Олесь Гончар: «Тільки коли працюю-живу»

Олесь Гончар

Олесь Гончар – літературний критик і письменник, громадський діяч, Герой України і Герой Соціалістичної праці.3 квітня в Державному архіві Полтавської області відкрили фотовиставку, присвячену 100-річчю від дня народження українського письменника.

Працівники Державного архіву Полтавщини представили увазі відвідувачів фотографії та фотокопії документів, котрі розповідають про головні вехи життєвого шляху відомого майстра літературного слова, нашого земляка Олеся Терентійовича Гончара.

Дитячі роки майбутнього письменника, чиї твори увійшли до класики світової літератури, пройшли на Полтавщині в Кобеляцькому районі, де Олесь Гончар після смерті матері виховувався у бабусі і дідуся і де пішов до школи. Саме тоді, 1927 року, йому – за народженням Олександру Біличенку, змінили прізвище на Олеся Гончара (дівоче прізвище його матері).

Олесь Гончар ніколи не поривав зв’язків із рідною Полтавщиною

З-під пера О. Гончара вийшло багато творів, котрі принесли йому славу, як письменнику – «Людина і зброя», «Прапороносці», «Тронка», «Земля гуде», «Собор» тощо. Олесь Гончар ніколи не поривав зв’язків із Полтавщиною, куди часто приїжджав. Земля, яка стала йому рідною, все життя надихала великого письменника, надавала творчої наснаги, а полтавці цінували талант свого великого земляка.

Олесь Гончар

«Сила письменника полягає в тому, щоб уміти показати людські відносини і проблеми. У центрі творів О. Гончара – драматизм, прагнення достукатися до читача через призму основних людських цінностей, – характеризував творчість майстра художнього слова заступник директора Державного архіву Полтавської області Тарас Пустовіт на відкритті виставки.

Виставка складається з трьох розділів, котрі розповідають про найголовніші сторінки в біографії О. Гончара. Її організаторам вдалося розшукати унікальні документи – копії актового запису про народження Олександра Біличенка (Гончара) з метричної книги Покровської церкви с. Кам’янка Катеринославської губернії, фото батьків літератора, та його бабусі. На фото (1938 рік) – Олесь Гончар – вже студент Харківського університету тощо.

Олесь Гончар

Окремий розділ виставки присвячений документам, які розповідають про перебування письменника на Полтавщині. Як відомо, Олесь Гончар багато років підтримував зв’язок із земляками. У тому числі – керівниками області та місцевими літераторами: Ф.Т. Моргуном, П.П. Ротачем, О. Юренком, О. Чучею, О.І. Ковінькою тощо. Поміж документів, які представлені на виставці, матеріали, в яких розповідається про роман О. Гончара «Собор» – обкладинка першого видання «Собору» (1968 рік), листи письменнику, відгуки про роман у місцевій пресі, його листи тощо.

Олесь Гончар
Валентина Гудим

Участь у відкритті виставки взяли директор Державного архіву Полтавської області Валентина Гудим, керівник обласного товариства «Просвіта» Микола Кульчинський, студенти полтавських навчальних закладів тощо.

Олександр Брусенський

Фото автора