідувати

Новосанжарська ОТГ

Урядовці стверджують, що однією з найуспішніших реформ у нашій країні є реформа децентралізації влади, що базується на створенні нових адміністративно-територіальних одиниць – об’єднаних територіальних громад. Новоствореним органам місцевого самоврядування передається вся повнота влади у вирішенні питань життя людини – від її народження і до тризни.

Засоби масової інформації, Інтернет рясніють повідомленнями про успіхи депутатів, виконавчих органів новостворених громад. Серед найкращих об’єднаних територіальних громад не тільки на Полтавщині, а й у цілому в Україні нерідко називають Шишацьку, Білоцерківську, Великобагачанську, де наполегливо дбають про розвиток економіки і соціальної сфери, створюють комфортні умови для життя людей.

Новосанжарська ОТГ: створення

Під час громадських слухань, що передували створенню Новосанжарської об’єднаної територіальної громади, такі ж блага новосанжарцям і жителям навколишніх сіл пророкували народний депутат України Андрій Река, селищний голова Інна Коба, громадський активіст Борис Федоренко. Але їх чи не почули, чи не повірили «солодким» обіцянкам сільські голови, депутати навколишніх сіл. І не захотіли, за винятком Зачепилівської сільської ради, входити до Новосанжарської об’єднаної територіальної громади.

А жителі Полузірської сільської ради та Писарівки взагалі вирішили приєднатися до Мачухівської та Заворсклянської ОТГ Полтавського району. І, ніби, не шкодують. Голова Новосанжарської ОТГ Інна Коба на зборах різних рівнів, у пресі нерідко говорить: «Наша громада мовби неповноцінна. Я й дотепер продовжую надсилати листи в поки що необ’єднані сільські громади із закликом до приєднання, а мені часто відмовляють, або ж узагалі не відповідають». Ось тут би й задуматися: а чому? Якщо для відповіді не вистачає самокритичності, можна скористатися підказкою нашого славного земляка, поета світового рівня Бориса Олійника:

«То перше, аніж винного шукати,

Позиркуючи на сусідську хату,

Ти краще до люстерка підійди,

Та глянь у нього, обітерши порох.

Впізнав себе?

Ото і є твій ворог!»

Та якби там не було, в липні цього року Новосанжарській ОТГ виповниться два роки. Часу цілком достатньо, щоб чітко визначити основні пріоритети розвитку, твердо йти до визначеної мети. Але нерідко цей поступ збивається на манівці, що призводить до зростання соціальної напруги в селищі, вносить суттєві збої в роботу бюджетних установ селища.

Новосанжарська ОТГ: бюджет на 2019 рік

Для прикладу далеко ходити не треба. Вкрай напруженою видалася остання минулорічна сесія, де затверджувався бюджет селищної ради на 2019 рік. Із незрозумілих причин у проекті бюджету не було передбачено жодної копійки на утримання музичної школи, Центру культури й дозвілля, бібліотек, районного територіального центру. Люди, дізнавшись про таку ситуацію, прийшли на сесію з вимогами взяти на баланс їх заклади і забезпечити передбачене законом фінансування. Але ні керівники селищної ради, ні депутати не почули волань громади. Так і затвердили запропонований бюджет.

Чому так сталося, зрозуміти важко. Чи це непомірні амбіції селищного голови пані Інни (мовляв, щоб знали, хто в селищі справжній господар), підтримані «прирученими» депутатами, які перебувають у прямій чи опосередкованій посадовій залежності від селищної ради? Чи це непомічена депутатами злочинна помилка фінансистів, які готували проект бюджету? Сказати важко.

Ніби спохватившись, що скоїлось лихо, Інна Олександрівна в інтерв’ю «Без районної підтримки і права на помилку», опублікованому в районній газеті «Світлиця», запевняє: «Звичайно, людей напризволяще ми не кинемо: вишукаємо можливості фінансування, але на рівні обґрунтованої потреби і враховуючи бюджетні можливості. Хоча зробити це буде вкрай важко, бо селищний бюджет і так тріщить по швах».

В Новосанжарській ОТГ дітей залишають без позашкільних закладів освіти

Та чомусь немає віри сказаному. Такі запевнення люди чують не вперше, а зрушень немає. Тільки останнім часом удвічі збільшився розмір батьківської плати за навчання дітей у музичній школі, значно зменшився контингент учнів, несвоєчасно виплачувалися відпускні та допомоги на оздоровлення викладачам музичної школи, передбачені чинним законодавством. Щоб хоч якось заспокоїти педагогів, уже на наступній січневій сесії депутати виділили на фінансування музичної школи аж… 200 тис. грн при частці селищної ради 1 млн. 400 тис. грн.

Для потреб бібліотек, центру культури і дозвілля, територіального центру, які обслуговують в основному жителів селища, а не пришельців із інших планет, знову коштів не знайшлося. Керівники цих закладів змушені позбавляти людей роботи, що значною мірою зменшує надання послуг, погіршує якість життя.

Та не лише дорослих, а й дітей новосанжарські депутати видворяють на вулицю, позбавляючи їх права, передбаченого чинним законодавством, на навчання у позашкільних закладах освіти. Відчуваючи біду, що насувається, директор станції юних натуралістів, лауреат обласної педагогічної премії імені А. С. Макаренка Микола Бондарчук звертався до керівництва селищної ради з прохання зберегти позашкільні заклади, взявши їх на свій баланс.

Інна Олександрівна пообіцяла уважно розглянути звернення педагога й у визначені терміни проінформувати заявника про розгляд питання по суті. З того часу давно минули всі терміни розгляду звернення, а відповідь від владних структур так і не надійшла.

А маховик реорганізації та реформування, запущений місцевим чиновним людом, тим часом вершить свої неблаговидні справи. Мережу системи позашкільної освіти селища реорганізували так, що з трьох закладів лишився лише один – Будинок дитячої та юнацької творчості. Кількість педагогів, які працювали з дітьми в позаурочний час, зменшилася з 50-ти до 8-ми. З 60 гуртків, творчих об’єднань, що діяли минулого навчального року, в нинішньому лишилося 15. Кількість дітей, охоплених гуртковою роботою, зменшилася майже вп’ятеро.

Чи справді таке критичне фінансове становище в Новосанжарській ОТГ?

Але й це ще не кінець реорганізаційним перетворенням.

– 21 січня цього року начальник відділу освіти райдержадміністрації Олександр Кульчинський видав наказ «Про приведення у відповідність штатного розпису», – ділиться наболілим директор Будинку дитячої та юнацької творчості Оксана Трохимчук. – Якщо вимоги цього наказу виконати сповна й привести штатний розпис у відповідність до кошторису 2019 року, то з кінця березня у позашкільному закладі залишиться лише одна посадова особа. Інших уже довелося попередити про можливе звільнення. Не лишається коштів і на оплату послуг централізованого водопостачання, телефонного зв’язку та Інтернету.

Так і хочеться нагадати керівному люду Новосанжарської ОТГ просту й зрозумілу істину: той, хто зменшує фінансування закладів освіти і культури, змушений буде збільшувати видатки на утримання поліції і в’язниць.

Чи й справді таке вже критичне фінансове становище в нашій Новосанжарській ОТГ, чи, може, керівництво селищної ради, депутати обрали оманливі пріоритети діяльності, що не відповідають справжнім інтересам і потребам людей? Аналіз запрограмованих бюджетних видатків селищної ради та виступи промовців переконливо свідчать: до використання бюджетних коштів у селищі ставляться не завжди раціонально.

Ось підсумкове узагальнення голови районної державної адміністрації Сергія Бульбахи: «… в умовах, що склалися, неприпустимо з боку голови та депутатів Новосанжарської ОТГ закладати понад 600 тис. грн у програму відзначення свят (запрошуючи заїжджих артистів і залишаючи при цьому без роботи місцевих самодіяльних митців) та понад 700 тис. грн у програму розвитку місцевого самоврядування.

Окрім того, сміливо можна було із запланованих на житлово-комунальне господарство Новосанжарської ОТГ 8 млн. грн частину виділити на зарплати працівникам закладів соціальної інфраструктури селища». В такому випадку і ЖКГ не постраждало б, і вдалося б зберегти музичну школу, Будинок дитячої та юнацької творчості, територіальний центр надання соціальних послуг, центр культури і дозвілля та бібліотеки.

Та до цих думок, пропозицій чомусь не хочуть прислухатися керівники та депутати селищної ради й діють усупереч інтересам жителів Новосанжарської ОТГ – так, як велить їм власне сумління. Що тут вдієш, своя сорочка, як кажуть, ближче до тіла.

Геннадій РОМАНЕЦЬ.

На фото: Новосанжарський БДТЮ