«План до двору-2»: на Полтавщині на межі можливостей військкомати намагаються виконати план призову

план призову

Призовна компанія в Україні вийшла на фінішну пряму. Військкомати, отримавши завдання «зверху», щодо кількості призовників, яких необхідно відправити на комплектування українського війська, використовують усі наявні резерви та можливості аби виконати план призову.

Правди нікуди діти: ситуація з цьогорічним осіннім призовом в Україні кепська. Усе більше молодих людей стороною обходять військкомати, намагаючись уникнути призову. Ситуація, схоже, виходить з-під контролю навіть у тих регіонах, де проблем з призовом ніколи не було. Приміром, у Києві. Там, за повідомленнями ЗМІ, до районних призовних комісій станом на 5 листопада не з’явилися на призовні дільниці 23,5 (!) тисячі юнаків призивного віку. А загальна явка призовників не сягнула навіть восьми відсотків.

План призову на межі зриву: чому призовники обходять стороною військкомати?

«Станом на 5 листопада 2018 року, згідно з планом призову, ми призвали до лав Збройних сил України 39,5%… Хотів би звернути увагу, що явка призовників, які повинні прибути на призовні дільниці районних призовних комісій, вкрай низька. Ця цифра становить 8%… Навесні у нас практично не було зривів, а зараз план призову на межі зриву…», – заявив військовий комісар Київського військового комісаріату полковник Сергій Клявлін на брифінгу для журналістів.

план призову
Брифінаг у обласному військкоматі

І це при тому, що мільйонна столиця має «поставити» для армії всього 744 призовника. Майже стільки, скільки, приміром, Полтавщина.

Чому склалася така ситуація, коли навіть столичні військкомати не можуть впоратися з відправкою юнаків до армії? За словами полковника, причиною небажання рекрутів з’являтися до військкоматів за повістками, є негативне ставлення в суспільстві до служби у Збройних Силах, втрата патріотичних настроїв, поширення у ЗМІ негативної інформації про службу в армії та загалом низька довіра до самих військкоматів тощо.

Отже, неочікуване продовження президентом України призову на один місяць – до грудня 2018 року – попри пояснення командування ЗС України, виявилося далеко незайвою пересторогою. Очевидно, у Генеральному штабі заздалегідь оцінили ситуацію і вирішили в такий спосіб підстрахуватися…

І пряником, і батогом…

план призову
Учасники наради

Як проходить осінній призов на Полтавщині? 8 листопада про це говорили на спеціально скликаній нараді у Полтавському обласному військкоматі, куди запросили не лише районних воєнкомів, але й голів призивних комісій райдержадміністрацій, голів РДА тощо. Ситуація напружена, але не настільки, щоб панікувати. Такий висновок можна було зробити з виступів тих, хто безпосередньо організовує і проводить призивну компанію.

Першому надали слово підполковнику Владиславу Литовченку, який в облвійськкоматі відповідає за комплектування команд призовників, яких зі збірного пункту відправляють до війська.

«Осінній призов розпочали 1 жовтня. Виконано його вже майже на 60%. На сьогодні до лав української армії з Полтавщини відправлено вже понад 450 осіб. З них 197 – до Збройних Сил, 199 – до Нацгвардії, 19 – до Державної прикордонної служби, та ще 35 призовників до Державної служби спеціального транспорту, – поінформував підполковник. – Ще 236 призовників потрібно відправити до військових частин до кінця листопада».

план призову на Полтавщині
Проводи в армію

«Пряник» від керівництва обласного військкомату дістався керівництву Хорольського (96%), Кобеляцького (93%) районів, та Горішніх Плавнів (90%), де призовні комісії успішно виконують план призову. А от «батогом» пройшлися на нараді по тих, хто про людське око займається організацією призову. Це керівництво Котелевського (11%), Оржицького (22%), Семенівського (38%) районів та, як не дивно, Полтави (38%). У обласному центрі, де найбільше призовників, з планового завдання у 96 рекрутів, відправили до армії всього 36…

Останній ривок призовної кампанії…

Виступаючи перед журналістами, військовий комісар Полтавщини полковник Дмитро Губський не приховував, що нині дуже багато призовників «у бігах». Тобто вони не з’являються до призивних комісій за повістками і всіляко ухиляються від призову. Працівники військкоматів, необхідне віддати тим належне, у сьогоднішні нелегкі для військкоматів часи не сидять склавши руки. Офіцери буквально падають з ніг, намагаючись установити місця проживання призовників, вручити їм повістки, а якщо потрібно, і звернутися по допомогу до поліції.

план призову
Військовий комісар Полтавщини полковник Дмитро Губський

Приміром, як заявив підполковник В. Литовченко, на п’ятьох призовників прокуратура вже завела кримінальні справи за ухилення від військової служби. Але «ухилистів», яких притягнуть до кримінальної відповідальності, буде значно більше, прогнозують у військкоматі. Їхнім працівника відступати далі нікуди: або Полтавщина не виконає план призову із усіма наслідками, або ситуацію переломлять навіть використовуючи непопулярні методи…

Полковник Д. Губський розповів і про методи, які нині використовують у військкоматі, щоб збільшити відповідальність тих, хто відповідає за план призову на місцях. Приміром, проводять виїзні засідання обласної призивної комісії у районах-аутсайдерах з виконання плану призову. Проведення такого засідання у Котелевському районі, де хронічно не виконують план призову, за його словами, дозволило привернути увагу до проблеми не тільки керівництва РДА, але й органів місцевого самоврядування – сільрад та ОТГ. І ситуація там почала потроху виправлятися.

Учасників засідання попередили, що 12 листопада настане час «збирати каміння». Тобто після відправки останньої партії призовників до війська в обласному військкоматі підіб’ють підсумки призивної компанії і проаналізують роль у ній кожного посадовця, який за своїми обов’язками має відношення до призову. Із серйозними висновками. А для того, щоб не зірвати відправку останньої партії рекрутів, до районів виїдуть групи з числа працівників обласного військкомату. Емісари надаватимуть допомогу місцевим чиновникам та контролювати їхню роботу з питань призову…

Олександр Брусенський

Фото автора.