Одноосібники, як і при «Совєтах», знову муляють очі владі

Стосунки між тими, хто має земельні паї, та владою, яка хоче контролювати їх використання, традиційно час від часу виносять на порядок денний. Схоже, з цим нічого не поробиш, бо для більшості людей, які мають паї, особливо сільських пенсіонерів, земля є єдиним капіталом і єдиним джерелом прибутку. Та якщо ті ж пенсіонери змирилися, що їхню землю обробляє хтось інший, то люди працездатного віку воліють самостійно розпоряджатися паями. У чиновницьких кабінетах для них навіть придумали визначення: одноосібники. Цікаво, що так за радянських часів називали тих, хто не поспішав у колгоспи й самотужки працював на своїй землі.

Кому загрожують непідконтрольні «одноосібники»

На Полтавщині, як і скрізь в Україні, вже сформувався своєрідний клас місцевих «латифундистів» із числа тих, хто орендує в селян тисячі гектарів землі. Латифундисти» роблять усе можливе, щоб не випустити зі своїх рук землю-годувальницю, тож власникам земельних паїв дедалі важче повернути свою землю після закінчення її оренди.

На Полтавщині останнім часом простежується стійка тенденція: власники земельних паїв прагнуть обробляти їх самотужки, а не здавати в оренду. Це не подобається не лише тим, хто мусить повернути землю її власникам і, отже, позбутися прибутків, але й місцевій владі.

Щодо перших усе зрозуміло. Фермери й хазяї великих агрохолдингів не поспішають розставатися з земельними наділами, адже це їхній бізнес. А от чому влада, зокрема на Полтавщині, невдоволена тими, хто вирішив самотужки обробляти свої наділи?

Викликають невдоволення одноосібники й нині. Зокрема, коли пручаються передачі своєї землі в оренду місцевим фермерам або заїжджим «латифундистам». Усе через те, що нібито працюють у тіні, не сплачуючи податків. У кращому випадку платять податок на землю в сумі 120 грн за гектар на рік.

У той час, коли фермери платять державі понад 900 гривень податку за кожен гектар. Тож, як вважають у Полтавській ОДА, де нещодавно провели спеціальну нараду з питань земельних відносин у регіоні, одноосібники не лише не поповнюють бюджет, але більшість із них не працюють на своїй землі, передаючи паї в оренду іншим без оформлення договорів. Ті «інші» так само не сплачують податків, бо формально не мають договорів оренди…

– Проблемою залишається відсутність чітких договірних стосунків між власниками землі та користувачами. Не сплачуються податки з прибутку, тому надходження до бюджетів гальмується, – бідкався на нараді начальник головного управління Держгеокадастру в Полтавській області Вадим Чувпило.

Одноосібники допекли: влада перевірить два райони

Ситуація з одноосібниками, які не хочуть передавати свої земельні паї законним шляхом в оренду фермерам або «латифундистам», схоже, загострилася настільки, що обласна влада почала шукати шляхи впливу на некерованих і непідконтрольних одноосібників. І навіть заговорила про корупцію в земельних відносинах. Голова Полтавської ОДА Валерій Головко запропонував провести моніторинг використання земельних ресурсів у районах області, щоб виявити випадки незаконного використання землі або її обробітку за мінімальну ставку.

– Знаємо випадки корупційних схем у Кобеляцькому і Решетилівському районах. Саме з них і розпочнемо перевірку, – заявив очільник регіону. – Тож ставимо собі завдання протягом місяця зробити в Кобеляках моніторинг і ревізію на предмет земельного обробітку. Зробити це треба для того, щоб показати громадам, які великі кошти втрачають місцеві бюджети.

Голову Кобеляцької РДА Тамілу Шевченко це не налякало Під час відеоконференції вона заявила, що навпаки буде задоволена, якщо в районі перевірять стан земельних відносин, бо проблем у цій царині хоч греблю гати.

Ініціативу перевірити стан земельних відносин у двох районах, зокрема й у своєму рідному Решетилівському, привітав і голова Полтавської облради Олександр Біленький. Йому теж не подобається, що чимало землі «гуляє» поза правовим полем і земельні паї одноосібників обробляються без укладання договорів. А, отже, і без сплати до бюджету податків.

«Ми домовили, що на території Решетилівського та Кобеляцького районів протягом вересня системно працюватиме робоча група із залученням профільних фахівців, контролюючих (ДФС) та правоохоронних органів! За підсумками заходів зробимо висновки про діяльність конкретних посадових осіб та власників земельних ділянок!», – написав у Фейсбуці одразу після засідання голова облради.

До речі, як заявив на нараді директор департаменту агропромислового розвитку Полтавської ОДА Сергій Фролов (із нагоди Дня Незалежності Указом президента України йому присвоєно почесне звання «Заслужений працівник сільського господарства України» – авт.), майже 71% сільськогосподарських угідь Полтавщини – землі приватної власності. 2018 року селяни та сільськогосподарські підприємства області уклали понад 280 тисяч договорів оренди землі.

– Станом на 1 серпня 2018 року підприємства виплатили вже понад мільярд гривень за оренду землі. Це майже 37% від суми, передбаченої у договорах. Полтавщина нині перша область в Україні з виплати орендних коштів, – поділився з учасниками наради С. Фролов.

За його словами, найвищий рівень розрахунків за оренду землі спостерігається в Машівському, Новосанжарському та Миргородському районах. Попри це, використання сільськогосподарських угідь області потребує проведення аудиту, вважає Сергій Фролов. Це дозволить отримати прозору картину, скільки на Полтавщині є приватної, державної та комунальної землі, й скільки за її використання надходить податків. Отже, одноосібників невдовзі потурбують?

Довідка «ПП»:

За статистичними даними станом на 22 січня 2018, торік кількість укладених договорів оренди земельних паїв становила 294,0 тисячі. Сільськогосподарські підприємства за 2017 рік виплатили власникам землі 3294,2 млн грн орендної плати, що становить 102,3% від суми, передбаченої договорами оренди землі. При цьому середня сума виплаченої орендної плати за один гектар орендованої землі на Полтавщині складає 3154 грн. А середній розмір орендної плати за земельні паї по області складає 8,9% вартості землі, визначеної відповідно до законодавства.

Олександр Брусенський
Одноосібники. Плакат 30-х років. Ці слайд-шоу демонстрували під час наради в ОДА. Фото автора