У Лохвиці відбувся перший пісенний фестиваль імені Нестора Городовенка

перший пісенний фестиваль У Лохвиці імені Нестора Городовенка

15 червня у Лохвиці відбувся перший пісенний фестиваль імені Нестора Городовенка «Клечальні наспіви на Сухій Лохвиці». 6-годинним дійством ушанували хормейстера, керівника всесвітньо відомої Державної академічної заслуженої хорової капели «Думка».

Нинішнього року відзначаються 55-ті роковини з дня смерті диригента і 100-річчя з дня заснування «Думки», якій Нестор Феофанович віддав 17 років життя. Нині триває процес оновлення експозиції, присвяченої Городовенку, в Лохвицькому краєзнавчому музеї і, готується до перевидання книга Георгія Шибанова «Нестор Городовенко. Життя і творчість», у с. Риги буде встановлено меморіальну дошку, а у с. Венслави буде пам’ятний знак із граніту.

Пісенний фестиваль у Лохвиці на честь Нестора Городовенка

Висунув ідею проведення фестивалю та став душею колективу його організаторів (а долучилися до цього процесу і колективи районного будинку культури, РДА, міської ради, міські служби, спонсори, митці), Віктор Гіржов – голова громадської організації «Народна рада Лохвиччини». Ідея вшанування пам’яті Городовенка непокоїла Віктора Григоровича давно, про те, що він – виходець із Венслав, одного з найближчих до Лохвиці сіл, нагадувало в Лохвиці лише погруддя, зліплене «на трієчку» невідомим скульптором. Журналіст і політолог повернувся до Лохвиці з Москви 2015 року, його видворили за активну проукраїнську позицію. Там був одним із ватажків діаспори. В Лохвиці Віктор Григорович навіть збирав підписи за перейменування вулиці Радянської на Городовенка, але їй повернули історичну – Сенчанська. Нині за ініціативою Гіржова ім’я диригента присвоїли вулиці в його рідних Венславах.

перший пісенний фестиваль У Лохвиці імені Нестора Городовенка
Вокальний ансамбль «Берегиня» із Безсал.

Все дійство на фестивальній сцені описати неможливо. Тут переплелися народна, академічна і естрадна музика, танець, гумор. Аматорські колективи показали яскраві професійні програми, щирість. Хорові колективи й ансамблі з’їхалися з половини сіл Лохвицького району, Зінькова, Оржиці, Великої Багачки, трьох сіл Гадяччини.

перший пісенний фестиваль У Лохвиці імені Нестора Городовенка
Вокальний ансамбль «Погарщинські барви».

Пісні були різноманітної тематики, звучали зі сцени розташованої поміж річкою Лохвицею та сосновим бором, особливо емоційно. А звук великих злагоджених хорів просто заворожував. Серйозні пісні перемежовувалися з жартівливими, наповненими селянським колоритом, темами смачної їжі, споживання алкоголю та «гуляння у гречці». Випадали із загального настрою лишень низькопробні пісеньки псевдонародного авторства під «караочні» мінусовки на зразок «творів» «Лісапетного батальйону» та Наталії Май.

перший пісенний фестиваль У Лохвиці імені Нестора Городовенка
Нагороди вручає Віктор Гіржов.

Утім, музика була на різні смаки, розбавило її театралізоване дійство із водінням «Куща» та запалюванням вогнища. Грамоти й подарунки, включаючи спеціально виготовлені пам’ятні значки, вручав артистам Віктор Гіржов.

перший пісенний фестиваль У Лохвиці імені Нестора Городовенка
Ансамбль «Хуторяночка» із села Старий Хутір.

Територією фестивалю стала вся галявина біля входу до Соснового парку. Тут розгорнувся цілий парк дитячих атракціонів, привезений із Кременчука, проходили виставки, майстер-класи, розгорнулися пересувні кафе.

Лохвицьки пісенний фестиваль відвідало мало публіки

Багато сільських рад привезли разом зі своїми артистами «курені» – столи, де безкоштовно частували бажаючих кулешем, фірмовими напоями та національними стравами. Частувала кашею і міська рада.

перший пісенний фестиваль У Лохвиці імені Нестора Городовенка
Один із кращих куренів привезла Безсалівська сільрада.

Серед розваг – гірка, батут і фотозона від одного з агрохолдингів, користування якими – безкоштовне (це добряче зменшило виручку господарів атракціонів, до яких під час свят стоять черги, а цього разу – поодинокі відвідувачі).

перший пісенний фестиваль У Лохвиці імені Нестора Городовенка
Вокальний ансамбль «Мелодія душі» з села Млини.

Публіки було не просто мало, а обмаль. Афіші про пісенний фестиваль публікувалися у пресі, в соцмережах і навіть на бігборді, але там була інформація переважно про музичну складову. Ні про атракціони та інші розваги, ні про «курені» сказано не було. Гадали люди, що виступи будуть нудними, цікавими лише поціновувачам хорового співу. Ще й сонечко припікало так, що в тіні було плюс 33, а почалася програма з 81 номера о 15 годині.

перший пісенний фестиваль У Лохвиці імені Нестора Городовенка
Учасниці «Веселого вулика» із Заводського.

Якби обрали галявину-стадіон, де проходить щороку свято Івана Купала, зручніше було б ховатися в затінку. Тому під час перших номерів концерту публіку перед сценою можна було порахувати по пальцях, а потім там ледве було одночасно півсотні чоловік. Люди оновлювалися. Артисти також від’їжджали, не дочекавшись завершення і не послухавши всіх інших. Звук РБК поставив свій, через гудіння електрогенераторів чути його було недалеко. Починати концерт під вечір не було сенсу: одразу після виступу останніх артистів вилетіли рої мошки й комарів. Планувалася дискотека, але бажаючих танцювати під Вєрку Сердючку не знайшлося.

перший пісенний фестиваль У Лохвиці імені Нестора Городовенка
Так відбувався перший пісенний фестиваль У Лохвиці імені Нестора Городовенка

Фольклорне свято на Трійцю за участю колективів із усього району в попередні роки проходило в центрі Лохвиці й було набагато велелюднішим.

Частково надолужити пропущене лохвичани зможуть 23 червня, коли в центрі міста відбудеться фестиваль «Єдиний простір» із численними локаціями на різний смак, виступами низки рок-гуртів.

Олег ДОЛЕНКО.

Фото автора.