«Ну, за комсомол!»: як на Полтавщині відсвяткували 100-річчя ВЛКСМ

100-річчя ВЛКСМ

«Призабули, але ще пам’ятають»: таку відповідь сьогодні можна було почути на запитання щодо відзначення 100-річчя ВЛКСМ від колишніх радянських партійних і комсомольських працівників Полтавщини, чия молодість пов’язана з комсомольською роботою.

Дата 29 жовтня 2018 року, коли «ленінському комсомолу» і членами якого свого часу було тисячі полтавців, виповнилося 100 років, в Україні вже не викликає ажіотажу. Активним комсомольцям «тих років» вже за 60 років і вони згадують свою комсомольську юність намагаючись не прив’язувати спогади до політики, бо сьогодні це не лише не популярно, але й небезпечно.

ВЛКСМ – кузня кадрів для нової української буржуазії

Молодь, яка народилася в часи Незалежності, про комсомол знає рівно стільки, скільки про минуле своєї країни із історії, адже носити комсомольські значки їй не довелося. Але, як би там не було, комсомол вписав в біографію мільйонів українців свій, незгладимий рядок. Правда, якщо рядові комсомольці після заборони КПУ і її надійного резерву ЛКСМУ віддячили молодим рокам і стиха доживають віку, то більшість імен з тих, хто очолював комсомольські організації, й нині на слуху.

Усе просто: із комсомольських функціонерів 90-х років вийшли успішні бізнесмени і політики. Не гірші за своїх партійних шефів, які нині визначають політичне та економічне життя України. Тепер вони належать до української буржуазії шлях до якої їм, не в останню чергу, відкрили міцні партійно-комсомольські зв’язки. Тож, 100-річчя ВЛКСМ або «ленінського комсомолу» для них не порожній звук…

Ювілей 100-річчя ВЛКСМ таки відзначили, але без помпи…

І все ж, столітній ювілей наймасовішої, як в СРСР, так і в Україні, молодіжної організації, відзначили скромно і майже не помітно. Причин для цього дуже багато… Полтавські колишні комсомольські і партійні функціонери, які такими стали завдяки комсомолу, приміром, днями брали участь у відзначенні столітнього ювілею ВЛКСМ у Києві. Захід вийшов майже камерним і напівпідпільним.

 

Принаймні, один із його учасників –

Олександр Масенко про 100-річчя ВЛКСМ
Олександр Масенко – перший секретар Полтавського обкому КПУ. Фото з Інтернету.

, в своєму коментарі «ПП» не захотів називати місце, де в столиці збиралися колишні високопоставлені комсомольці. Але про ювілей комсомолу нинішній перший секретар Полтавського обкому КПУ (цей пост він посідає з 1997 року – авт.) говорив охоче. Нині він проживає в рідній Оржиці і про події в обласному центрі дізнається більше з новин. Скаржиться на здоров’я і не погоджується, коли його називають секретарем підпільного обкому КПУ, відповідаючи, що «компартію України ніхто не забороняв…».

«Дякую за поздоровлення з ювілеєм 100-річчя ВЛКСМ (комсомолу – авт.), добре, що пам’ятаєте цю дату… Ні, сьогодні у Полтаві і на Полтавщині ми не будемо організовано відзначати це свято. Самі розумієте, які нині часи…, – відповів О. Масенко на запитання щодо відзначення комуністами та комсомольцями свята. – Ми брали участь в урочистостях, присвячених 100-річчю комсомолу в Києві, де з цієї нагоди збиралися 26 жовтня. А от де саме збиралися, не скажу…».

Удовиченко про 100-річчя ВЛКСМ
Депутат Полтавської облради Олександр Удовіченко. Фото автора.

І все ж, в Полтаві колишні комсомольці ювілей своєї організації відзначили, про що «ПП» розповів колишній секретар комітету комсомолу Полтавського алмазного заводу, згодом перший секретар Октябрського РК ЛКСМУ, а потім і перший секретар Полтавського обкому ЛКСМУ депутат Полтавської облради Олександр Удовіченко.

«Так, відзначали, – відповів він на запитання щодо річниці ВЛКСМ. – 28 жовтня колишні комсомольські активісти збиралися у Полтаві біля пам’ятника Лялі Убийвовк. Це традиційне місце збору. Ні, нам ніхто не заважав… Захід провели оперативно. Тож, 29 жовтня в Полтаві вже не буде заходів з нагоди 100-річчя ВЛКСМ…».

Матковський про 100-річчя ВЛКСМ
Ілюстрація з сторінки А. Матковського
Матковський про 100-річчя ВЛКСМ
Андрій Матковський, депутат Полтавської міськради. Фото автора.

Не лишився осторонь свята і колишній перший секретар Київського райкому ЛКСМУ Полтави (1988-1990 р.р.), депутат Полтавської міськради Андрій Матковський. Колишній секретар міськради, а згодом Полтавський міський голова, Андрій Всеволодович сьогодні привітав своїх однодумців по комсомолу з 100-річчя ВЛКСМ із власної сторінки у «Однокласниках». Вийшло зворушливо і щиро. По-комсомольському…

Олександр Брусенський