Пенсійна реформа в Україні: для українців, чи для МВФ?

Пенсійна реформа

Пристрасті навколо пенсійної реформи, яку розробив вітчизняний уряд і наполегливо «проштовхує» її прийняття у Верховній Раді, дедалі не вщухають. Інтригою стало те, що нардепи, погрузнувши у розгляді іншої реформи – судової, її так і не ухвалили до 1 жовтня. Як планували урядовці, задекларувавши свою готовність вже на початку жовтня перерахувати в бік збільшення пенсії 9 мільйонам українців. Не справило враження на народних обранців і навіть погроза голови уряду Володимира Гройсмана піти у відставку, якщо пенсійна реформа у Верховній Раді буде провалена…

Правда, дехто із нардепів уже каже, що погроза з боку глави уряду залишити свій пост, не лише погано прихована спроба «дотиснути» депутатів і поставити їх у рамки, коли реформу через цейтнот часу необхідно буде приймати практично без обговорення. Але цілком прогнозований крок, бо вже не секрет, що пенсійну реформу урядові керманичі розробили на вимогу МВФ, керівництво якого ув’язало її прийняття з виділенням Україні чергового траншу. Без якого наприкінці бюджетного року буде дуже важко, або зовсім неможливо, заткнути дірки яких нагромадилося дуже багато у бюджеті. Тож, очевидно розуміючи це, В. Гройсман і передбачив можливість залишити пост глави уряду за своєї ініціативи, не чекаючи, поки його про це попросять…

Пенсійна реформа почнеться не раніше жовтня

За прогнозами, до питання пенсійної реформи у нардепів руки дійдуть не раніше 3 жовтня, коли у Верховній Раді розпочнуться пленарні засідання. Навіть якщо вони реформу і ухвалять, то вже із невеликим запізненням і обіцяного ефекту від анонсованого урядом підвищення пенсій в жовтні може і не бути. Хоча, запевняють у Пенсійному Фонді України, там зроблять все можливе, щоб одразу після прийняття реформи одразу перерахувати пенсії. Говорили про це сьогодні і в Полтаві на прес-конференції начальника головного управління ПФУ в Полтавській області Володимира Тараторіна та його першого заступника Володимира Носенка.

«Будь-який закон після його прийняття потребує обробки. Пенсії у звичайному режимі ми призначаємо протягом 4-5 днів. У випадку такого великого перерахунку, а в Україні буде задіяно близько 9 млн. пенсіонерів у цій сфері, нам необхідно буде 10-15 днів. Якби її (реформу – авт.) було прийнято 21 числа, то ми впритул до 1 жовтня встигли би зробити…», – заявив В. Тараторін.

Для вчасного перерахунку пенсій в Україні є всі можливості

За його словами, для вчасного перерахунку пенсій в головному управлінні є все: є спеціалісти, з яких ніхто не перебуває у відпустці, чекаючи прийняття реформи, є потрібні гроші для виплати перерахованих пенсій, є необхідне технічне обладнання тощо. Немає Пенсійна реформа лише одного – ухваленого Верховною Радою закону про пенсійну реформу. З цього приводу начальник управління навіть дорікнув нардепам, що ті, мовляв, коли потрібно прийняти якийсь «негарний» закон, його швидко ухвалюють. А от коли, потрібно зробити добре мільйонам українців, які чекають прийняття пенсійної реформи, то тут народні обранці чомусь не поспішають.

Очевидно, розуміючи не одностайне розуміння змісту пенсійної реформи у суспільстві, перший заступник начальника головного управління ПФУ в Полтавській області В. Носенко детально розповів журналістам про переваги очікуваної реформи. Зокрема, про те, що: «Осучаснення пенсій, яке буде проведено з 1 жовтня, якщо буде прийнятий відповідний Закон, – це не разова подачка для наших пенсіонерів. Такі перерахунки у зв’язку з ростом середньої заробітної плати, вони в пенсійній реформі передбачаються проводитися щороку. Рівень підвищення буде залежати від темпів зростання середньої заробітної плати в нашій державі…».

Що дасть пенсійна реформа полтавцям? На це запитання відповів В. Тараторін. За його словами, пенсії на Полтавщині будуть перераховані 425 тисячам пенсіонерів. Практично всім, за винятком 20 тисяч пенсіонерів силових структур, яким пенсії осучаснять за окремим законом, котрий приймуть одразу після ухвалення пенсійної реформи. Розмір середньої пенсії в області збільшиться в середньому на 500 грн. Тобто, зростуть із 1800 грн. (середній розмір пенсії сьогодні на Полтавщині – авт.), до 2300 грн.

Які перспективи відкриває перед українцями пенсійна реформа?

Крім того, зазначив В Носенко, пенсійна реформа відкриває нові можливості перед українцями, які збираються на пенсію. Приміром, ті з них, хто не матиме необхідного страхового стажу для отримання пенсії, може його купити у держави. Правда, задоволення це не дешевих, адже за один місяць страхового стажу необхідно заплатити 704 грн. А далі вартість зросте ще більше. Але попри це, зазначив В. Носенко, на Полтавщині вже майже 150 чоловік уклали договори з ПФУ про покупку страхового стажу. Переважно це так звані «заробітчани», котрі працюють за кордоном і не відраховують до ПФ внески. Неприємні сюрпризи принесе реформа тим українцям, котрі до цього мали право виходу на пенсію за льотним стажем. Зокрема, вчителям і лікарям. Якщо реформу приймуть, їх позбавлять такого права і пенсію вони отримуватимуть на загальних підставах. Правда, як розповів В. Носенко, в уряді таки придумали, як підсолодити їм пілюлю: при виході на пенсію учителям і лікарям, зокрема, виплачуватимуть матеріальну допомогу у сумі десяти зарплат. Як компенсацію за втрачене право достроково виходи на пенсію.

Підсумовуючи, В. Тараторін ще раз наголосив на користі для країни пенсійної реформи, яка не лише збалансує видатки ПФУ, який має дефіцит у 140 млрд. грн., але полегшить життя українським пенсіонерам. І визнав, що «ми розуміємо, що ціни скачуть уперед, і ми не можемо з ними змагатися, але після прийняття реформи пенсіонерам стане легше жити…». А що стосується головного управління ПФУ в Полтавській області, то зазначив його керманич, його спеціалісти «готові іти в бій». І якщо Верховна Рада ухвалить пенсійну реформу, вони одразу зроблять все необхідне, об перерахувати полтавцям пенсії.

P.S. Детальніше про те, які зміни очікують українських пенсіонерів вже в жовтні, якщо реформу таки приймуть, можна дізнатися тут:
www.epravda.com.ua

Олександр Брусенський

Фото автора.

Для збільшення зображення –
натисніть на фото