Обираючи між збереженням сім’ї й збереженням субсидії, люди обирають… субсидії

нарахування субсидії 2018

«ПП» інформувала про нові (значно суворіші) правила нарахування субсидії. Наприклад, тепер усі доходи членів родини незалежно від того, де вони мешкають, сумуються. Якщо ж хтось офіційно не працює, йому нараховують віртуальний дохід у розмірі трьох прожиткових мінімумів (5286 грн на людину)…

Подвійна арифметика

Поширена ситуація: молоде подружжя не має свого житла й винаймає квартиру, при цьому кожен зареєстрований у своїх батьків.

остнанні нововведення при нарахування субсидії 2018

Раніше для нарахування субсидії батькам достатньо було заручитися свідченнями сусідів і подати відповідний акт про те, що діти з ними не живуть. Відповідно, в сукупний дохід батьків не враховувався дохід дітей. А це автоматично відкривало шлях до нарахування субсидії, адже всім відомо, які статки в українських пенсіонерів. Але тепер щоб довести, що діти справді проживають окремо, необхідно надати до відділів із нарахування субсидії договір оренди квартири, яку знімають молоді.

Такий договір в Україні, де майже все в «тіні», ще не прижився. Господарі квартир переважно вимагають плату «з рук у руки». А без договору оренди житла посадовці вважають, що дорослі діти живуть разом з батьками. І що характерно: тепер доходи молодих (як чоловіка, так і дружини) приплюсують до доходів обох батьків – і чоловіка, й дружини. Ось така подвійна арифметика, тож у результаті замість нарахування субсидії можна отримати від держави дулю…

Українська влада вирішила будь що скоротити кількість «субсидіантів»

І підтверджує це статистика. Так, у першій половині 2018 року українцям було призначено субсидій для відшкодування витрат на оплату комунальних послуг на суму 553,7 млн. грн. Це у 4,5 рази менше, ніж за такий же період 2017 року. На Полтавщині кількість родин, які отримують субсидії, вже цього року може скоротитися на 100 тисяч.

У Кременчуці справжній бум розлучень…

нарахування субсидії 2018 і збільшення розлучень

«Проти лому немає прийому», – кажуть у народі. І все ж прийоми, які допомагають отримати нарахування субсидії навіть тоді, коли на них не виникає права, таки існують. Щоб не залишитися на самоті з ненажерливими комунальниками, особливо в опалювальний період, коли різко зростають комунальні платежі, полтавці вдаються до найрізноманітніших способів. Приміром… розлучаються. Так, саме розлучаються, щоб ціною фіктивного (сподіваємося) розвалу сім’ї не втратити право на субсидії, без яких просто не вижити.

Таку тенденцію помітили наші кременчуцькі колеги. Як повідомляє тамтешнє видання «Вісник Кременчука», за даними міського відділу реєстрації актів цивільного стану з середини травня до середини червня 2018 року зареєстрували понад 180 розлучень. Це вдесятеро (!) більше, ніж зазвичай для цієї пори року. Журналісти пов’язують це саме з намаганнями кременчужан зберегти субсидії. Причому, як повідомляють журналісти газети, лише 23 травня 2018 року в наддніпрянському місті заяви про розлучення подали 25 родин.

Чи справді у гонитві за державною допомогою жителі Кременчука ладні зруйнувати сімейне життя? Достеменної відповіді на це в РАЦС не надають, адже, зрозуміло, що ніхто з тих, хто подає заяву про розлучення, не вказує як мотив нарахування субсидії. Але якщо зважити на те, що під загрозою залишитися без допомоги держави на Полтавщині опинилося майже 100 тисяч родин, такий сценарій цілком можливий.

– Торік на Полтавщині субсидію отримували 369 тисяч сімей. Цього року, за нашими попередніми підрахунками, допомогу отримуватимуть 270 тисяч домогосподарств. Це сім’ї, які складаються з непрацездатних, пенсіонерів, отримувачів державної соціальної допомоги і осіб, які підлягають державному страхуванню, – інформувала в травні 2018 року директор обласного департаменту соціального захисту Людмила Корнієнко.

Чи вплине розлучення на порядок нарахування субсидії?

Людмила Корнієнко про нарахування субсидії
Л. Корнієнко. Фото автора.

Чи справді фіктивне розлучення може врятувати нарахування субсидії? Схоже, що так. Одне із завдань розлучення – врегулювати квартирне питання, яке, як писав класик, завжди псувало радянських людей. І нині воно все ще перешкоджає багатьом добрим намірам українців.

Якщо подружжя розлучилося, то «колишні» можуть не вказувати в деклараціях доходи своїх коханих. Шпаринка доволі вузька, але, як бачимо, її сповна використовують, щоб зберегти субсидії.

Правда, директор Департаменту соціального захисту населення Полтавської ОДА Людмила Корнієнко до припущення кременчуцьких журналістів поставилася досить скептично й заявила, що не бачить зв’язку між розлученнями і нарахуванням субсидії.

– Так, законодавство передбачає, що при нарахуванні субсидії враховується дохід сім’ї. Навіть, якщо члени родини мешкають у різних місцях. Тобто навіть якщо зареєстровані окремо, все одно дохід враховується. Але це має задекларувати сам одержувач субсидії, – уточнила Л. Корнієнко. – А якщо розлучилися, то за цивільним законодавством це вже не вважається спільна родина.

Але я не думаю, що розлучення пов’язані з субсидіями. У нас даних про те, що розлучаються заради отримання субсидій, немає. Крім того, при всіх органах влади створюються комісії щодо нарахування субсидії. І саме їм надано право в окремих випадках призначати субсидії. Приміром, якщо в родині щось сталося. Але, повторююся, я не бачу зв’язку між розлученнями та призначенням субсидій.

Олександр Брусенський