Районні ради Полтавщини – проти плати за розподіл газу

відмінити плату за розподіл газу

Засідання Лохвицької районної ради 20 лютого пройшло у присутності громадських активістів. Майже півсотні жителів міст і сіл району зібралася під райрадою, щоб спонукати місцевих депутатів до впливу на уряд і президента і відмінити плату за розподіл газу. (Див ПП : “Дві платіжки за газ обурили населелення”)

Активісти зайшли до зали засідань, не всім вистачило вільних місць, стояли у дверях. Гості виголошували перед депутатами емоційні промови про несправедливість плати за транспортування газу, про те, що багато людей не в змозі понести ще один фінансовий тягар. Обурювалися, що живуть на землі, де розташовані сотні свердловин, добування вагомо впливає на довкілля і здоров’я людей. Проте за газ платять так само, як і жителі інших регіонів. (Див ПП: “Депутати не дозволили добувати газ за 550 м від житла”)

– Ми приймаємо рішення про те, що входить у наші повноваження, – відповідає на запитання голова райради Анатолій Храпаль. – Сьогодні всі райони приймають звернення до прем’єр-міністра і президента України, щоб вони вплинули на плату за транспортування газу. Громадяни звернулися до Гадяцької, Зіньківської, Пирятинської та інших районних рад. Так само буде приймати рішення й Полтавська обласна рада. Тільки гуртом ми можемо вплинути на дане питання.

– Якщо місцеві ради направлять такі звернення, їх у кращому випадку пожмакають і викинуть, – виголошує думку громади депутат Лохвицької міськради Анатолій Білан. – Що ми будемо робити далі? Чому сумарна плата за газ після введення плати за транспортування стає більшою? Чому ці прості люди будуть змушені фінансувати незрозумілі компанії? Яким буде наш наступний крок, якщо нас ніхто не почує?

Анатолій Білан спонукає Лохвицьку громаду відмінити плату за розподіл газу
Анатолій Білан висловлює думку громади.

Безліч депутатів проти плати за розподіл газу

Анатолій обурювався діями нинішньої влади, більшості депутатів Верховної Ради від «Слуги народу», які допустили плату за розподіл.

– Дуже гарний спіч, але ми не являємся тією організацією, яка встановлює ціни, – намагається охолодити активістів голова РДА Володимир Рязанов. – Як нам поступать у рамках закону? Які Ваші пропозиції?

Депутат райради Василь Бабій нагадав колегам, що разом із керівником Лохвицької філії ПАТ «Полтавагаз» Сергієм Лихварем на засіданні депутатської комісії вони обговорювали можливість створення районного комунального газорозподільного підприємства. Якщо це реально, воно могло б здійснювати розподіл за меншу ціну, яка у різних газопостачальників України дуже сильно відрізняється.

Петро Чорний запропонував організувати в РБК збори, де людям би розтлумачили, чому так несправедливо береться плата. А також нардеп Максим Березін від «Слуги народу», якого обрав наш мажоритарний округ (і якого в Лохвиці за час депутатства бачили всього пару разів), та Сергій Лихвар.

– Вихід є, але для цього потрібна воля наших керівників, підтримка юристів і економістів РДА, – спонукає керівників до дії депутат Сергій Грибовод. – Треба звертатися до суду й довести, що газопроводи в нас найкоротші в Україні, а платимо ми чи не найбільше. Газ, який отримуємо ми, виділяє на 40% менше калорій, ніж той, який отримують споживачі у інших регіонах. Я 4 роки тому здавав газ на аналіз. Вийшло 6 тис. кілокалорій на кубометр – це нижче або на грані норми, бо, наприклад, у Києві – 10 тис. Це місцевий газ. Підприємства-постачальники відбирають із добутого газу пропан, бутан, пентан, гексан і залишають метан. Краще тим жителям Лохвицького району, які отримують газ із транзитних великих газопроводів, наприклад, «Уренгой – Помари – Ужгород», він калорійніший.

Чи можливо відмінити плату за розподіл газу

Щоб слова Грибовода були зрозумілі усім читачам, нагадаємо інформацію зі шкільного курсу органічної хімії. Основний компонент природного газу – вуглеводень метан СН4, якого там зазвичай 85–95%, також він містить етан С2Н6, пропан С3Н8, незначні домішки бутану С4Н10, пентану С5Н12, гексану С6Н14, кисню, азоту, СО2, сполук сірки та інших речовин. Добутий із-під землі газ перед подачею в оселі очищують, підготовляють. Під час повного згоряння вуглеводні сполучаються з киснем повітря, утворюється вуглекислий газ і вода (СН4+2О2=СО2+2Н2О+тепло, світло). Теплота згоряння метану нижча, ніж етану, пропану, бутану, пентану, гексану. Адже за однакових умов у однакових об’ємах міститься однакова кількість молекул газу. Отже, у тому ж об’ємі бутану – вдвічі більше атомів карбону С і гідрогену Н, які окислюються й виділяють тепло. Таким чином кубометр пропану при згоряння виділяє майже втричі більше тепла, ніж кубометр метану. І газ, у якому високий вміст метану, менш вигідний для споживача, ніж той, де багато етану, пропану, бутану…

відмінити плату за розподіл газу
Лохвичанка Уляна Верзілова (у задньому ряду зліва) запевняє, що пенсіонерам іще один платіж не під силу.

ПАТ «Полтавагаз» регулярно оприлюднює на сайті результати дослідження складу та теплоту згоряння газу, який отримують споживачі в різних районах. Нижча теплота згоряння змінюється в межах 8000–8250 ккал/м3, тобто є вищою на 9–14%, ніж передбачено нормою – 7600 ккал/м3. От тільки аналізи й вимірювання ці проводить лабораторія ПАТ «Полтавагаз». Автор обдзвонив кілька причетних до добування газу підприємств, які мають лабораторії, але повсюди відмовляли на прохання зробити неупереджений аналіз.

Храпаль і Рязанов запропонувати всім бажаючим не галасувати, а подати в райраду конкретні письмові пропозиції, що робити. Депутати одноголосно прийняли звернення до президента, прем’єр-міністра, Антимонопольного комітету, нардепа Березіна з проханням відмінити плату за розподіл природного газу для населення.

Наступного дня аналогічне рішення прийняла й Лохвицька міська рада.

Олег ДОЛЕНКО.

Фото автора