«Полтава-ДОК» відродився: у обласному центрі пройшов VIII Всеукраїнський екологічний фестиваль документальних фільмів

Полтава-ДОК

Минулих вихідних у актовій залі Полтавського державного педагогічного університету ім. В.Г. Короленка аматори документального кіно на екологічну тематику представили на суд глядачів свої кінострічки.

Організатором заходу, який вже восьме проходить в обласному центрі, виступив директор «Полтава-ДОК» Олександр Калашник, відомий полтавський кінодокументаліст-аматор. Саме за його ініціативи та наполегливості у обласному центрі 2010 року і було започатковано кінофестиваль документального кіно «Полтава-ДОК». Його директор, який вже давно не розстається з кінокамерою, згуртував навколо себе ентузіастів документального кіно, які напрямком в своїй творчості обрали проблему екології.

«Полтава-ДОК» знову розправив крила

Полтавським документалістам вдалося зацікавити глядачів своєю тематикою, бо проблема охорони навколишнього середовища нині болить більшості полтавців. Після вдалих дебютів на Міжнародних кінофестивалях документального кіно в Швеції, Фінляндії, Естонії, Індії тощо, де полтавські документалісти заявили про себе вже як досвідчені творці короткометражного кіно, вони наважилися на проведення Всеукраїнських фестивалів документального кіно «Полтава-ДОК» на тему екології.

директор Полтава-ДОК
Директор «Полтава-ДОК» Олександр Калашник

«8-9 вересня ми провели вже восьмий екологічний кінофестиваль в рамках «Полтава-ДОК» учасниками якого стали кінодокументалісти з Луцька, Житомира, Полтави, Дніпра, Кременчука, Одеси, Рівного, Гадяча, Києва…, – розповів «ПП» О. Калашник. – Конкурсний перегляд було поділено по двом блокам – «Мистецтво жити» та «Людина та природа». Саме на ці теми і пропонували журі свої фільми 24 учасники фестивалю, які презентували 31 конкурсну кінострічку…».

Полтавську когорту «екологічних» кінодокументалістів на фестивалі представляли Віра Кумпан, Аліна Бушер, Денис Зозуля та кінодокументаліст з Гадяча Микола Торяник. Журі фестивалю вже вп’яте очолив Борис Савченко – народний артист України, кінорежисер, сценарист, письменник.

Полтава-ДОК
Так проходив фестиваль «Полтава-ДОК»

Цікаво, що доля «Полтава-ДОК» не завжди була застелена шовковою травичкою. Проведення та організація кожного нового фестивалю вимагало від О. Калашника буквально над зусиль. Перш за все, через брак фінансування. Радість зустрічі для полтавців з екологічним документальним кіно в багатьох випадках ставала можливою завдяки тому, що О. Калашник самотужки фінансував «Полтава-ДОК», жертвуючи свою пенсію на олтар кінодокументалістики.

У серпні 2016 року, коли в Полтаві завершився VII Всеукраїнський екологічний фестиваль документального кіно, він навіть оголосив, що Полтава прощається з кінофестивалем, бо він вже не має фінансових ресурсів для проведення наступного фестивалю. Але, як бачимо, минуло відтоді два роки і фестиваль знову запросив на свої прем’єри полтавців.

«З грішми так само сутужно й нині, але цього разу в організації фестивалю допомогли Державне агентство України з питань кіно, Полтавська облрада та Полтавська ОДА тощо…», – зізнається О. Калашник. – Але вдалося викрутитися, тож фестиваль відроджено…».

Стрічки переможців фестивалю подивляться і в районах Полтавщини

За словами О. Калашника, конкурсна боротьба під час перегляду стрічок розгорнулася між документалістами, котрі претендували на головні призи. Серед таких стрічок в номінації «Людина та природа» стали фільми «Сім природних чудес Волині» Руслани Мельник з Луцька, «Безхатні тварини» Катерини Стрельченко з Дніпра, вдала мультиплікація в стилі дитячого малюнка «Подаруйте птахам чисте небо» Володимира Комара з Кременчука.

Полтава-ДОК
естиваль «Полтава-ДОК-2018»

Проте, переконливу і заслужену перемогу одержав полтавець Дмитро Вовк зі своєю різнобарвним веселим фільмом «Борщик у глиняному горщику», який розповідає про «Фестиваль борщу», що його проводять в Опішному. Фільм Д. Вовка і одержав головний приз в номінації «Людина та природа».

У номінації «Мистецтво жити» конкурсанти представили найбільше документальних стрічок. Журі присудило перемогу стрічці «Кавалери» Віктора Булиги з Рівного. Крім цих фільмів дипломами фестивалю відзначені фільми «Дума про сина» В’ячеслава Бігуна за кращий сценарій та його втілення, «Безхатні тварини» – за кращу операторську роботу Дмитра Панкова, дитячо-юнацька студія «Березіль» з Кременчука за вдалий дебют.

«Ми хочемо зробити так, щоб фільми-переможці подивилися якомога більше наших земляків, – поділився своїм задумом директор «Полтава-ДОК». – Тому плануємо вже найближчим часом продемонструвати кінострічки, які стали лауреатами фестивалю, в районах області…».

Олександр Брусенський

Фото надані редакції «ПП» О. Калашником.