«Полтаваобленерго» оштрафувало пенсіонера за пломбу, що згоріла під час пожежі

«Полтаваобленерго» оштрафувало пенсіонера за пломбу,що згоріла під час пожежі

Три роки тому в одній із багатоповерхівок Полтави в електрощитку на поверсі, де розміщені квартирні лічильники, сталася пожежа. Причина — коротке замикання в електропроводці. Пожежу ліквідували, електропостачання відновили, але наслідки цього лиха пенсіонер Юрій Іванович відчуває й по сьогодні.

Звичайний під’їзд звичайної цегляної дев’ятиповерхівки. Акуратний піддашок над дверима під’їзду, окантований свіженьким руберойдом, чистенькі пластикові вікна… Піднімаюсь східцями на третій поверх, і картина одразу змінюється. Таке враження, ніби вчора тут ішла справжня війна: вся стеля в кіптяві, стіни подерті, дверцята на електрощитку потрощені, проводи оплавлені й стирчать оголеними кінцями в різні боки. З темряви коридору долинає голос господаря однієї з квартир: «Проходьте, сміливіше! Бачите, що коїться?».

– Це було 2016 року, — починає розповідь Юрій Іванович. — Що там трапилося, не знаю, мабуть, закоротило, підскочила напруга. Власне, яка різниця? Горіло так, що плавилися проводи, тумблери, вимикачі… В щитку гуло, стріляло, а потім бабахнуло так, що зірвало замки і вибило дверцята! Слава Богу, приїхали пожежники, відключили напругу і загасили пожежу. Наступного дня працював ЖЕК, вони швидко все відремонтували і відновили подачу електрики. Один лічильник (із сусідньої квартири) замінили одразу: він був пошкоджений настільки, що не підлягав експлуатації. Ще два лічильники були в кіптяві, на них потріскалися стекла, але їх визнали справними й залишили.

Під’їзд, в якому три роки тому сталася пожежа.

Найменше постраждав лічильник квартири, де мешкав Юрій Іванович, тож його теж не міняли. Хоча пломби в усіх трьох лічильниках згоріли, прилади обліку електроенергії експлуатували аж до 2019 року, поки в плановому порядку в усьому будинку старі лічильники не поміняли на нові, електронні.

— Я три роки знімав покази зі свого обгорілого лічильника, справно платив за спожиту електрику, й претензій до мене ніяких не було, — говорить Юрій Іванович. — Приходили періодично жіночки з «Полтаваобленерго», присвічували ліхтариком, перевіряли покази…  Все було нормально. Сусіди теж платили за своїми старими лічильниками, їм теж ніяких претензій не пред’являли. 

Сувора комісія «Полтаваобленерго» слухати пенсіонера не стала

На початку жовтня 2019 року Юрія Івановича несподівано викликали на засідання комісії Полтавської філії АТ «Полтаваобленерго» по вул. Маршала Бірюзова, 47-а. Там пенсіонерові висунули звинувачення в порушенні пунктів 2.3.4; 5.5.5.8; 8.2.4 «Правил роздрібного ринку електричної енергії» (ПРРЕЕ), а також пункту 7.4. розділу 6 «Кодексу комерційного обліку електричної енергії» (ККОЕЕ).

Ви знаєте зміст цих документів? Він теж не знав. Тож дідусеві пояснили: він як споживач електроенергії винуватий у зриві пломби на лічильнику, який горів під час пожежі! І повинен підписати акт про порушення № 00000438.

Винний у зриві пломби на лічильнику, який горів під час пожежі

— Їх там чоловік сім було, — продовжує Юрій Іванович. — І нічого їм не доведеш! Вони на мене напустилися, як собаки. Кожен кричить, начебто я винуватий. Ну невже я зривав ці пломби? Навіщо? Я в цій електриці нічого не розумію. Я взагалі не маю права туди лізти — це хазяйство ЖЕКу…

Був на цій комісії й Василь Іванович Гресь, електромонтер дільниці № 5, яка обслуговує район Левади і Подолу.

— Мене викликали на цю комісію як представника ЖЕО-2, — говорить Василь Івнович. — Я бачив цей лічильник, його зняли й надали як речовий доказ. Одна пломба на ньому (та, що на клемах) була ціла. Вона не згоріла, бо металева. А друга пломба одвалилася, бо нитка, якою вона кріпиться до корпусу, перегоріла. Там же температура була страшна, все плавилося й капало! Погоріли всі кабелі: телевізійні, телефонні… Попала крапля гарячого пластику на нитку, нитка перегоріла, й пломба одвалилася… Я казав дідусеві: «Не спішіть підписувати цей акт!»

«Полтаваобленерго» оштрафувало пенсіонера за пломбу, що згоріла під час пожежі

На сходовому майданчику до цього часу не ліквідовані наслідки пожежі

Юрій Іванович виправдовується:

— А що я міг зробити? Вони погрожували: не підпишеш, відключимо свєт! А як же без свєта?

Покарання не забарилося: постачальник виставив споживачеві штраф у розмірі 1105 гривень 02 копійки. Таких грошей у пенсіонерів не знайшлося, і єдина поступка, на яку погодився монополіст — щоб порушник виплатив цю суму чотирма частинами.

— У нас уся пенсія йде на ліки, — жаліється дружина постраждалого, Катерина Павлівна. — Я два інсульти перенесла, а в нього (показує на чоловіка) 750 мл рідини з легень викачали, страшна пневмонія була… Допоможіть нам хоча б із ремонтом, ви ж бачили, що в нас робиться на площадці: все чорне, в кіптяві… Куди ми тільки не зверталися за допомогою — нікому до нас немає діла! Приходила одна депутатка, фотографувала, обіцяла, що зроблять нам ремонт. Але як вибори пройшли — зникла.

— ЖЕК не хоче робити ремонт, каже, нема грошей, — погоджується з дружиною Юрій Іванович. — А хто ж тоді під’їздами завідує? ЖЕК! У себе в квартирі я господар, а в під’їзді господар ЖЕК! Ми ж йому справно платимо. Раніше ЖЕКу ми 3 рублі платили, а зараз 164, куди ці гроші йдуть? А штраф я вже почав виплачувати. За листопад заплатив 276 грн 25 коп., ось квитанція. Бог зним, із тим лічильником, допоможіть нам хоча б із ремонтом!  

«У всіх гріхах чомусь винуватять ЖЕКи»

Шкода, звичайно, бідних і немічних пенсіонерів. Більшість їхнього життя минула в радянські часи, тож і тип мислення у них споживацький: хтось їм щось зобов’язаний. До нинішніх реалій вони ніяк не можуть звикнути. Ті часи, коли ЖЕКи робили ремонти в під’їздах, давно минули. Нині житлові будинки передані на баланс їхнім мешканцям. А це означає, що приватизувавши свою квартиру, люди автоматично приватизували частину сходового майданчика, частину коридору, частину підвалу, частину покрівлі… Тому держава вирішила, що вони повинні разом збиратися й організовувати ремонт місць спільного користування: підвалу, під’їзду, покрівлі.

Начальник ЖЕО-2 ОлександрЛандар має своє пояснення нинішньої ситуації:
— Просто люди в нас звикли до того, що колись усі житлові послуги їмнадавав ЖЕК. Справді, в Полтаві до 2008 року ЖЕК робив усі ремонтні роботи: зливи, покрівлю, побілку і фарбування в під’їздах… Тож люди знають тільки одну інстанцію: ЖЕК. І в усіх гріхах винуватять лише один ЖЕК. Ми в Полтаві, щоб не було соціального вибуху, йдемо назустріч людям: виконуємо деякі невластиві нам функції, хоча й не повинні цього робити. Але не сьогодні-завтра буде вольове рішення керівництва міста, прийде якась управляюча компанія, яка стане посередником між власниками (мешканцями будинку) і виконавцями комунпослуг. І тоді люди нарешті зрозуміють, що часи змінилися! Тоді й тарифи зростуть, тоді злюдей будуть брати гроші і за обслуговування водогону, й за трубигазопостачання, і за обслуговування електромережі…

Гаразд, усі ми тепер власники своєї багатоповерхівки. Але в якому стані «наша власність»? За статистикою, 85% житлового фонду України збудовано до 1991 року. Яка тоді була якість будівельних робіт, усім відомо. Тож десятиліттями в структуру тарифу квартплати закладалися витрати на поточний ремонт. І який той ремонт був?

«Полтаваобленерго» оштрафувало пенсіонера за пломбу, що згоріла під час пожежі
Акт про порушення.

Старожили можуть згадати, що раз на 15 років смолили покрівлю, раз на 5 років білили у під’їзді, раз на 10 років фарбували панелі… Хоча б щось, та іноді робили. А тепер держава спільно з місцевою владою переклала всю повноту відповідальності за технічний стан будинків на нас, мешканців. Місцева влада фактично привласнила ті кошти мешканців, які роками перераховувалися за поточний ремонт будинків.

Тут варто згадати про досвід східноєвропейських країн. Там спочатку привели в порядок будинки, а потім передали їх мешканцям на баланс. Є й протилежний досвід – російський. Там мешканцям передавали будинки без ремонту та аудиту. В результаті в Росії розквітли шахрайські схеми. Під тиском необхідності модернізації будинків нечесні управителі переконують мешканців збирати кошти на ремонт, або брати кредит, а потім зникають із цими грошима. Невже і в нас так буде?

Та ЖЕКи в нас поки що існують. То які функції вони виконують? І хто має ліквідовувати наслідки надзвичайних ситуацій, зокрема, пожежі?

— У нас є 11 послуг, які ми надаємо і за які нам платять мешканці, — говорить О. М. Ландар. — А пожежі, ремонти — це не до нас. Проводи оголені в під’їзді ми оглянемо, щоб там і справді, не було ніякої травми… Але з 1 травня 2019 року вступив у силу новий Житловий кодекс, і тепер мешканці повинні обслуговувати електромережі за свій рахунок. Ми обслуговуємо електромережі лише комунального навантаження: тобто лампочку в під’їзді, лампочку біля під’їзду. А всі інші проводи мешканці обслуговують самі.

Доповнює слова шефа заступник начальника КП «ЖЕО-2» Михайло Лукін:

— Якщо пожежа трапилася в 2016 році й була необхідність знімати лічильники, ми всім мешканцям давали довідку, що в зв’язку з аварійною ситуацією пломби на такому-то лічильнику зняті, покази лічильника такі-то. Всім, хто до нас звертався, ми проводили обстеження і давали таку довідку. А після цього радили людям звернутися в обленерго. Такі довідки ми давали до 2018 року. Якщо у людини немає такої довідки, значить, на момент ліквідації наслідків аварії пломби були цілі, або людина до нас не зверталася. А що стосується ремонту, то треба підняти документацію. Якщо люди до нас зверталися в 2016 році з приводу ремонту після пожежі, то всі листи ми перенаправляли в міське управління житлово-комунального господарства. Бо саме воно фінансує всі роботи,а ми лише виконуємо їх.

«Полтаваобленерго» оштрафувало пенсіонера за пломбу, що згоріла під час пожежі

Просто знайшли крайнього

Юрій Іванович не заперечує: у ЖЕК за довідкою 2016 року він не звертався – не до того було. Він серйозно захворів, тривалий час лежав у лікарні. Крім того, просто не знав, як діятив такій ситуації.

— Я думав: лічильник крутиться, працює, чого я буду туди лазити, − пояснює він. – А чому відповідальні особи упродовж трьох років допустили експлуатацію лічильника з пошкодженою пломбою, незрозуміло. Коли ж помітили, що немає пломби, то відігралися на мені: захотіли злупити з мене гроші. І їм це вдалося. Треба ж їм якось компенсувати витрати на заміну тумблерів, вимикачів, лічильників…

Упевнений у невинуватості пенсіонера й електрик ЖЕО-2 Василь Гресь:

— Вони просто знайшли крайнього. «Лапші» дідусеві навішали, от він і підписав той акт… Там, якщо подивитися, у половини лічильників пломби відсутні! А покарали чомусь лише одного мешканця, хоча причина в даному випадку очевидна.  

Чому ж вагомий доказ зникнення пломби на лічильнику представники комісії не взяли до уваги? Адже наслідки пожежі в електрощитку третього поверху житлового будинку по вулиці Миру, 7 і до цього часу не ліквідовані. Отримати коментар із цього приводу в АТ «Полтаваобленерго» не вдалося. Посадовці акціонерного товариства спілкування з журналістами уникають. І вимагають звертатися лише з офіційним запитом та чекати мінімум місяць на відповідь.

Тож просимо вважати цю статтю офіційним запитом редакції. Відповідь АТ «Полтаваобленерго» ми обов’язково опублікуємо.

Сергій МИКОЛЕНКО. 

Фото автора.