Перша поліцейська станція з’явилася на Полтавщині

12 червня 2018 року увійде в історію Полтавщини як день, коли полтавцям запропонували нову модель охорони громадського порядку та забезпечення їхнього спокою. Зокрема, в сільській місцевості, де останніми роками через реформування міліції–поліції майже не залишилося дільничних інспекторів. А ті, хто ще боронить правопорядок, опікуються безпекою наших земляків одночасно в кількох селах, розташованих неблизько одне від одного. Сьогодні в смт Ланна Карлівського району з’явилася перша на Полтавщині поліцейська станція.

Поліцейська станція: вже радіти чи почекати результатів?

Полтавцям, серед яких дуже багато тих, хто не знає «свого» дільничного інспектора поліції, презентували нову модель охорони громадського порядку в області – поліцейську станцію. Її урочисто відкрили в селищі Ланна Карлівського району.

– Що таке поліцейська станція? Це постійне робоче місце дільничного інспектора поліції безпосередньо в населеному пункті, де він працює, – пояснила кореспонденту «ПП» заступник начальника відділу превентивної діяльності ГУ Нацполіції в Полтавській області підполковник Жанна Ахіджанян. – Є населені пункти, розташовані далеко від райцентрів із райвідділами поліції. Тож їх жителям у разі потреби дуже складно викликати поліцію, написати заяву до правоохоронців тощо. Нерідко виникають ситуації, які потребують негайного втручання поліції. Та поки її представники доберуться до заявника… Тепер же дільничний починатиме свою роботу саме на станції. Контролюватиме його громада, а зарплату виплачуватиме поліція. А от так званий «офіс» – поліцейську станцію – виділяє об’єднана територіальна громада (ОТГ). Від дільничного тепер не вимагатимуть різних звітів, його не викликатимуть на щоденні ранкові наради у райвідділ, не ставитимуть у наряди тощо. Він завжди перебуватиме на своєму робочому місці і служить громаді, якій підзвітний.

Сільський голова Ланнівської ОТГ Костянтин Удовиченко переконаний, що поява поліцейських станцій – саме те, чого бракувало на селі для підтримання правопорядку. Він розповів, що до ОТГ входять шість населених пунктів, де проживає 4,5 тисячі населення. У смт Ланна для поліцейської станції виділено три просторих кімнати, де працюватимуть двоє дільничних інспекторів. Вони контролюватимуть обстановку в селах за допомогою відеокамер, які посиленими темпами встановлюють у ОТГ. Сільрада разом із поліцією вже профінансували 20 км оптико-волоконного кабеля, який з’єднав поліцейську станцію з відеокамерами.

Поліцейська станція: уперед у минуле?

Ще кілька років тому на Полтавщині один дільничний інспектор міліції опікувався разом зі своїм помічником спокоєм 2–2,5 тисячі жителів у містах чи навіть у одному селі, де він знав у обличчя майже всіх. Принаймні, тих, хто потенційно міг порушити правопорядок. Тепер нормою навантаження на одного дільничного називають уже цифру в 7–8 тисяч жителів. А його робота все частіше зводиться до заповнення сили-силенної паперових звітів, складання адміністративних протоколів про дрібні правопорушення, пошуку пального для службового авто тощо. Реформування поліції боляче вдарило по службі дільничних інспекторів, кількість яких суттєво скоротили. Приміром, лише на Полтавщині у відносно спокійні в криміногенному плані радянські роки налічувалося понад тисячу посад дільничних інспекторів. Ще два–три роки тому в області було близько 600 офіцерів. Тепер же, коли люди зайвий раз бояться вийти на вулицю, – всього 235. Закриваються й опорні пункти охорони громадського порядку, де працювали дільничні й базувалися штаби народних дружин…

Звісно, поліція навіть в умовах свого перманентного реформування не залишає громадян без захисту, випробовуючи нові форми піклування про їхню безпеку. Приклад цьому – відкриття поліцейських станцій.

У поліції Полтавщини кажуть, що заробітна плата дільничного інспектора «стартуватиме» від восьми тисяч гривень на місяць. У нього буде службовий автомобіль і помічник. Вимоги до кандидатів – обов’язкова юридична освіта. А от досвід служби в правоохоронних органах не обов’язковий. Головне, щоб дільничного знали й поважали жителі ОТГ. Тому одним із найоптимальніших варіантів можуть стати учасники АТО. Загалом на Полтавщині планується створити посади для 666-ох дільничних офіцерів поліції та 1154-ох їхніх помічників. У майбутньому всі поліцейській станції будуть поєднані з ситуаційним центром, який дозволить оперативно реагувати на дії «транзитних» злочинців, швидше розкривати та попереджати важкі злочини. До ситуаційного центру на Полтавщині поки що підключені тільки райцентри Гадяч, Горішні Плавні, Кременчук і частково Полтава. Але в поліції області сподіваються, що «процес триватиме», й поліцейські станції успішно замінять колишні опорні пункти, до яких звикли полтавці.

Участь у сьогоднішньому відкритті поліцейської станції взяли керівники Полтавщини, обласного управління поліції Карлівського району та інші. З цієї нагоди голова Полтавської облради Олександр Біленький заявив, що дуже задоволений подією і сподівається, що «відтепер безпека місцевих жителів буде забезпечуватися цілодобово! Щиро радію, що Ланнівська ОТГ показала себе як самостійна та інноваційна громада, здатна до реалізації подібних проектів!»

Олександр Брусенський
Фото Поліни Ларіної (ГУ Нацполіції в Полтавській області).