Після «покращення» порядку надання субсидій без них можуть залишитися 100 тисяч полтавських сімей

У Полтавській ОДА 21 травня на апаратній нараді розглядали питання надання субсидій жителям області відповідно до нового порядку їх призначення.

Як відомо, з 1 травня 2018 року уряд запровадив новий порядок надання субсидій на оплату комунальних послуг українцям. Це викликало підвищений інтерес, адже сьогодні в Україні субсидії від держави отримує вже майже половина родин, де через бідність не можуть сплачувати за комунальні послуги. Про нововведення уряду та механізм його виконання в регіоні присутніх інформувала директор обласного департаменту соціального захисту населення Людмила Корнієнко. Вона наголосила на тому, що метою нового порядку надання субсидій є «посилення адресності надання субсидій та подальше впровадження монетизації їх надання».

Уряд визначив коло осіб, які не можуть претендувати на надання субсидій

«Торік на Полтавщині субсидію отримували 369 тисяч сімей. Цього року, за нашими попередніми підрахунками, допомогу отримуватимуть 270 тисяч домогосподарств. Це сім’ї, які складаються з непрацездатних, пенсіонерів, отримувачів державної соціальної допомоги і осіб, які підлягають державному страхуванню», – заявила Л. Корнієнко.

Людмила Корнієнко про порядок надання субсидій
Людмила Корнієнко

Решті полтавців доведеться поборотися за субсидії, доводячи, що вони справді потребують підтримки держави. Але держава в особі уряду налаштована рішуче поставити заслін для тих, хто може самостійно сплачувати за комунальні послуги, але цього не робить, посилаючись на бідність.

Боротьба буде, судячи з усього, нелегкою. Так, урядом не лише висунуті додаткові умови для надання субсидій, але й визначено коло українців, яким однозначно субсидії не призначатимуть. Зокрема, розповіла Л. Корнієнко:

  • якщо площа квартири перевищує 120 кв. м, будинку – 200 кв. м;
  • члени домогосподарства або члени їхніх сім’ї мають у володінні транспортний засіб, з дати випуску якого не минуло 5 років;
  • у складі домогосподарства або у складі сім’ї члена домогосподарства є повнолітні особи, у яких відсутні доходи або середньомісячний сукупний дохід менший, ніж розмір мінімальної заробітної плати;
  • наявність простроченої понад два місяці заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг на суму, що перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (340 грн),
  • особам, які працювали за кордоном понад 60 днів.

Голова Полтавської ОДА занепокоєний порядком надання субсидій

Голова Полтавської ОДА Валерій Головко, який уважно слухав доповідачку, зауважив щодо призначення субсидій тим, у кого є власний будинок площею понад 200 кв. м. Зокрема, голову регіону схвилювала доля бабусь, які самотньо доживають віку в таких «хатках».

«Якщо, наприклад, у бабусі є будинок 200 кв. м, то вона субсидію не отримає, а це неправильно. Можливо, на першому етапі перепризначення субсидій органи місцевого самоврядування підтримають такі верстви населення програмами фінансової допомоги», – вніс пропозицію В. Головко.

Проте Л. Корнієнко категорично заявила, що не дозволяється надання субсидій тим, у кого є будинки площею понад 200 кв.м, навіть як виняток. І це – «аксіома»! Але, погодилася вона з головою ОДА, в департаменті соцзахисту розглядають це питання і планують, що в неопалювальний період відновлять пільги тим, хто втратить права на субсидії, але має пільги. Це, на її думку, дозволить підтримати на певний час таких полтавців, а на період опалювального сезону для них можуть щось придумати… Долю тих, хто втратить право на субсидії, але не зможе оплачувати комунальні послуги, визначатимуть на спеціальній комісії при управліннях соціального захисту.

Надання субсидій решті громадян залежить від рішення спеціальних комісій

-Чи правильно журналісти зрозуміли Л. Корнієнко, коли вона заявила, що 100 тисяч полтавців найближчим часом втратять право на субсидії?, – запитав кореспондент «ПП» директорку обласного департаменту соціального захисту населення.

«Ні, неправильно, – відповіла вона. – Дивіться, у нас лише дві категорії сімей, які я назвала: у кого великі будинки і квартири й ті, хто не працював, а перебував за кордоном понад 60 днів. От цим категоріям полтавців однозначно буде відмовлено в призначенні субсидій. Усі інші, в тому числі, які не мають доходів, не працювали, однак і не перебували за кордоном, можуть розраховувати на позитивне рішення комісії. Можливо, їм і призначать субсидію. Так, ми будемо включати умовний дохід 2286 гривень на людину».

Інформацію про нарахування субсидій «по-новому» полтавці мають отримати до 1 червня 2018 року.

Олександр Брусенський

Фото автора.