«План до двору»: чи знайдуть на Полтавщині заявлену кількість новобранців для армії?

осінній призов

8 жовтня почав свою роботу збірний пункт Полтавського обласного військового комісаріату, звідки до армії вже 12 жовтня мають відправити першу партію новобранців. Розпочався осінній призов 2018 року.

Черговий осінній призов для армії для керівництва області і районних військкоматів, схоже, стає дедалі серйозним випробуванням на здатність поставити українському війську необхідну кількість рекрутів-строковиків. І хоча на обліку у військкоматах нині перебуває понад 14 тисяч молодих людей призивного віку, а до армії необхідно відправити менше семисот з них, без проблем щодо пошуку навіть і такої кількості новобранців в області не обходиться. Як, до речі, і в масштабі всієї України. Про що вже поспішили заявити опоненти влади після того, як президент Петро Порошенко продовжив термін цьогорічної осінньої призивної компанії на один місяць. І хоча в його адміністрації заявляють, що це зроблене не тому, що молодь використовує різні шляхи, щоб уникнути призову, через що набір новобранців можуть зірвати в регіонах, все одне залишається чимало запитань…

Для чого продовжили термін осіннього призову?

осінній призов
8 жовтня 2018 року. До обласного призивного пункту почали прибувати перші команди призовників із районів Полтавщини. Фото автора.

Очевидно, передбачаючи проблеми вже на першому етапі осіннього призову керівництво Полтавщини днями проводило спеціальну селекторну нараду з питань організації осіннього призову в області. Очільник обласної призивної комісії заступник голови Полтавської ОДА Олег Пругло та обласний військовий комісар полковник Дмитро Губський проаналізували ситуацію з готовністю в районах до призову, та оцінили «людські» ресурси.

Себто, кількість призовників та можливості виконати «план до двору» – заявку Міністерства оборони. Людські ресурси на Полтавщині з яких черпають поповнення для Збройних Сил, здаються цілком достатніми – понад 14 тисяч юнаків призивного віку. З них необхідно відібрати 686 призовників. Більшість з них – 376, служитимуть в армії, 230 рекрутів мають відправити до Національної гвардії, 55 – до Державної прикордонної служби, де теж відновили призов новобранців.

Призовників багато, але до армії йти нікому?

Начебто, нічого нового і план осіннього призову не зазнав суттєвих змін. Так, план не зазнав, а от його виконання, судячи з ситуації, буде нелегким. Станом на 1 жовтня – початок призивної компанії, зазначали організатори наради, в окремих районах області військкомати та районні призовні комісії ще навіть не приступили до початку призову.

Найгірша ситуація в Котелевському районі, якому встановили «план до двору» в 18 новобранців. Яких необхідно відправити до армії. Причому, ще з невеликим резервом і при тому, що призовників в районі на обліку стоїть 230. Утім, станом на 1 жовтня жодного з них ще не зарахували до складу команд. Не набагато краща ситуація в Оржицькому районі, де вдалося на початок призову «заманити» до військкомату всього 9% призовників, Карлівському – 22%… Найкращим районом на нараді назвали Хорольський, де команду, яку підготували до відправки на обласний збірний пункт, укомплектували на 100%.

Осінній призов
Ілюстрація з наради обласної призивної комісії.

Причини невиконання осіннього призову

Про причини, через які зростають лави так званих «ухилистів» від призову, можна говорити довго. Серед них називають, приміром, непопулярність в суспільстві військової служби, небажання молоді розставатися бодай на півтора року із звичним укладом свого цивільного життя, страх потрапити в зону бойових дій на Донбасі тощо. З цього приводу полковник Д. Губський визнав, що «Низький рівень явки призовників насамперед є наслідком не повного охоплення оповіщенням всього наявного призовного ресурсу районів, та не використання головами районних чи міських призовних комісій всіх передбачених законодавством важелів…».

Але називали й інші причини через які призовні пункти військкоматів не наповнюються гомоном бадьорих голосів новобранців. Приміром, занадто велику кількість призовників, які мають право на відстрочку від служби. Або те, що призовом займаються лише військові комісаріати а цивільна влада стоїть осторонь «процесу».

З цієї нагоди критикували голів сільрад, які не хочуть обтяжувати себе питаннями призову і, часто, не хочуть зайвого разу псувати стосунки із своїми односельцями-виборцями, розшукуючи їхніх дітей, аби вручити тим повістки до військкомату. Як правило, в таких випадках вони надають стандартні відписки, що призовники, яких викликають до військкоматів, не проживають на території сільради… Не переймається проблемою і поліція, яка мала б розшукувати «ухилистів» і притягати їх до відповідальності – штрафів або навіть кримінального переслідування за ухилення від військової служби.

Як за таких умов Полтавщині виконати замовлення МО України і поповнити солдатські лави вітчизняного війська заявленою кількістю новобранців? Як і навесні, коли так само обговорювали питання виконання плану призову, організатори наради нічого нового не запропонували.

Хіба що, О. Пругло пообіцяв, що відтепер і до завершення призивної компанії, засідання обласної призивної комісії проводитимуть в районах, де керівництво не може впоратися з планом призову і переламати хід ситуації. Першим у списку Котелевський район. Туди запросять і військових комісаріатів з інших «проблемних» районів – Гребінківського, Козельщинського, Кременчуцького, Оржицького, Пирятинського та Семенівського.

До речі, голова Котелевської РДА Віктор Колос, вислухавши критику на адресу керівництва району та районного військкомату, пообіцяв вплинути на голів сільрад. З тим, аби ті арешті заворушилися і зрозуміли власну відповідальність за організацію осіннього призову. От тільки якими методами голова РДА зможе вплинути на осінній призов та на цих керівників органів місцевого самоврядування, яке після децентралізації нікому не підпорядковане?

Осінній призов 2018 – Довідка «ПП»:

Осінній призов строковиків в Україні триватиме з 1 жовтня до 31 грудня 2018 року. Його продовження пояснюють тим, що необхідно призвати додаткову кількість новобранців для Нацгвардії та Державної прикордонної служби. Призову підлягають чоловіки віком 20-27 років, котрі не мають права на відстрочку від військової служби.

Всього восени 2018 року в Україні мають призвати 17 960 чоловік. Найбільше призовників мають відправити з Дніпропетровської (1850), Харківської (1300) та Одеської (995) областей. Найменше призовників в армії буде з Луганської (260), Закарпатської (425) та Донецької (440) областей.

Солдати строкової служби служать 18 місяців. Ті, хто має відповідну вищу освіту – 12 місяців.

Олександр Брусенський