Полтавець, який розфарбував «обличчя» останнього радянського паспорта

Полтавський край багатий на видатних особистостей, котрі залишили слід не лише в історії України, але й причетні до всесвітньо відомих подій і чиї імена знають далеко за межами їхньої історичної Батьківщини. Правда, далеко не всі вони отримали визнання світового рівня, бо чимало з наших талановитих земляків буденно і щодня робили свою справу. Справу, яка врешті-решт робила їх відомими.

Один із таких полтавців-науковців, чиє імя згадують не дуже часто – Андрій Потапович Каришин, який народився 1912 року в Шишаках і з 1932 до 1987 роки працював у Полтаві в тодішньому педагогічному інституті деканом природничого факультету. Заслуги вченого в теперішньому університеті відзначають проведенням традиційних Каришинських читань, які проводять 29-30 травня. 2013 року, з нагоди 100-річчя вченого-хіміка, на фасаді інституту врочисто відкрили меморіальну дошку.

А. Каришин відомий тим, що разом зі своїми учнями синтезував понад 500 хімічних сполук і зробив багато для того, щоб наша країна посіла міцні позиції в хімічній науці. Але в науковій біографії хіміка є й кілька маловідомих широкому загалу фактів. Приміром, він синтезував низку фарбників, котрі й нині успішно використовують у промисловості. А фарбник червоного кольору, який отримав у результаті досліджень А. Каришин, в колишньому Радянському Союзі використовували для виготовлення бланків останнього радянського паспорта зразка 1974 року. Відомо, що обкладинка «серпастого і молоткастого» була темно-червоного кольору і для її виготовлення саме й використовували фарбник Каришина. Він не змінював відтинку при штучному освітленні, що властиво іншим фарбникам, мав значну яскравість і під впливом денного світла не змінював своїх якостей. Усі ці чесноти і переважили конкурентів каришинської синтезованої сполуки і стали визначними при виборі фарбника для обкладинки радянського паспорту.

Олександр Брусенський
На фото 1: так відкривали меморіальну
дошку А.Каширину на фасаді Полтавського
педуніверситету 30 травня 2013 року.
Фото прес-служби Полтавської міської ради.