Скандал у Полтавській облраді: депутати поскаржилися на О. Біленького до НАБУ й ДБР

Засідання комісії з питань бюджету та управління майном. Фото зі сторфнки І. Степаненко у Фейсбуці.

Протистояння частини членів постійної депутатської комісії з питань бюджету та управління майном із головою Полтавської обласної ради Олександром Біленьким почалося невдовзі після того, як у лютому 2019 року детективи Національного антикорупційного бюро висунули підозри в хабарництві голові Полтавської ОДА Валерієві Головку та деяким посадовцям адміністрації.

«По суті, НАБУ вперше в новітній історії України розкрило і задокументувало злочинне співтовариство, що складалося з вищих чиновників ОДА, зі злочинними зв’язками в керівництві обласної ради. І хоча в розкритих для громадськості документах НАБУ прізвища керівників Полтавської облради (поки) не фігурують, це – лише питання часу, – йдеться в публікації національного антикорупційного порталу «АНТИКОР». – Тому що злочинна діяльність Головко і Ко не могла здійснюватися без особистої участі голови Полтавської облради Олександра Біленького і недавно відстороненого своїми ж колегами голови бюджетного комітету Полтавської облради Миколи Бондаря.

Саме останні два «розписували», затверджували і підписували документи облради, які регламентують ті чи інші бюджетні витрати. Натомість отримували додаткові асигнування з обласного бюджету для вибудовування своїх «феодальних» анклавів у Решетилівському та Лохвицькому районах і преференції для підконтрольного їм бізнесу».

Не міг діяти без допомоги О. Біленького

Микола Бондар
Відсторонений голова бюджетної комісії М. Бондар.
Фото ІВ «Полтавщина».

Нарікання на роботу (точніше, бездіяльність) Миколи Бондаря лунали від депутатів давно. Він буцім не проводив засідання комісії, всі питання вирішував кулуарно тощо. Тож 23 березня 9 членів комісії (а всього до її складу входить 14 депутатів) тимчасово відсторонили М. Бондаря від обов’язків голови та доручили керівництво комісією заступниці голови Ірині Степаненко.

Голова облради Олександр Біленький одразу ж виступив із заявою, в якій назвав це рішення незаконним та наголосив: «Переобрання голови комісії – це виключна компетенція обласної ради, яка здійснюється нею за поданням голови ради».

З головою чи без, та бюджетна комісія почала активно діяти. Правда, на засідання, які скликають «революційні» депутати, частина їхніх колег (зокрема й М. Бондар) не з’являється. Ігнорують їх і посадовці ОДА, яких депутати викликають на комісію для звітів, і апарат облради. Але активні члени комісії (а їх більшість – восьмеро) на це не зважають.

Передусім вони вирішили перевірити використання коштів обласного бюджету. Невідомо, чи сумніви щодо нецільового використання коштів у них з’явилися після розслідування НАБУ, чи певні підозри виникали й раніше, а після відсторонення В. Головка депутати враз «посміливішали»… Однак те, що останнім часом «нарили» члени комісії, відверто шокує.

Депутати не знали, за що голосують

У попередньому номері «ПП» ми публікували інформацію Полтавської ОДА про ремонт сесійної зали обласної ради. Нагадаємо: в ній директор Департаменту будівництва, містобудування і архітектури та ЖКГ облдержадміністрації Тимофій Голбан (який теж фігурує в розслідуванні НАБУ) переможно звітує про те, що основні ремонтні роботи виконані на 90%. І жодного слова про те, скільки освоєно коштів. Так от, члени бюджетної комісії порахували, що на ремонт сесійної зали з обласного бюджету було виділено понад 50 млн. грн, а підрядник освоїв лише 26 млн.

Цікаво, що спочатку депутати обласної ради ухвалили рішення про встановлення в сесійній залі системи голосування «Рада». І все. Але поступово ця ідея обростала все новими й новими доповненнями. Відповідно з бюджету постійно виділялися додаткові кошти. При цьому, як наголосив член бюджетної комісії В. Щуров, рішення були настільки завуальованими («внести доповнення до пункту такого-то такого-то рішення»), що депутати навіть не знали, за що голосують. Нерідко зміни до бюджету сесія облради ухвалювала єдиним пакетом документів.

асідання комісії з питань бюджету та управління майном.
Засідання комісії з питань бюджету та управління майном. Фото зі сторфнки І. Степаненко у Фейсбуці.

Замовником проекту капітального ремонту сесійної зали виступив голова обласної ради Олександр Біленький. Попередньо фахівці Департаменту будівництва мали б обстежити залу та інформувати депутатів про доцільність тих чи інших робіт. Але цього не сталося. Отож зараз невідомо, чи доцільно було, наприклад, зривати в залі підлогу або замінювати всі меблі. На думку І. Степаненко, крісла, столи, комп’ютери були в цілком задовільному стані й могли ще слугувати депутатам.

Як виявили члени комісії, Департамент не контролював виконання робіт, не моніторив цін. При цьому справно отримував певний відсоток коштів на зарплату своїх фахівців. Хоча вони й без того отримують зарплати з бюджету.

Олександр Біленький «Сам себе перехитрив»

Ми оприлюднюємо попередні результати лише одного розслідування депутатської комісії. Крім ремонту сесійної зали, у виднокіл депутатів потрапила діяльність низки комунальних підприємств, які раптом стали збитковими, а також «перекроювання» Перспективного плану формування територій громад Полтавської області (про що ми інформували в одному з попередніх номерів).

Олександр Біленький
Голова облради О. Біленький. Фото О. Брусенського.

Хотілося б звернути увагу на те, як відреагував на «надмірну цікавість» членів бюджетної комісії голова облради Олександр Біленький. Йому недарма закидають у командно-адміністративних методах керівництва. Цього разу він вирішив, наче колоду карт, перетасувати склад депутатських комісій.

23 квітня відбулося засідання президії обласної ради, на якому Олександр Біленький запропонував внести зміни до складу бюджетної комісії, зокрема вивести з її складу І. Степаненко, В. Щурова, В. Бабака. Про таку ініціативу не знали ні голови фракцій, ні самі депутати. Члени президії обурилися відвертим порушення законодавства й відхилили пропозицію.

Самі ж члени бюджетної комісії, дізнавшись, як без їхньої згоди та відома їх хотіли «перекинути» в інші комісії, розцінили це як відвертий тиск голови облради. Тому подали заяву до НАБУ та ДБР про перевищення О. Біленьким службових повноважень.

За два дні, 25 квітня, мало відбутися спільне засідання трьох комісій: регламентної, з питань ПЕК та бюджетної. Однак «революційна» більшість бюджетної комісії на нього не з’явилася, бо не встигла обговорити питання порядку денного. Представникам інших комісій, які зібралися на спільне засідання, не пояснили, що бюджетна комісія не має кворуму, отже, засідання є нелігітимним і не може ухвалювати якихось рішень. Депутати обурилися, що керівниця апарату облради О. Черкас, підіграючи О. Біленькому, «дипломатично» промовчала про це. І тепер вимагають її звільнення.

«Паніка Біленького призвела до «сам себе перехитрив». Олександр Біленький учергове ввів в оману депутатів, маніпулюючи ними», – коментує події в облраді член постійної комісії з питань ПЕК та використання надр Володимир Савченко.

«Тепер питання, які розглядали на цьому зібранні, намагатимуться винести на сесію, що відбудеться 3 травня. Але всі рішення мали пройти відповідні комісії. Голосування за них буде незаконним», – додає Ірина Степаненко.

Справді, 3 травня в Миргороді (бо в сесійній залі й досі триває ремонт) відбудеться пленарне засідання 25-ї сесії облради. Схоже, на ній буде гаряче. Принаймні, на одностайний «одобрямс» Олександр Біленький не розраховувує.

Зінаїда МАТЯШОВА.