Платити аліменти по-новому. Новації у сімейному законодавстві

аліменти

Верховна Рада ухвалила закон, яким збільшила мінімальний розмір аліментів, удосконалила порядок їх стягнення та визнала аліменти на дитину. 08 липня 2017 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту прав дитини на належне утримання шляхом удосконалення порядку стягнення аліментів».

Закон має на меті:

  • покращити захист права дітей на належне утримання,
  • створити дієві механізми, які унеможливлюватимуть злісним неплатникам аліментів ухилитися від сплати аліментів,
  • затягувати розгляд судових справ,
  • також сплачувати необґрунтовано малий їх розмір.

Основні зміни у сімейному та цивільному законодавсті щодо виплат на утримання динити (аліменти).

Внесеними змінами до ч. 2 ст. 182 Сімейного Кодексу України передбачається, що розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Відтепер мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Зазнали також зміни норми Сімейного кодексу України, що стосуються способів стягнення аліментів. Так, за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина. Спосіб стягнення аліментів, визначений рішенням суду, змінюється за рішенням суду за позовом одержувача аліментів. Суд за заявою одержувача може призначити платити аліменти у твердій грошовій сумі.

аліменти

Законом внесено зміни до ч. 1 ст. 210 Цивільного процесуального кодексу України. А саме: окрім справ про стягнення аліментів зможуть пред’являтись позовні заяви і про оплату додаткових витрат на дитину, індексацію аліментів, зміну способу їх стягнення. Важливо знати, що у справах про оплату додаткових витрат на дитину, під час розгляду справи позивачів звільнено від сплати судового збору.

Внесені до Сімейного кодексу України новели є важливою гарантією дотримання прав дітей з боку недобросовісних батьків.

Раніше аліменти, одержані на дитину, були власністю того з батьків, на ім’я кого вони виплачувались, і мали використовуватись за цільовим призначенням. Наразі аліменти, одержані на дитину, є власністю дитини. Вона має право брати участь у використанні або самостійно розпоряджатися аліментами на її утримання. Отримані за рішенням суду та сплачені платником аліменти не можуть використовуватись батьками на свої власні потреби.

аліменти

Платник аліментів може звертатись із заявою до органів опіки та піклування щодо перевірки цільового використання аліментів. А також до суду із позовними заявами про зменшення розміру аліментів у зв’язку з їх нецільовим використанням. Також є можливість  зараховувати аліменти на банківський рахунок дитини.

Дитина, досягнувши 14 років, може звертатися з позовами до одного з батьків – фактичного одержувача аліментів щодо їх відшкодування у випадку використання не за цільовим призначенням.

Новацією стало також врахування при призначенні аліментів наявності грошових коштів, рухомого та нерухомого майна. Законодавець не конкретизував суб’єкта, у якого мають враховуватися зазначені обставини. Це дозволяє дійти висновку, що врахуванню підлягають кошти, як у платника аліментів, так і стягувача, або і самої дитини.

Також відтепер при визначенні розміру аліментів братимуться до уваги витрати платника аліментів, щодо яких платником не доведено джерело походження цих коштів. Так у випадку, якщо платник аліментів офіційно не працевлаштований, «офіційного» доходу не має, але при цьому, наприклад, придбає автомобіль, то такі витрати можуть враховуватися. Але, такі витрати будуть братися до уваги, лише якщо платник аліментів не зможе обґрунтовано довести джерело походження коштів.

Зазначене нововведення є прогресивним в умовах сьогодення, коли отримання заробітної плати у конвертах, неофіційних доходів є дуже поширеними явищами. Проте і платник аліментів не позбавляється юридичних механізмів легалізації таких доходів.

Аліменти можуть бути призначені у розмірі чверті доходу на одну дитину, третини доходу – на двох дітей, половини – на трьох і більше дітей.

При цьому в будь-якому разі розмір аліментів, що стягується в наказному провадження обмежується 10 прожитковими мінімумами на дитину відповідного віку на кожну дитину.

аліменти

Важливим моментом прискорення процедури стягнення аліментів є заборона зупинення провадження у справі про стягнення аліментів з підстави наявності спору між батьками. Це дозволяє подолати ситуацію, коли платники аліментів свідомо ухиляючись від утримання дітей.

Внесеними змінами до Сімейного кодексу України передбачено запровадження відповідальності за прострочення оплати додаткових витрат на дитину або за несплату аліментів.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 196 Сімейного кодексу України, у разі виникнення заборгованості з вини особи, яка зобов’язана сплачувати аліменти, одержувач аліментів має право на стягнення неустойки (пені). Неустойка вираховується у розмірі одного відсотка суми несплачених аліментів за кожен день прострочення від дня прострочення сплати аліментів до дня їх повного погашення, але не більше 100 відсотків заборгованості.

Платник додаткових витрат вважається таким, що прострочив оплату, якщо він не виконав свій обов’язок щодо оплати додаткових витрат у строк, встановлений рішенням суду або за домовленістю між батьками. В разі невстановлення такого строку – після спливу семи днів після пред’явлення відповідної вимоги одержувачем додаткових витрат, який фактично їх оплатив.

Про новації у сімейному законодавстві щодо коштів на утримання динити (аліменти) інформує Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Полтавській області.

Отримати фахову правову допомогу громадяни можуть звернувшись до Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Полтавській області, який знаходиться за адресою м. Полтава, вул. Європейська 37/40, тел. 56-26-66.

Додатково повідомляємо, що цілодобово функціонує єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги – 0 800 213 103. Дзвінки зі стаціонарних та мобільних телефонів в межах України безкоштовні.

Матеріали підготовлено Регіональним центром

з надання безоплатної вторинної

правової допомоги у Полтавській області