Ольга Літус: «Моя мета – уславити своїм мистецтвом аграрну Україну…»

Ольга Літус

Ольга Літус переконана: меж для творчої фантазії людини не існує. Нашим землякам доля подарувала зустріч із Заслуженою майстринею народної творчості полтавкою Ольгою Літус. Полтавці мали щастя побачили її дивні доробки і зайвий раз упевнитися в тому, що не існує перешкод, які могли б стати на заваді уяві і вмілим рукам, що творять справжні дива з того, на що ми, заклопотані буденними справами, не звертаємо уваги або просто викидаємо на смітник…

9 березня в полтавській Галереї мистецтв відкрилася виставка робіт полтавської мисткині Ольги Літус. Її твори – флора – мозаїчні панно, які підкоряють глядачів не лише гамою кольорів та оригінальним творчим задумом, навіяним українським фольклором, але й технікою виконання.

Ольга Літус

Майстриня з обласного Ольга Літус центру вже понад 15 років створює унікальні картини, основою для яких слугують… кісточки плодів айви, абрикоса, аличі, вишні, калини, винограду тощо.

Художниця використовує і насіння проса, гречки, огірків, динь, кавунів. А відколи в Полтаві науковці місцевої аграрної академії почали вирощувати реліктову рослину гінкго білоби, вона з успіхом використовує і її насіння. До речі, розповіла Ольга Літус журналістам, сьогодні в Полтаві є вже 44 таких рослини. Гінкго білоби прижилася в нашому місті завдяки наполегливій селекційній роботі доцента Полтавської державної аграрної академії Віктора Самородова, який охоче ділиться з художницею насінням цього дуже рідкісного дерева.

Ольга Літус

Свою виставку самодіяльна художниця приурочила до 204-ї річниці від дня народження Т.Г. Шевченка, чиї твори лягли в основу ідеї створення багатьох її дивних картин. Проте, власне, картинами у звичному розумінні, роботи О. Літус назвати важко, адже всі вони народилися не лише з нетрадиційного матеріалу, але й дивують технікою виконання. Яку, до речі, полтавська художниця, практична єдина в Україні поміж майстрів народної творчості, запатентувала і отримала авторське свідоцтво. А 2016 року її роботи потрапили до Книги рекордів України як такі, що не мають аналогів.

Ольга Літус

Кожна картина-панно мисткині набрана з попередньо оброблених за спеціальною авторською методикою кісточок плодів або насіння. Причому, їх половинки не просто приклеєні до основи картини, а під кутом у 30-45 градусів. Саме ця техніка виконання і стала приводом для того, щоб в українському Департаменті інтелектуальної власності полтавській художниці видали патент.

Ескізи до своїх творі майстриня Ольга Літус розробляє власноруч.

У нагоді стала художня освіта й те, що ще з дитинства Ольга Літус захоплювалася малюванням. Але шлях до творчості «для душі» художниця долала дуже довго, адже після закінчення кооперативного технікуму та Полтавського кооперативного інституту чимало років їй довелося займатися буденними справами, дуже далекими від творчості. Коли на роботі дізналися про захоплення малюванням скромного товарознавця, дівчину направили на навчання до республіканської Школи декораторів-товарознавців у Тернополі, де вона вчилася оформлювати вітрини. А потім працювала професійним художником-оформлювачем вітрин магазинів, ательє тощо.

Ольга Літус

Перша її виставка відбулася в Національному музеї літератури України в Києві, коли авторка незвичних робіт вже вийшла на пенсію. Роботи полтавської мисткині там побачив тодішній міністр АПК України Юрій Мельник. Він запросив О. Літус взяти участь у сільськогосподарській виставці, яка проходила в Берліні у 2009 році. Роком пізніше її роботи знову милували око жителів цього німецького міста. На згадку про ті виставки полтавка зберігає листа Посольства України в Німеччині, в якому дипломати дякують їй за участь у виставках.

Ольга Літус презентувала свої роботи на міжнародних виставках.

Художниця виставляла свої творчі доробки і на міжнародній виставці «Вишиванка і авторське рукоділля» в Києві, де Україну репрезентували лише вона та майстриня-килимарниця з Решетилівки. Побачили дивні твори полтавської майстрині і у Франції…

Як зізналася мисткиня представникам ЗМІ, її скромна пенсія не передбачає витрат на творчість. Тож, без підтримки друзів і людей, котрі цінують народне мистецтво, вона не змогла би реалізувати свої творчі задуми, бо сьогодні матеріали для художньої творчості коштують дуже дорого.

Ольга Літус

Перед відкриттям виставки О. Літус познайомила присутніх із своїм покровителем депутатом Полтавської облради Валерієм Прядком. Завдяки йому, наголосила художниця, вона має не лише матеріали для роботи, але й свою майстерню. А до того їй доводилося працювати у власній квартирі, де запахи фарб, ацетону, розчинників тощо буквально «виживали» її мешканців. Про технічну сторону своєї творчості майстриня ділиться без зайвих емоцій. Незвичне хобі забирає дуже багато часу. Приміром, картину розміром 43+43 см вона створювали протягом місяця, працюючи щодня по 13 годин…

На сьогоднішній виставці «Зацвіла в одлини Червона калина…» Ольга Літус представила на суд своїх шанувальників 34 картини. Сюжети багатьох з них навіяні творами Т.Г. Шевченка.

«Я вважаю, що Бог людині нічого зайвого не дає, і все треба використовувати для творчості. Я не можу з’їсти вишню чи сливу й викинути кісточку: все використовую для творчості. Моя мета – прославити Бога. За ті всі рослини, які він нам послав, за те насіння, з яких виконані всі ці панно. Я хочу прославляти аграрну Україну – Полтавщина це сільськогосподарська область і не може бути такого, щоби в Україні не було мистецтва, не пов’язано з сільським господарством. Це творчість, яка не має жорстких рамок і обмежена лише фантазією та навичками і мотивами українського фольклору…», – констатувала Ольга Літус.

Олександр Брусенський
На фото 1: Ольга Літус
Фото автора