Як молода дівчина зуміла залучити чималі кошти для ОСББ

ОСББ

Хоча Закон України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» ухвалений парламентом ще у 2002 році, станом на 2019 рік тільки 12% багатоквартирних будинків у Полтавській області отримали статус ОСББ.

За такої динаміки знадобиться ще 100 років для створення ОСББ в усіх багатоквартирних будинках області! Хоча чимало мешканців нарікають, що не знають, куди ЖЕДи чи управляючі компанії використовують зібрані з будинку кошти.

Ця проблема характерна для всієї країни. В Україні ОСББ становлять лише 18% від загальної кількості будинків, у той час, як у ФРН – 35%, а у Франції – 40%. Процес іде повільно з кількох причин.

Це і патерналізм мешканців будинків, котрі вважають, що хтось, а не вони мають вирішувати проблеми утримання будинку, і небажання брати на себе відповідальність, і млява підтримка ОСББ з боку держави. У результаті відбувається погіршення стану житлового фонду, проживання є некомфортним, а витрати на комунальні послуги становлять досить суттєву частку сімейних бюджетів.

ОСББ – спільнота громадян для управління багатоповерховим будинком

Валентина Таценюк - голова ОСББ «Троїцьке
Валентина Таценюк – наймолодша голова ОСББ «Троїцьке

Ініціаторам створення ОСББ часто бракує знань, наполегливості, підтримки, а після перших невдач у них надовго опускаються руки. Утім, на Полтавщині є позитивний досвід створення та функціонування ОСББ. Адже саме після створення ОСББ з’являється можливість провести енергоаудит будинку, термодернізацію, заміну інженерних комунікацій, ремонту покрівлі тощо, отримати кредитування чи допомогу й загалом зменшити витрати мешканців на утримання будинку. А головне – створити нову спільноту громадян, здатну до ухвалення оптимальних колективних рішень.

Валентина Таценюк, певно, наймолодша серед голів ОСББ на Полтавщині. Їй було лише 26 років, коли вона звалила на себе цей тягар. Зараз їй – 28, вона ровесниця 9-поверхового будинку в Кременчуці, де проживає, і голова ОСББ «Троїцьке – 40/13», до якого входять дві 9-поверхівки, і яке у Кременчуцькій міськраді назвали одним з кращих.

Я зустріла Валю у Кременчуці на тренінгу для представників ОСББ та ініціативних груп з їх створення Внутрішня комунікація та методика взаємодії ОСББ з органами державної влади та місцевого самоврядування», який проводила координатор ПРООН в Полтавській області Вікторія Курилко в рамках проекту Houses. Дворічний проект Євросоюзу передбачає 80 млн. євро на гранти для ОСББ та ініціативних груп з усієї України.

– Валю, що було поштовхом до вашого рішення очолити ОСББ і чи усвідомлювали ви тоді, з якою кількістю проблем вам доведеться зіткнутися?

Як створювалося ОСББ «Троїцьке – 40/13»

– Власне, мене трохи підманули. Голова новоствореного ОСББ попросив мене тимчасово замітити його на час хвороби і зареєструвати об’єднання. Та, як кажуть у народі, немає нічого постійнішого за тимчасове. Довелося і реєструвати, і відкривати рахунок у банку, і приймати будинки від ЖЕДу на баланс ОСББ, і обстежувати технічний стану будинку.

– І який був цей стан?

– Жахливим! Навіть не припускала, до якого ступеню зношені комунікації, доки не подивилася професійним оком.

– Тобто?

ОСББ «Троїцьке - 40/13»

– Я за освітою – інженер-будівельник, закінчила виш у 2013 році. Додатково в Полтавському національному технічному університеті опанувала спеціальність «економіка підприємства». Наші будинки стоять на вогких пливунах. А труби-лежаки у підвалі просто лежали на землі. За 28 років вони проіржавіли, протікали так, що у підвалі постійно – по коліно води. Було повно всілякого мотлоху. А ще там жили безхатченки, які до того ж облаштували в підвалі туалет. Викликали поліцію, вона їх виганяла, але через добу вони поверталися. І коли наш ОСББ у 2017-18 роках виграв допомогу від міської ради в розмірі 289 тисяч гривень на заміну труб холодної та гарячої води, підрядники відмовлялися виконувати демонтаж і монтаж – із зрозумілих причин. До того ж доступ до труб був унеможливлений, бо мешканці намурували там кладовочок. Величезних зусиль, мабуть, більшою мірою психологічних, коштувало очистити підвал і замінити комунікації. Тепер металопластикові труби підняті, заізольовані. Закупили найкращі, дорогі – виробництва Чехії, з гарантією 50 років.

– Думаю, співмешканцям вашого ОСББ дуже повезло з вами, Валю, таким активним і тямущим головою. Адже у травні цього року ви подали заявку в банк і ваш ОСББ «виграв» «теплий кредит» на суму 1 мільйон 220 тисяч гривень на 6 років! На що саме використаєте ці кошти?

– Змонтуємо три індивідуальні теплові пункти (ІТП), і в усіх під’їздах замінимо вікна на пластикові та встановимо в них другі двері. Все це – заходи із термомодернізації.

ОСББ – це не лише школа бюджетування, а й школа демократії

– Наскільки це було нагальним? Ну жили ж люди раніше без цього…

ОСББ «Троїцьке - 40/13»

– Тут ціла історія з цими ІТП. Так, жили раніше й не дуже ремствували, бо ЖЕД далеко і з нього «що вб’єш, то в’їдеш». А після створення ОСББ співвласники усвідомили, що голова ОСББ не те, що близько, а поруч – живе в сусідній квартирі і вони вправі негайно вимагати поліпшення комфорту за ті кошти, які вони сплачують в ОСББ, хоча цих коштів недостатньо. Я планувала брати «теплий кредит» на ІТП ще з осені. Але на це потрібна згода 2/3 співвласників. Тому торік у жовтні я зібрала загальні збори ОСББ, запропонувала проголосувати за це. Однак ніхто нічого не хотів слухати, принижували мене, ображали, кричали, що якщо кредит не вдасться віддати, то в них позабирають квартири. Людей лякало саме слово «кредит». І ми не набрали за рішення необхідної кількості голосів. Почалася зима. Мені просто обривали телефон: субсидії зменшили, не вистачає коштів заплатити за комуналку; а у нас холодно. Один з мешканців з кутової квартири взагалі погрожував переключити стояк з кухні на спальню й позбавити тепла сусідів з верхніх поверхів… І коли по завершенню опалювального сезону, у квітні ц.р., ми провели повторні збори ОСББ, вже ніхто не заперечував проти «теплого кредиту».

– Не всі наші читачі знають, що таке ІТП.

– Якщо спрощено, то індивідуальний тепловий пункт – це вузол з насосом та комп’ютерним програмуванням на вході теплоносія в будинок. Нами програмується певна температура помешкань і комп’ютер регулює: то швидше подає гарячу воду по стояках, то взагалі припиняє подачу, коли теплішає надворі. Дані виводяться на мій смартфон. Бо всім, мабуть, знайома ситуація, коли надворі тепло, а до радіаторів опалення не можна доторкнутися.

– На скільки меншими мають бути цифри у платіжках після встановлення ІТП?

– Десь на 10-15%. Якби вдалося утеплити й стіни будинків пінопластом та мінватою, то загальна економія могла б досягти 40%. Але утеплення стін коштує дуже дорого і я поки що навіть не знаю, де можна знайти на це кошти.

– А теплолічильники є у будинках вашого ОСББ?

– Так, їх встановили безкоштовно в рамках міської програми.

– Валю, наскільки складно підготувати пакет документів, щоб податися на «теплий кредит» чи потрапити в програму міської ради?

Що потрібно, щоб встановити ІТП (індивідуальний тепловий пункт)

– Самі форми заявки не складні. Але треба надати ще кілька додатків: кошторис, проектну документацію, виготовлену сертифікованими комерційними структурами, письмову згоду 2/3 співвласників.

– За проект ми не робили передоплату. І проектанти отримують за свою роботу тільки за умови, що ми стали переможцями й кошти надійшли на рахунок ОСББ. Справа в тому, що я працюю в будівельній фірмі й добре знаю як будівельний ринок Кременчука, так і всіх до нього дотичних. Якби ми не виграли, то за виготовлений проект не заплатили б. Така була домовленість. Безумовно, проектна організація ризикувала. Але ризик є в будь-якій підприємницькій діяльності.

Що найважче в роботі голови ОСББ

– Я вже зрозуміла, що робота голови ОСББ, яку ви виконуєте, в основному, в позаробочий час, – не мед і потребує неабиякої стресостійкості. Скажіть, а що для вас найважче: комунікація з представниками влади, шукати кошти, шукати підрядників?

ОСББ «Троїцьке - 40/13»

– Найважче – внутрішня комунікація, тобто, спілкування з членами ОСББ. Це іноді було настільки психологічно важко, що спересердя хотілося кинути печатку і хай що хочуть, те й роблять. Мої рідні теж радили так зробити, адже бачили мій стан. Було дуже обидно. Все, що я робила, й досить успішно, – для ОСББ, для спільного блага мешканців 244 квартир. Але цього вони не розуміли й не цінили, тож доволі часто чула образи, приниження, абсолютно безпідставні обвинувачення у крадіжках грошей. На початку я була недосвідченою, не знала, з чого почати, куди бігти.

Та замість моральної підтримки отримувала від членів ОСББ агресію й деструктив. На деяких людей не діяли ні доводи здорового глузду, ні документальні аргументи. І в мене після таких нецивілізованих дискусій навіть депресія була, я силою волі змушувала себе працювати далі, доводити розпочате до кінця. Однак ситуація кардинально змінилася після останнього опалювального сезону й отримання фінансування. Тепер мене поважають у своєму ОСББ і навіть консультуються ініціативні групи сусідніх багатоповерхівок, які хочуть створити ОСББ. І я змінилася, бо пройшла хіба ж таку школу соціальної комунікації, загартувалася. Недарма кажуть, що все, що нас не зламало, робить нас сильнішими. Я дуже вдячна за підтримку бухгалтеру ОСББ «Троїцьке – 40/13» Надії Черевик, членам правління Ігорю Кулішу, Галині Золотаренко, Валерію Давидову та іншим.

– Дякую за розмову.

Бесіду вела Людмила Стельмах (Кучеренко)