Парламентські вибори на Полтавщині

Парламентські вибори

21 липня відбулися позачергові вибори до Верховної Ради України (парламентські вибори). Результати волевиявлення повністю підтвердили прогнози соціологів: до парламенту потрапляють п’ять партій, причому «Слуга народу» набирає понад 43% голосів.

Крім того, представники ЗЕ-команди впевнено перемогли й на мажоритарних округах. Це свідчить про попит суспільства на нові обличчя. За попередньою інформацією, «Слуга народу» матиме 255 місць у парламенті й зможе самостійно сформувати більшість.

Крім того, 5%-вий бар’єр долають «Опозиційна Платформа — За життя» (близько 13%), ВО «Батьківщина» і «Європейська Солідарність» (по 8%) і «Голос» (5,8 %).

На закордонних виборчих дільницях виборці цілком прогнозовано підтримали політичну силу екс-президента П. Порошенка, віддавши їй 29,5% голосів. На другому місці «Слуга народу» (понад 28%), на третьому – «Голос» (19,67%).

Однак говорити про всенародну підтримку цих партій не доводиться. Бо явка на цих виборах була найнижчою за часи незалежності: близько 40%. Тобто більш ніж половина виборців проігнорувала парламентські вибори, не прийшла на дільниці та не проголосувала! Певно, далися взнаки розчарування в політиках та період відпусток. Хоча змінити місце голосування було дуже просто: до 15 липня з’явитися з паспортом в органи ведення Реєстру виборців. Навіть підтверджуючого документу цього разу не вимагали.

Парламентські вибори 2019 показали надзвичайно низьку явку виборців

На тлі неймовірно низької явки виборців Полтавщина продемонструвала неабияку активність: на дільниці прийшло 54% виборців (друге місце по Україні).

парламентські вибори
Парламентські вибори 2019: виборча дільниця

Ні правоохоронці, ні громадські спостерігачі не зафіксували системних порушень на виборах. Хоча мали місце факти видачі бюлетенів без документів, агітація в день виборів, брак кабінок, урн і скриньок для голосування. Спостерігачі акцентують, що дуже мало дільниць пристосовані до потреб людей з інвалідністю. І це при тому, що чимало з них обладнані в органах влади, навчальних закладах.

Як поінформував речник обласної поліції Юрій Сулаєв, найбільше повідомлень про порушення законодавства (38) надійшло з Кременчука. А ось на виборчому округу №148 (м. Лубни, частина Лубенського, Великобагачанський, Оржицький, Семенівський, Хорольський райони) уже після виборів вибухнув скандал. Точніше, одразу два: після того, як переможцем виборів оголосили самовисуванця Фахраддіна Мухтарова, кандидатка від «Слуги народу» Анастасія Ляшенко звинуватила ОВК у фальсифікації результатів. І таки змусила членів ОВК у присутності поліції та на відеокамеру перерахувати голоси. А заступник голови ОВК Олександр Крикунов заявив, що хтось привласнив кошти, виділені державою для роботи дільничних комісій. Зокрема члени ДВК змушені були власним коштом закуповувати канцтовари, мішки й пакувальні матеріали, власноруч клеїти конверти тощо. Відеозвернення Крикунова опубліковане на сторінці «Обирай» у Facebook.

Як і на переважній території України, більшість жителів Полтавщини віддали свої голоси політичній партії «Слуга народу». Однак показник по нашій області значно вищий, ніж у цілому по Україні: понад 50% на всіх округах, окрім 148-го (49,84%).

парламентські вибори 2019
Більшість жителів Полтавщини віддали свої голоси політичній партії «Слуга народу» 

З-поміж депутатів-мажоритарників полтавці теж обирали здебільшого представників ЗЕ-команди. Їх не зупинило навіть те, що це люди без досвіду й без якихось особливих досягнень, а деякі – «парашутисти» й не мають жодного стосунку до Полтавщини (отже, не зможуть належним чином відстоювати інтереси полтавців). У нову Верховну Раду не потрапили ні Юрій Бублик, ні Сергій Каплін, ні Руслан Богдан, ні Костянтин Іщейкін та його тезка Костянтин Жеваго – тепер уже колишні нардепи… Не підтримали полтавці й Валерія Головка та Олександра Мамая…

Парламентські вибори: кого ж обрали жителі області?

Це кандидати від політичної партії «Слуга народу» Нальотов Дмитро Олександрович, нар. 28 квiтня 1985 року, фізична особа – підприємець, безпартійний (ВО №144); Боблях Андрій Ростиславович, нар. 5 березня 1985 року, фізична особа – підприємець, безпартійний (ВО 145); Ляшенко Анастасія Олексіївна, нар. 7 листопада 1986 року, фізична особа – підприємець, безпартійнa (ВО №148); Касай Костянтин Іванович, нар. 27 вересня 1979 року, директор ТОВ «Полтавабудсервіс плюс», безпартійний (ВО №149); Мовчан Олексій Васильович, нар. 12 лютого 1994 року, заступник начальника відділу управління проектами та програмами ДП «ПРОЗОРРО.ПРОДАЖІ», безпартійний, проживає в місті Києві (ВО №150); Березін Максим Юрійович, нар. 9 травня 1984 року, директор КП «Муніципальна варта» Кременчуцької міської ради, безпартійний (ВО №151).

Парламентські вибори
З-поміж депутатів-мажоритарників полтавці теж обирали здебільшого представників ЗЕ-команди.

На цьому тлі дещо незвично виглядають Шаповалов Юрій Анатолійович та Кулініч Олег Іванович, переможці по 146 та 147-му виборчих округах, обидва – депутати Верховної Ради попереднього скликання, члени депутатської фракції «Партія «Відродження».

Крім того, за партійними списками до парламенту потрапляють Жан Беленюк та Марина Бардіна («Слуганароду») та Ілля Кива («Опозиційна платформа — За життя»).

Зінаїда МАТЯШОВА.

Фото: Галина Семененко.